Halk sahası

Yayın Tarihi 09 Haziran 2020

1963 yılından önceki dönemlerde tüm Alsancak semtinin futbol oynadığı ve izlediği tek bir saha vardı.

1963 yılından önceki dönemlerde tüm Alsancak semtinin futbol oynadığı ve izlediği tek bir saha vardı. Namık Kemal Lisesi'nin sahası ise genelde hafta sonlarında gençlerin boy gösterdiği alandı. Bu arada okul idaresinin bazen bu alanda oyun oynanmasına izin vermediği de olurdu.

O yıllardan önce de Halk Sahası ünlüydü. Amatör maçların dışında İzmir takımları bu toprak zeminde antrenmanlarını yaparlardı. Altay, Demirspor ve Kültürspor'un yanında Altınordu da bu sahada maçlara hazırlanırdı. Göztepe ve İzmirspor'un dışında Karşıyaka da bu alana hiç gelmezdi. Zira onların özel sahaları vardı.

1963 neden dedim.Bence bu sahanın milat yılıdır da ondan. Bu tarihte Altınordu Kulübü yönetimi Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün isteği doğrultusunda bu alanı devlete vermiş. Karşılığında da şimdiki Altınordu hastanesinin yerini almış. Ve de aynı yere hastane binasını yaptırmış. Bu arada kanka olan Altay'ı da yanına alıp özel maddeler ilave ettirmiş.

Buraya kadar her şey iyi giderken Altınordu zaman içinde çok ivme kaybedip sahipsiz kalmış. Bu halk sahasının yerine spor salonu ve yüzme havuzunu devlet yaparken Altınordu da hiç bir olumlu değişim yaşanmamış.

2020'ye kadar öyle ya da böyle inişli çıkışlı yaşamla bugünlere kadar gelinmiş. Şimdi Alsancak Stadı'nın kime verileceği düşünülüyor. Alsancak'a sahip çıkan ve yıllarca kiralayan Altay sanki bu konuda bir adım önde. Eski iki dost kulüp şimdilik beklemede, tabii bizler de bekliyoruz...