Gelecek nasıl şekillenir

Yayın Tarihi 06 Ocak 2021

Gelecek nasıl şekillenir

Son yüz yılın İspanyol gribinden sonra en can alıcı pandemi olayı Kovid1-9 pandemisidir sanırım. Her pandemi dönemi sonrasında dünya üzeride ciddi değişimler dönüşümler gerçekleşmiş. Avrupa dan Amerika kıtasına kadar Ortadoğu ve uzak doğudan Afrika'ya kadar bir çok ülkenin yaşam biçiminde ciddi değişimler gerçekleşmiştir.

Yüzyılda bir gerçekleşen salgınlar ve vebalar sanki dünyada bir denge katalizörü gibi sistemi değiştiren sistemi yeniden çarklarının bilendiği bir etki faktörü gibi duruyor.

Bilim insanları hiçbir şey eskisi gibi olmayacak deseler de bir çok ülkede bilinçsizliğin üst seviyesi ciddi pişmanlıkları ve ölümleri arkasından getiriyor.

Şu anda bütün dünya bir aşı için sıraya girmiş vaziyette ve tek kurtuluşun aşı olduğu hayatın normale dönmesini ancak aşının sağlayacağı düşünülüyor. Kaldı ki aşının deney süreleri kısa sürdürülse de acil kodu ile her devlet kullanmaya başladı. Çin'in Wuhan kentinde çıkan virüs yine çinin ürettiği aşı ile son bulacak mı göreceğiz. Çin de son verilere göre pek yeni hasta görülmüyormuş. Sıkı pandemi önlemleri ve aşının bu konuda etkili olduğu düşünülüyor.

Acaba soruları da dünyaya her türlü endüstriyel ürün ihraç eden çin virüsü dünyaya ihraç ettikten sonra virüsün aşısını da ihraç ediyor.

Resmen dünyanın durduğu bir sürecin yaşanmasına neden olan korona virüs olayına neden olan kim olursa olsun birleşmiş milletler vasıtası ile ciddi yaptırıma tabi tutulmalıdır cezalandırılmalıdır.

Neyse ki ülkeler geleceklerini pandemiyi fırsat bilerek yeniden tasarlıyorlar. Yeni normal süreçte daha dikkatli insan yaşamı ön plana çıkacak. Peki bizim ülkemiz buna hazır mı?

Bizim ülkemizde halen vatandaşın sırtından tabiri caiz ise sıkıla sıkıla suyu bitmiş limonun artık kabuğunu da sıkmaya çalışan bir düzende ne planlanıyor hiçbir ey olarak gözlemleniyor. Ülkede içki haram ama en büyük vergi geliri dilimi içkiden elde ediliyor. Din üzerinden insanların duyguları halen istismar edilmeye devam ederken, maneviyatı yüksek olan insanlar topluluğunun olduğu yerlerde yolsuzluklar ve yoksuluklar maalesef gözlenmiyor. Dinden iman dan bahseden kişilerin yalan konuşup toplumunu yanıltması halini sanki Allah tarafından cezalandırılmayacakmış gibi keyfine yoluna devam ediyor.

Evet gelecek, üretimle arge ile yenilenme ile değişim dönüşümle şekil alacak bu değişimi hızlı yapan ülkesini kalkındıracak. Geleceğine daha olumlu bakacak. Değişimi sağlayamayanlar ise 3ç sınıf dünya ülkesi kalmaya devam edecek. Kendimizi yenilememiz. Yeni bakış açısı ile hayata pozitif bakıp, çevremizi çok ama çok daha fazla önemseyerek yaşamak durumundayız. Dürüst olacağız çalışkan olacağız ahlaklı olacağız. Ve bizi yönetenlerinde ahlaklı dürüst ve namuslu olmalarını da biz sağlayacağız. Gelecek hırsızların değil namuslu vatan evlatlarının geleceği olacak buna eminim… Sizde emin olun ve kendinize güvenin sorgulamadan çekinmeyin. İnşa etmekten vaz geçmeyin yapıcı olmaktan başka çaremizde yoktur. selamlar