Gezi’nin CHP’ye etkisi olacak mı?

Yayın Tarihi 02 Temmuz 2013

'Taksim-Gezi direnişinin iktidara olduğu kadar muhalefete de etkisi olmalıdır', şeklinde görüşler ortaya atıldı ama cılız kaldı. Çünkü iktidara etkisi daha ağır basıyordu direnişin.¶

Ben bugün daha çok muhalefete ve CHP’ye etkileri üzerinde durmak istiyorum.

Mısır örneği önümüzde duruyor. 'Mubarek gitsin' diyenler neyle karşılaştı, hep birlikte gördük.

Bir şeye karşı isen yerine neyi de önerdiğini iyi bilmelisin.

Şahıslardan ziyade önerdiğin kuramsal ve kurumsal olursa daha kalıcı olur ve biz ne yaptık diye dizlerini dövmezsin.

Taksim-Gezi direnişi ne için ve nasıl çıktı? Çevreciler Gezi Parkı'nın kışla yapılmasına ve ağaçların kesilmesine karşı çıktılar. Gece aileleri ile gezi parkında oturdukları ve uyudukları çadırlarına sabaha karşı acımasızca gazla ve suyla saldırı yapılınca bütün Türkiye ve Dünya bu haksızlığa isyan etti.

Sonra da kendine özgü zeka aşımı ile onur direnişi başladı. Herkes bu direnişin barışçıl olmasını savundu ve acaba içinden yeni bir muhalefet stratejisi çıkar mı diye baktı. Bu hareket siyasallaşır mı diye beklenti oluştur.

Aslında Taksim-Gezi direnişinden az önce CHP Aydın’da “Demokrasi ve Özgürlük İçin Meydan Okuyoruz” adı altında bir miting düzenlemişti. CHP’nin Tandoğan’da grup toplantısını yapması sokağa-meydanlara çıkmasının bir işaretiydi. Deniz Baykal’a o kadar söylenmesine rağmen yaptırılamayan muhalefet yöntemi şimdi tabanın zorlaması ile benimseniyordu.

Acaba CHP içinde de sokakta muhalefete çapulculuk gözüyle bakanlar mı vardı?

Bilemiyorum. Bundan sonra da olabilir. İşte benim sorgulamak istediğim de tam da bu. CHP nasıl bir muhalefetle, nasıl iktidar olacak?

Mesela, önümüzde yerel seçim var. CHP adaylarını nasıl tespit edecek? Aday deyince hemen herkes belediye başkan adaylarını anlıyor. Bir o kadar da meclis üyelerinin önemli olduğu yine Taksim-Gezi direnişi ile ortaya çıktı. Taksim Gezi Parkı projesine onay veren meclis üyeleri arsında CHP’lilerin de olduğu söylendi ama bu konu netliğe kavuşmadı.

CHP iktidar olduğu belediyelerde çok mu çevreye duyarlı?

İşte önümüzdeki seçimlerde Taksim-Gezi direnişini benimsemeyen belediye başkan adayları ve meclis üyeleri adaylarının işi hayli zor.

Hadi sözü fazla uzatmayayım, önerimi sunayım: CHP adayları Taksim-Gezi direnişi anlayışından çıksın!

Hatta bu adaylar sokak-park forumlarında belirlensin!

Şu anda Türkiye’nin dört bir yanında parklarda forumlar yapılıyor. Doğrudan demokrasi örnekleri veriliyor.

Bırakın temsili demokrasiyi, katılımcı demokrasiyi 90’lar gençliği doğrudan demokrasiye geçtiler bile!

Bazı yerlerde merkez yoklaması, bazı yerlerde anketler, bazı yerlerde eğilim yoklaması, bazı yerlerde delege ile ön seçim vs. kafası amma karışık metodlarla aday belirleme olur mu?

CHP’ye üye olsun olmasın, herkese çağrı yaparsın, günlerce, sabahlara kadar parklarda sakince tartışır-görüşürsün. Bıkmadan usanmadan görüşürsün.

Hadi öneri zincirimin devamını getireyim veya bir olasılığı dillendireyim. Eğer CHP Gezi etkilerini dikkate almazsa ne olacağını söyleyeyim.

Taksim Meydanı'na çıkan, Boğaz Köprüsü'nü aşan milyonlarca insan bir bakmışsın Ankara’da CHP Genel Merkezi'ne doluşmuş. Aynı anda milyonlarca insan beni üye yapın diyor.

Milyonların üyeliği ile eski CHP yerinde durabilir mi?

Türkiye’de demokrasi isteniyorsa önce CHP’de demokrasiyi iktidara getirmek gerekir. Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlık koltuğuna oturduğunda “Korku imparatorluğuna son vereceğiz” demişti. Delege ağalığı, naylon üyelik, çifte torba sandığı vs. demokrasi dışı yöntemler bir partiyi içerden kemiren, yıkımını hazırlayan etmenlerdir. CHP Kılıçdaroğlu ile yaptığı silkinişine devam ederse, Taksim’in sesini ve mesajını dinlerse yol alır.

CHP bunları yaparsa bakarsınız bir çatı partisi veya çatı veya şemsiye ittifakı olur. Almanya’da önümüzdeki genel seçimler için iktidar partisi olmasına rağmen Merkel bir başka parti ile şimdiden ilkeli-sözleşmeli birlikteliğe imza attı.

Hayat çok hızlı akıyor. CHP tabandan, halktan, çapulcu diye küçümsenen kitlelerin içinden yeniden doğmalıdır. Genel merkez bunu yapmazsa yerel bunu yapmalıdır. Belediye başkanları şimdiden bunu yapmalıdır. Bakıyorum da Karşıyaka belediye başkanı Cevat Durak gezi mesajını almış, her akşam sokakta vatandaşla sohbette, çay içmede. İşte böyle. Yıllardır söylediğimiz nihayet gerçek oluyor.

Taksim-Gezi direnişinden CHP’nin alması gerekenleri belki siz benden daha fazlası ile tespit edebilirsiniz. Ben başlangıç cümlelerini kurdum. Gerisinin geleceğini umuyorum.