G20,Venezuela, Küba ve ıslak mendil…

Yayın Tarihi 05 Aralık 2018

Önce G7 kuruldu. Dünyanın gelişmiş 7 ekonomik ülkesi bir araya geldi. Sonra 1999’da G20 kuruldu. G20 içinde 19 ülke ve bir de Avrupa Birliği var. Yani AB tek ülke sayıldı. AB’nin maliye bakanı G20 üyesi.

Dünyanın gelişmiş ekonomilerine sahip bu 20 ülke Güney Amerika ülkesi 30 Kasım’da Arjantin’in başkenti Buenoss Aires’te buluştu, toplaştı ve konuşup, tokalaşıp, çak yapıp ayrıldı. (Putin’in Suud prensi Salman’la çak yapması!?)

Hoş ben hala anlamış değilim, Suudi Arabistan gerçekten dünyanın gelişmiş 20 ekonomisinden biri mi? Ne işi var orda. Petrol zenginliği, dolar milyarderliği yetiyor mu gelişmişlik için?

G 20 geride kalan dünya halkları ve ülkeleri ile neden ilgilenmiyor? Dünya halkları G 20’nin umurunda değil mi?

Cumhurbaşkanımız G20 zirvesinden sonra Venezuela’ya gitti. Venezuela benim Kelebek romanı okuduğumdan beri ilgimi çeken bir ülke. Steve Mc Gueen’in başrolünü oynadığı Kelebek filmi de hala kült filimlerimdendir. Kelebek, tutsak olduğu adadan kaçar ve Venezuela’ya sığınır. Venezuela hükümeti ona vatandaşlık verir. Halkı çok misafirperverdir.

Dünya güzellik yarışmalarında Venezuela’lı güzeller birincilik tacını kimseye bırakmıyor.

Resmi adı bağımsızlık önderi Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti olan ülke bugünlerde ekonomik olarak sıkıntıda. Petrol zengini olmasına rağmen neden sıkıntıda acaba?

Venezuela’nın önceki başkanı Hugo Chavez Amerika’ya kafa tutuyordu. Amerika onu devirmek için bir çok kez orduyu da kullanarak girişimde bulundu. Çavez’in ölümünden sonra başkan olan Maduro’da Amerika’ya kafa tutmaya devam etti. Tabii hemen petrol zengini ülkede ekonomik kriz baş gösterdi-göstertildi. Nasıl ki zamanında Amerika’nın istemlerini yerine getirmeyince-örneğin Irak’a Türkiye üzerinden girmesine izin vermeyince deprem dahil ekonomik kriz çıkartılarak Ecevit hükümetinin zora sokulması ve ardından devrilmesi gibi Maduro için de aynı senaryo devreye sokuldu. Neden? Maduro ben Amerikancı değilim, ben bağımsızım, sosyalistim dediği için.

Gelelim Küba’ya. Küba 1959 yılbaşından beri diktatörü devirip bağımsız ve özgür bir ülke olduğundan beri Amerikan ambargosu altında. Küçük bir ada devleti olan Küba halkı özgürlükçü, mutlu, barışçı, dayanışmacı, kendi halinde yaşayıp gidiyor. Ama Amerika buna neden tahammül edemiyor? Amerika Küba’dan ne istiyor?

Aynı, şeyi istiyor; Venezuela’dan, Türkiye’den ne istiyorsa Küba’dan da onu istiyor?

Kendi dümen suyunda gitmelerini, dümen suyundan ayrılmamalarını, aykırı ses çıkarmamalarını istiyor!

Küba bu yıl devriminin 60’ıncı yılını kutluyor. Fidel Castro’nun iki yıl önce vefatından sonra “Artık Küba’da sosyalizm yaşamaz” diye bir kara propaganda geliştirdi Amerika. Kübalılar 2019 Şubat ayında yeni anayasayı oylayacaklar. Daha özgürlükçü olarak tanımlanan bu anayasanın Küba’nın sosyalist özelliğini koruduğu belirtiliyor.

Bugün dünyada 6,5 milyar insan yaşıyor. Küba’nın nüfusu 10 milyon. Koskoca insanlık bu on milyonluk mutluluk adasını koruyamayacak mı? Bu on milyon insan kıskanılıyor mu?

Kübalılarla konuşma, onları anlama, istemlerini belirleme çabam sonucu muhaliflerini de dinleme imkanın oldu. Mevcut durumdan yakınan Kübalıların istemlerinden biri de ekonomik yetersizliği vurgulama için “ıslak mendil dahi yok” dendi.

Ne yapalım şimdi; Küba’ya ıslak mendil kampanyası mı açalım?!

İnternet yokmuş, şu yokmuş, bu yokmuş… Ben de Küba’da olmayan şeyleri-yokları-sıralayayım: Sağlık güvencesi olmayan yok, yoksulluk yok, işsizlik yok, karamsarlık yok, gelecek kaygısı yok, kanserden binlerce ölüm yok, çevre kirliliği yok, cinayet yok, hırsızlık yok, teslimiyet yok, açlık yok, bebek ölümleri yok, savaş yok, yok oğlu yok…Adeta yoklar ülkesi…

En önemlisi Amerika’ya bağımlılık yok!

Sevgili okuyucularım, Siyasi görüşünüz ne olursa olsun. Küba’ya tahammül sınırımız da mı yok. Ey insanlık, bu küçük ama mutlu insanlar ülkesini 6,5 milyar insanın umudunu diri tutmalarını bizim de umudumuz adına yaşatmak gerekmez mi?