Gündem salatası

Yayın Tarihi 04 Mart 2020

15 yıl boyunca ara sıra bu başlıkla yazılar yazdım. Daha birkaç yazı önce de uzun uzun hatırlatmıştım; “tek konu değil de farklı alanlarda birkaç konu üzerine yazdığımda böyle başlıklar kullanıyorum” diye...  Buyrun…

15 yıl boyunca ara sıra bu başlıkla yazılar yazdım.

Daha birkaç yazı önce de uzun uzun hatırlatmıştım; “tek konu değil de farklı alanlarda birkaç konu üzerine yazdığımda böyle başlıklar kullanıyorum” diye...

Buyrun…

 

Yarın çok önemli bir gün. Her ne kadar Milli Savunma Bakanı Akar, “Rusya'yla karşı karşıya gelmek gibi bir düşüncemizin olmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Bizim tek isteğimiz rejimin katliama son vermesi ve böylelikle radikalleşmenin ve göçün önlenmesidir" dese de, asıl sözler, Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya lideri Putin’in yarın Moskova’da yapacakları görüşmeden sonra söylenecek. Putin’in Erdoğan hayranlığını biliyoruz ama bu defa mevsim zemheri. Her şeye rağmen, “Rusya ile fazla uzaklaşma”, “ABD ile fazla yakınlaşma” olmayacağından emin olabilirsiniz.

 

***

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ESHOT’u, İzmir’deki askeri birliklerde görevli er ve erbaşlara toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebilecekleri İzmirim Kart verilmesini kararlaştırdı. Kartlar zorunlu askerlik süresi olan 6 ay boyunca geçerli olacak (Gerçi bu güzelliği bütün askeri personeli kapsayacak şekilde ve süresiz yapan yerler de var ama neyse!).

Ücretsiz İzmirim Kart almak isteyen er ve erbaşlar, 10 TL'lik kart bedelini bankaya yatırdıktan sonra başvurularını bağlı bulundukları komutanlıklar aracılığıyla yapabilecek.

İnşallah ESHOT, kardeşlerinden İZELMAN’a benzemez. Ben şahsen bağlı bulunduğum Cemiyet aracılığıyla İZULAŞ’a yaptığım basın serbest kartımın verilmesi için aylardır bekliyorum!

 

***

 

Çin’den gelen kargolar ile hastalık bulaşabilir mi?

Son dönemde en çok merak edilen şeylerden biri bu değil mi? Çin malı şeyler kullanıyorsak onlara dokunduğumuz zamanki riski de merak ediyoruz çünkü...

Bunun cevabı verildi…

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hakkında bilgilendirme kılavuz yayımladı.

Orada şöyle diyor; “Genel olarak bu virüsler cansız yüzeylerde oldukça kısa süre canlı kalabildikleri için paket veya kargo ile bulașma olması beklenmemektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün de bu konuda kısıtlaması yoktur. Ancak dıș ortamdan gelen her paket açıldıktan sonra eller yıkanmalıdır."

 

Ve son olarak Doğan Karabulut’a özgü notlarla spor…

 

Sporda ve özellikle de futbolda bazen gözden kaçabilen çok ilginç istatistikler olabiliyor; işte birkaçı;

* Garip ama gerçek: Süper Lig adaylarının mücadele ettiği 1. Lig’de en az gol atan takım ile en az gol yiyen takım aynı takım; Keçiörengücü (25 maçta 20 gol atıp, 19 gol yediler).

* Burak Yılmaz 15 yabancı arasında Süper Lig gol krallığında iddialı tek Türk!

* Fenerbahçe, Süper Lig’de Şubat ayını galibiyet yüzü göremeden geçirdi.

* Dünyanın en zor liglerinden Premier League’de oynadığı 27 maçın sadece birinde berabere kalarak 26’sını kazanma başarısı gösteren ve bütün dünyanın dikkatini çeken Liverpool ilk yenilgisini geçtiğimiz hafta sonu Watford’dan aldı. 1,5 aydır maç kazanamayan sondan 4. sıradaki Watford

3-0’lık skorla dev rakibi karşısında averajını da düzeltmiş oldu.