Haber sıkıntısı

Yayın Tarihi 10 Aralık 2019

Bir gazetenin "Spor" sayfalarını doldurmak hiç de kolay bir uğraş değildir. Hele, hele spordan yeteri kadar nasibini almamış ülkelerde yola çıkmış gazetelerin bu alanda ne kadar sıkıntılı olduğunu biliyor ve her gün bu örnekleri görüyoruz.

Bir gazetenin "Spor" sayfalarını doldurmak hiç de kolay bir uğraş değildir. Hele, hele spordan yeteri kadar nasibini almamış ülkelerde yola çıkmış gazetelerin bu alanda ne kadar sıkıntılı olduğunu biliyor ve her gün bu örnekleri görüyoruz. Bazı gazetelerde bu durum haber açısından daha da vahim! durumlara gelebiliyor. Ülkemizde örnekleri oldukça bol olan ve spor sayfalarını bünyesinde çoğaltmış çok sayıdaki gazete örnekleri ise bir çok haberi kelime kalabalağı yaparak büyütüp sayfaları doldurmaya çalışırken, TV nin son yıllardaki çıkışı yanında insanların bu alandaki ilgileri işi daha da çıkmaza sokuyor.
Öyle gazeteler var ki, eski örneklerden çok farklı bir duruş içinde kadro fakirliklerine rağmen ellerindeki bilgisayarlarla bu yarışı sürdürmeyi başarıyorlar ancak bu durum insanları nereye kadar tatmin ediyor orası tartışılır. Zira gazetecilikte hangi haber olursa olsun "kaynağından"almak çok önemlidir. Oysa dünkü gazetecilik ile bugünkü arasında bence dağlar kadar fark var. Gerçi konumuz bu değil ama bir noktaya kadar birbiri ile bağlantılı olduğundan anımsamakta yarar bulduğum için kendimi o alana atıverdim.
Neyse sözün özünde gazetelerin spor sayfalarının ciddi olmayan haberlerle doldurulması gerçekten çok dikkati çeker oldu. İnsanlarımızın büyük bölümü gazete trajlarındaki azalmanın bu alandaki duyarsızlığını da anımsatıyor.Tabii bu arada Tv nin de rolü çok önemli. Eski yıllarda ve özellikle 2000 li yılların öncesinde gazetelerde çıkan herhangi bir habere büyük ilgi gösterilirdi. Zira inandırıcılığı bulunurdu.Ve özellikle de spor haberleri insanıların ilgisini çekerdi. Oysa şimdi her haber eskisi kadar ilgi çekmiyor transfer haberleri yanında maç skorlları dışında...Zira insanlar TV'den hemen tüm haberleri almayı alışkanlık yaptıkları için bir gün sonra çıkan habere ilgi göstermiyor. Çünkü haber bayatlıyor. İşin aslı şu;
Gazetelerin spor sayfalarını ,sporu her alanda yapamayan bizim gibi ülkelerde haber ile doldurmak   gerçekten çok zor. Bir de kadro sorunları var ki o daha da zor. Sporu izleyenler buna katlanıyorlar ve durum uzun süre değişmeyecek gibi.
Zaman Tüneli