Hamile çocuk skandalı…

Yayın Tarihi 24 Ocak 2018

Hamile çocuk skandalı…
İstanbul'da, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 5 ay içinde, yaşları 18'den küçük 115 çocuğun hamile olduğu saptandı. 
Üstelik bu yalnızca İstanbul'da bir hastanede kayıtlara geçen rakam.
Duyarlı bir hastane personelinin kayıtların polise bildirilmediğini farketmesi ve ardından tutanak hazırlayarak, savcılığa bildirmesiyle öğrendik bu acı tabloyu.
Kayıtlara göre 1 Ocak 2017- 9 Mayıs 2017 tarihleri arasında gelen 115 çocuktan 38'i 15 yaşından küçük, 39'u ise Suriye vatandaşı.

Oysa bu konudaki yasalararımız çok açık. Çocuk gebeliklerin ilgili kurumlara derhal bildirilmesi gerekiyor. Bildirmeyen yetkililerin cezai sorumluluğu var. İddiaya göre durumu farkeden personel hastaneye gerekli bildirimi yapmasına rağmen işlem yapılmadı. Bunun üzerine Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na ihbarda bulundu.
Ancak İstanbul Valiliği görevliler hakkında soruşturma izni vermedi, görevliler hakkında "görevi kötüye kullanma" suçunun oluşmadığı belirtildi.
Konuyu savcılığa bildiren personel hakkında inceleme başlatıldı, görev yeri iki kez değiştirildi.
Bir vatandaş olarak aklımızı kurcalayan birçok soru var elbette bu olayla ilgili…
Mesela suçu ihbar ettiği belirtilen kişinin görev yerinin değiştirildiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu görev yeri değişikliği ilerleyen süreçte benzeri istismar vakalarının ihbarını önleme amaçlı bir gözdağı mıdır?
Ülkemizde 2017 yılı içerisinde kanunlara göre yasal yaş sınırının altında çocuk doğum yapan kişi sayısı kaçtır? Bu olayların kaçında yasal soruşturma başlatılmıştır?
Eğer bu konuda bugüne kadar herhangi bir soruşturma başlatılmadıysa çocuk annelikle mücadele konusunda gerekli özen ve isteğin gösterilmediği eleştirisi doğru değil midir?
Medeni Kanun’un ilgili hükümlerinde, "Erginlik, 18 yaşın doldurulmasıyla başlar. Evlenme kişiyi ergin kılar.", "Erkek veya kadın 17 yaşını doldurmadıkça evlenemez.” denmesine rağmen okul ders kitapları aracılığıyla kız çocuklarının 9 yaşında, erkek çocuklarının 12 yaşında ergenlik çağına girdiğinin anlatılması, çocuğun kendi başına evlenebileceği şeklinde eğitim verilmesinin çocuk annelik sayısının artmasına etkisi var mıdır?​
18 yaş altında resmi nikahı olmayan gebeler, kamu sağlık kurum ve kuruluşlarına başvurduklarında 15 yaşını tamamlamamış olanların (rıza olsun veya olmasın) tamamının ve 15 yaşını tamamlamış olanlar da ise cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen herhangi bir emarenin varlığı mevcut ise niçin adli mercilere bildirimi sağlanmamaktadır?
O kadar çok soru var ki daha sorulması gereken.
Lakin ülkemizde çocuğa karşı cinsel istismar şiddet vakaları sürekli artıyor.
Toplumsal bir sorun haline dönüşen bu durum engellenemezken, 2017 yılında resmi olarak 387 çocuğa cinsel istismar tespit edildiği unutulmamalıdır.
“387” rakamını unutmayın lütfen!
Peki ya sayısını bilmediklerimiz…
Gizlenenler, saklananlar, örtbas edilenler…
Ne diyelim?
Bu hadisede ihmali olan, gerekli işlemleri noksan yapan, gözardı eden, gördüğü halde hiçbir tepki vermeyen kim varsa Allah’ın gazabı üzerlerine olsun..