Gerçekten O’nu yaşatmaya var mısınız?

Yayın Tarihi 11 Kasım 2016

Dün 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk ün 78.ölüm yıldönümüydü. Ulu önderin Düşman işgalinden kurtardığı ülkemizi bizlere teslimiyetinden itibaren 78 yıl geçti. O hem fani hem ideolojiydi…

“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır”

İki Mustafa Kemal var birisi fani Mustafa Kemal ki; sonumuz toprak olacak. İkinci asıl Mustafa Kemal ki; bu da ideolojidir, felsefedir, gelecektir, gelişimdir, çağdaşlıktır, evrensel sosyalitedir, demokrasidir, özgürlüktür. Çağdaşlıktır, gelecektir, onurdur. Mlletin kalbinde oluşturduğu görünmez aşktır. Ben, ikinci Mustafa Kemal’i idealler ve ülkemin geleceği için koruma, kollama ve geleceği inşa ederken ona bağlı yaşama ilkesini her zaman daha da zenginleştirerek onu anlayarak yaşatma derdimizin olmasını isterdim. Eğer ki gerçekten onun bıraktığı Türkiye Cumhuriyetini “amasız ve fakatsız” yaşatmak istiyorsanız. Yapılması gerekenler var. Ki; onu yaşatmak ona sadık olmak anlamına gelir. Onu yaşatmak, fikriyatını yaşatmakla mümkündür. Onu yaşatmak, inancını gerçek / doğru anlamda yaşamakla mümkündür. Onu yaşatmak, ülkenin bekasına, vatan toprağına yeri geldi mi kanının son damlasına kadar sadık olmakla mümkündür. Onu yaşatmak, ben değil biz diyebilmektir. Onu yaşatmak, demokrasiyi tam anlamıyla yaşatmak demektir. Onu yaşatmak, tüketmek değil üretmekle mümkündür. Onu yaşatmak eğitim, bilgi sistemlerinde çağın üstüne çıkabilmektir. Onu yaşatmak bilimde, ilimde irfan sahibi olmak ve dünyaya bilim ihraç etmekle mümkündür. Onu yaşatmak benlikte kurtulmakla mümkündür. Onu yaşatmak, ilkeli olmakla mümkündür. Onu yaşatmak, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve ay yıldızlı Bayrağı korumak kollamak ilkeli ve sistemli vatan evlatlarının canının kıymetini bilmekle mümkündür. Onu yaşatmak, vatanı için düşmana karşı mücadele etmektir. Onu yaşatmak, kardeşin kardeşe el uzatması ile mümkündür. Onu yaşatmak, onun eserlerini doğru sağlıklı akılla görmekle mümkündür. Onu anlamak için akıl fonksiyonlarının sadece yüzde 3 çalışması yeterlidir. Yüzde 3’ün altında çalışan akıllara hastaneler bakmaktadır. Onu anlayabilmek o kadar basittir. Ki! Çanakkale’ye, Sakarya’ya , Kocatepe’ye, Kurtuluş Savaşı meydan muharebeleri ne ve İzmir’e bakmaları yeter. Akıl bulgu çağına ulaşmış her ülke vatandaşı Mustafa Kemal’i anlayacak yaşa gelmiş olur. Ki, onun en büyük önemsediği gençler bu ülkenin geleceğidir. Onu en iyi anlayacak kadınlardır ki! Dünya seçme ve seçilme hakkını kadınlara sağlayan birey olma, erkekle eşit olma ilkesi onunla mümkündür. Kadını hor gören zihniyetin ayıplı yapısını derdest edip ortadan kaldıran O’dur.

Şimdi herkes kendini bir sorgudan geçirsin. Gerçekten onun bıraktığı eserlere sahip çıkabiliyor muyuz? Gerçekten onu yaşatabiliyor muyuz? Yoksa “Binmişiz alamete gidiyoruz kıyamete” doğru yol alıp gidiyor muyuz? Bu gün onu eleştiremeye kalkanlar O’na çamur atmaya çalışan münafıklar olabilir. Namus, şeref, haysiyet sahibi herkes bu vatanın evladıyım diyen herkes, O’nu anlar O’nu yaşatır. Anlamayan çıkacağını sanmıyorum. Yeter ki vicdan sahibi olsun. Bilmemek ayıp değil. Sorgulamamak, öğrenmemek ayıptır. Günahtır. Şimdi onu gerçekten yaşatmaya var mısınız? O zaman oturduğunuz yerden kalkın ve kendinize şu soruyu sorun. Bu gün vatanım ve halkımız için ne yaptım, ne yapmalıyım? Ülkemde vatandaşımın kanı akarken, yolsuzluk, rüşvet, irtikâp, vatan hainliği kol gezerken “Ne yapıyorum ben?” diye kendinizi sorgulayın. “Ülkenin vatan toprakları gizli saklı pazarlıklarla satılıyorsa, ben ne yapmalıyım?” diye kendinizi sorgulayın. Ancak dönün bir de korkmadan çekinmeden utanmadan sizi yönetenleri sorgulayın. Verdiğiniz vergilerin hesabını sorun. Çocuğunuzun eğitim sistemini, sizin ve ailenizin sağlık, sosyal hukuksal geleceğinizin sorgulayın. Ben bu vatanın evladıyım diyebilme inancını korkusuzca kendinizde görün ve sokaktaki vatandaşınıza sahip çıkın. Yanlışa gideni durdurun. Bir Başka Mustafa Kemal ancak içinde vatan sevgisi varsa mümkündür. Çünkü sen de bir Mustafa Kemal’sin. Lütfen farkına var ve ayağa kalk artık. İnançla korkusuzca… Giderse vatan, onu yaşatamazsın! Hayırlı Cumalar!