Haksız bir uygulama

Yayın Tarihi 20 Ağustos 2019

Ağustos ayı, Ulusal Kurtuluş Savaşı'na giden ayrıcalıklı bir aydır. Çünkü ucunda zafer vardır.

Ağustos ayı, Ulusal Kurtuluş Savaşı'na giden ayrıcalıklı bir aydır. Çünkü ucunda zafer vardır. Bağımsızlık vardır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşu vardır. Fakat ülkede öyle hızlı değişiyor ki bazı konular, ister istemez buna paralel olarak da gündem değişiyor. Nereden bakarsanız bakın, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimlerle, illerinde Halk tarafından Belediye Başkanlığı'na seçilmiş olan, Mardin, Diyarbakır ve Van’daki başkanların görevden alınarak yerlerine kayyum atanması Türk Demokrasi'si adına kabul edilebilir bir durum değildir. Gelecek açısından da endişelenmemek mümkün değildir. Tutulan bu yol, zaten tıkanmış ve tükenmişliği yaşayan ülkemizi son derece sıkıntıya sokacaktır. Dileriz en kısa zamanda iktidar sahipleri bu yanlış karardan dönerler. 
Stephan Zweig’ın “Vicdan zorbalığa karşı” kitabında, 1551 yılında, Sebastian Castellio’nun “Hakikati aramak ve onu kendi düşündüğü gibi ifade etmek asla suç olamaz” sözünü kitabın kapağına alarak ve devam eden sayfalarında “Zorbalık Vicdanı yeniyor” diye sürdürerek, Engizisyona karşı önlem alınmadığı takdirde geleceğe ilişkin endişelerini anlatabilmesi muhteşemdir. 
Diyeceğim o ki, ülkenin iyi yönetilmediği genel kabul gören bir husustur. Bir de seçilmişlere karşı girişilen uygulamalar sorunları katmerleştirerek büyütmektedir. Oysa orman yangınlarını önlemek, gelir dağılımındaki adaletsizliği dikkate alıp sorunları çözmeye yönelik uğraşlar öne çıksa, kazanan sonuçta Türkiye Cumhuriyeti olacaktır. Çok mu zor bunları yapmak? Ya da böyle davranmak…