“Güzelbahçe’ye borcumu ödedim”

Yayın Tarihi 16 Nisan 2013

İzmir’in gülen yüzü Konak’sa güzel yüzü de Güzelbahçe’dir.

Her ilçenin kendine böyle imgesel, akılda kalıcı bir tema seçmesi çok yerinde.

* * *

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’nin konuğuyuz Yenigün ailesi olarak.

İnce, başkanlıktaki 4 yılını anlatıyor. Ben sık sık Güzelbahçe’ye gittiğimden öncesini de sonrasını da yakından biliyorum. Çağlayan Bilgen kardeşim de basın danışmanı olduktan sonra Güzelbahçe haberleri daha çok yer almaya başladı medyada. İster istemez dikkat kesiliyorsun, neler oluyor diye. Gerçi gündem o kadar yoğun ki…

Amerika’daki Boston maratonundaki patlamalar, Silivri ve İzmir’deki asker yargılamaları, barış sürecindeki gelişmeler, İzmir’e gelen akil kişiler, güneyimizdeki Suriye’de yaşanan iç savaş, vs. o kadar çok iç ve dış gündem yoğunluğu var ki bütün bunlardan şöyle sakince bir yerel gündem değerlendirmesi yapmaya fırsat yok.

Aslında yerele indiğimizde halkın günlük meşakati ağır basıyor. Herkes kendi gündemi ile baş başa.

* * *

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, İleri Teknoloji Enstitüsü ile birlikte Güzelbahçe’yi tasarlıyor. Yüksek Teknolojinin çizimlerini gördüm, şahane. Yakında Belediye meclisine de sunacaklar. Başkan her kim olursa bu tasarımların peşinden koşmasında fayda var.

* * *

Güzelbahçe’de hem devletin hem Büyükşehir Belediyesi’nin hem de yerel belediyenin yatırımları var. Başkan İnce, devletin balıkçı barınağı yatırımına karşı durmadığını, Güzelbahçe için kim yararlı bir şey yapıyorsa destekleyeceğini söylüyor.

Güzelbahçe’nin içinden otoban geçiyor. İkinci bir paralel yol ilçeyi rahatlatacak.

Mustafa İnce, bazı konularda kesin yargısını açıkladı. Mesela Güzelbahçe için yüksek binalara, gökdelenlere karşı.

Yani Bayraklı gökdelen merkezi olabilir ama Güzelbahçe asla.

Güzelbahçe gelişmekle, kalkınmakla otantik yapısını koruma arasında sıkışmış durumda. Buna bir formül bulmak lazım.

Tarım mı, mandalina mı, sanayi mi, balıkçılık mı, turizm mi, spor mu?

Bir zamanlar Güzelbahçe’ye üniversite yapılması tartışması vardı. Önceki Başkan Ertan Avkıran İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ile Ekonomi Üniversitesi kampüsünü Güzelbahçe’ye yapmak istiyorlardı. Büyük Başkan Aziz Kocaoğlu burada rant ilişkileri olduğunu ileri sürerek onay vermedi.

Mustafa İnce acaba üniversite konusunda, sağlık serbest bölge konusunda ne düşünüyor, soramadım. Bir ara konuşur ayrıntısını tekrar yazarım.

* * *

Güzelbahçe CHP İlçe Başkanı Ednan Arslan da toplantımızda vardı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin’in ilçeye gelişinde “kale düştü” diye açılan pankarttan rahatsız olduğunu gizlemedi. Bazı internet sitelerinin parti genel merkezini yanılttığını, bunu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na da söylediklerini açıkladı.

* * *

Güzelbahçe’de bir çatı sorunu var. Binlerce ev çatı ruhsatı veya balkon kapama nedeniyle belediye ile mahkemelik. Neden? Deniyor ki, kendisine ceza yazılan bir kişi eline fotoğraf makinesi alıyor bütün Güzelbahçe’yi çekiyor ve şikayet ediyor.

Belediye de mecburen ceza yazıyor.

Belediyenin bu sorunu çözmesi gerek!

Sırf mahkemeye bırakmak doğru değil. Sorunu olanlarla toplantı yapılıp bir orta yol bulunabilir. Yasalar, yönetmelikler, uygulamalar açıklanabilir.

Mesela sırf camla çevrili ayakkabılık-rüzgarlık dahi ceza yiyor. Bu sorun mutlaka çözülmelidir.

* * *

Mustafa İnce bir ara “Güzelbahçe’ye borcumu ödedim” dedi. Bunu merak ettim ve sordum. Zaten Ertan Avkıran’dan sonra başkanlık sürecini de soracaktım. Çünkü sevgili Avkıran’ın bana anlattığına göre İnce’yi cezaevinde yatarken kendisi önermiş. Ama anladığım kadarıyla Avkıran meclis üyesi olarak seçilip, cezaevinden çıktıktan sonra başkanlığın kendisine verilmesini beklemiş. Veya öyle ummuş.

İnce’nin anlattığına göre ise CHP Genel Merkezi kendisini Ankara’ya çağırıyor ve görev veriyor. İnce de parti görevini kabul ediyor. O koşullarda partiyi adaysız bırakması zaten düşünülemezdi.

* * *

Toplantıda Güzelbehçeli işadamı, gazetemiz yazarı Mustafa Gürkan vardı. Mustafa İnce, bir ara “Güzelbahçe iki Mustafa’yı kaldırır” dedi. Bakalım, hayırlı olsun.

Her kim seçilirse seçilsin, Güzelbahçe güzel kalsın!

birol_keskin40@hotmail.com