EXPO’nun çevreyi katletmesi teferruat mı?

Yayın Tarihi 18 Eylül 2013

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Ali Engin partisinin milletvekilleriyle yaptığı toplantıda İzmir’in EXPO sürecine destek verdiklerini açıkladı.¶

CHP İzmir milletvekilleri Hülya Güven, Alaattin Yüksel, Mehmet Ali Susam, Musa Çam, Mustafa Moroğlu ve Aytun Çıray’ın katıldığı toplantıda gözlemim şu oldu: CHP EXPO sürecine destek verdiğini özellikle belirtmek istedi. Yarın bir gün EXPO alınamazsa olası suçlamalara maruz kalmamak istiyorlardı. Toplantının haberini diğer sütunlarda okuyabilirsiniz. Gazeteci arkadaşların çeşitli sorularına il başkanı Ali Engin “Tartışmalardan uzak kalmaya çalışıyoruz” diye cevap verdi.

* * *

EXPO’yu tartışmak mı zarar verir, tartışmamak mı?

Demokrasi, şeffaflık, katılımcılık, süreci halkın ve medyanın desteklemesi, bunu yaparken bilgilenmesi, öneri getirmesi ve gerektiğinde eleştirmesi neden zarar versin?

EXPO kapalı yürüyor. CHP’de bunu eleştirmiyor. Sordum, yürütme kurulu ile iletişiminiz nasıl? Size bilgi veriliyor mu? Siz bilgi istiyor musunuz?

CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin nezaketiyle, “İletişimi yoğunlaştıracağız” dedi.

Ali Engin genç bir gazeteci arkadaşımın sorusu üzerine bana bu yazıyı yazdırmak zorunda bırakan bir açıklama yaptı. Genç gazeteci sordu: EXPO alanı üzerine tartışmalar var. EXPO alanının durumu EXPO’nun kazanılmasını etkiler mi?

Türkiye’nin üçüncü büyük ilinin, CHP’nin belediyede kazandığı en büyük ilinin İl Başkanı Ali Engin şu cevabı verdi: “Yerle ilgili tartışmalar teferruattır. Bunlar küçük şeylerdir. Bürokratlar uğraşıyorlar. Konuyu çözerler.”

Sayın Ali Engin, Sevgili Ali Engin, sizin teferruat dediğiniz çevre duyarlılığı yüzünden bu ülkede 6 gencecik insan öldü!

İstanbul Gezi Parkı’nda da çevrecilerin duyarlılığı aynen sizin dediğiniz gibi “Birkaç ağaç, ne olacak, küçük şeyler bunlar, teferruat” diye geçiştirildi.

Mayıs ayından bu yana çevre duyarlılığı, insan hakları, demokratik gösteri hakkı ile bütünleşip direnişe dönüştü. “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” sloganını duydunuz mu Sayın Ali Engin!

CHP lideri Gezi direnişini anladığını ve Gezinin CHP ye etkisini, gezici her genci CHP’ye çağırarak gösterdi.

Gezi direnişini CHP Genel Merkezi anlamış ama İzmir il anlamamış hala!

Ali Engin’in bu sözlerine toplantıda bulunan ve geçmişlerinde aktif demokrasi mücadelelerinden gelen hiçbir milletvekili bir şey demedi.

Aytun Çıray’ın EXPO konusundaki çıkışları, duyarlılığı, uyarıları kamuoyu tarafından yakından biliniyor. Önceki vali Mustafa Cahit Kıraç’ın EXPO sürecini iyi bilmesine rağmen apar topar tayin edilmesinin yanlışlığı hala tartışılıyor.

Aytun Çıray toplantıya başladıktan sonra geldi. Hemen kendisine yer açtılar. Diğer milletvekilleri mecburen birer sıra kaydılar. Bunun üzerine Alaattin Yüksel espriyi patlattı. “Partiyi sola kaydırıyor!”

İl Başkanı Ali Engin’in sağına oturan Aytun Çıray oturabilmek için diğer milletvekillerinin sola doğru sandalyelerini kaydırmaları gerekmişti.

Bu sahne hem mecazi hem de gerçek anlamıyla bugün İzmir’de yaşanıyor. Aytun Çıray kim ne düşünürse düşünsün, sürece zarar veriyor diye yorumlarsa yorumlasın doğru bildiklerini söylüyor. Hem de merkez sağdan sosyal demokrat bir partiye yeni katılan bir milletvekili olarak!

Benden uyarması, bilgilendirmesi, çözüme davet etmesi!

Teferruat dediğiniz, küçük şeyler dediğiniz İnciraltında’ki çevre katliamı konusunda Mimar Mühendisler Odaları da bakalım sizin gibi mi düşünüyor? Onlar da mı teferruat diyor?

Yarın çevre direnişi İnciraltı için başlarsa ne yapacaksınız? Onların üzerine de mi gaz bombaları atacaksınız? Siz CHP olarak gençlerin, çevrecilerin üzerine gaz bombaları atılırken ne yapacaksınız?