Fuarımızın açılış gününden notlar

Yayın Tarihi 09 Eylül 2019

Yahu biliyorum, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılışının üzerinden 2-3 gün geçti.

Yahu biliyorum, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın açılışının üzerinden 2-3 gün geçti.
Ama bu benim yazdığım şey haber değil; izlenim.
Okuyunca hiç eskimeyeceğini anlayacaksınız…

Allah nasip etti; çocukluğumdan beri en renkli rüyalarımdan biri olan “Enternasyonal Fuar”ımız ile bir kez daha buluştum; (sadece açılış töreninden değil, açılışın yapıldığı günün tamamından) notlarımı arz ediyorum:
    
* Bir süredir Fuar için İzmir’e gelmeyen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Tunç Soyer’in ilk döneminde hemen şak diye İzmir’e gelmesini Soyer açısından “hiç bitmeyecek bir kredi” kanıtı müthiş bir destek olarak gördüm şahsen.
* Kılıçdaroğlu çok şıktı. Ama ben olsam İzmir’e yeşil değil mor ya da kırmızı kravatla gelirdim.
* Tunç Soyer her zaman jilet gibi… Farklı tonlardaki “takım”ıyla yine müthişti. Kravatının düğümünü biraz daha küçük, daha zarif  bağlayabilse,  Paris ya da Milano’da podyumda yürüyen mankenlerden hiçbir farkı kalmayacak. 
* Yerel Yönetim Seçimleri sonrası küçük ilçelerinden çıkıp dev metropollerin yönetimini ellerine alan Tunç Soyer ile Ekrem İmamoğlu zaferlerini yüzlerinde hiç kaybolmayan gülüşlerle kutluyor gibiydiler. (Daha önce yazmıştım; kimse İmamoğlu’nu tanımazken, Tunç Soyer’in bana bizzat bir fenomenin yaklaşmakta olduğunu vurgulaya vurgulaya söylediğini!) “Tunç ile Ekrem” Orta 2’de teneffüse çıkmış öğrenciler kadar şendiler!
* Yine Agora, yine aynı şeyleri anlatan arkeolog hoca ve yine anlatılanları sanki ilk kez dinliyormuş gibi görünen insanlar… Oysa İzmir’de konuklarımıza gösterecek o kadar çok başka  değerlerimiz de var ki…
* Dehlizdeki antik çeşme başında mola veren Ekrem ve Tunç Başkanlar Agora suyuyla iyi eğlendiler. Onları uyarayım, içilemeyen su ele yüze sürüldüğünde az da olsa risk taşıyabilir.
* Fuar’ın açılış kurdelası kesilirken sahnede en az 50 kişi vardı, biraz tuhafıma gitti.
* “Aslında azmış, en az 200 kişi kadar olmalıydı!” diyenlere de saygı duyuyorum ama kurdela kesilirken meydana gelen “köşe kapmaca”da Ekrem İmamoğlu arkalarda kaldı!
* Ben Valimiz Erol Ayyıldız beyefendiyi çok seven bir insanım. Devlet ile halk arasında sağlam bir köprü görevi görüyor… O günkü bütün davranışlarında da bunun izleri vardı.
* Bayan Soyer’in kıyafeti göz kamaştırıcıydı. Neptün hanımefendi, tam da “İzmir gibi” giyinmişti. Helenistik dönem prenseslerinin heykellerinde bu şıklığı epeyce görüyoruz ama şimdilerde böyle birkaç zarif insan dışında mümkün değil! 
* E tabii bizim Tunç başkan çoğu konuda olduğu gibi selfie çekmekten de çekinmeyen biri, İmamoğlu ile birlikteyken de çekti. Ona, selfie çekerken telefonunu dik değil, genellikle “yatık” pozisyonda tutmasını tavsiye ederim.
* Soyer-İmamoğlu ikilisinin yanına (Ekrem beyin sağına) sonradan oturan Tacettin Bayır, selfie-dışı kalmasına rağmen, “kendinden emin” gülüşlerini sürdürdü (yani gülme hususunda onun başı kel mi!).
* Tuncay Özkan biraz gergin gibi geldi sanki bana… Belki bana öyle geldi ama gerçekten gergin ise nedenini iyi biliyorum.
* En güzel yazlık kıyafetlerden biri artık CHP ile müttefik olan Müsavat Dervişoğlu’nun ki idi. Ama tavsiyem, Meral Akşener hanımefendiyi karşılamaya gittiğinde yine de lacivert giymesi.

Sizin olmadığınız yerlerde sizin gözünüzle bakan bu adamın izlenimleri bundan sonra da devam edecek; ama şimdilik bu kadar.