EXPO’da gizlilik kararı ne zaman kalkacak?

Yayın Tarihi 09 Temmuz 2013

İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın daha Diyarbakır Valiliği’nden İzmir Valiliği’ne atama kararı duyulur duyulmaz ilk muhatap olduğu soru EXPO olmuştu.¶

Sayın Vali Toprak da Diyarbakır’dan verdiği mesajlarda EXPO konusuna anında adapte olduğunu ve birçok dil bilmesi ve dünyayı tanıması nedeniyle isabetli şekilde göstermişti.

Diyarbakır’dan İzmir’e gelir gelmez apar topar -12 Haziran’da- Paris sunumu yapılmış ama devlette devamlılık esası gereği sunum çok başarılı geçmişti.

Vali artık tam anlamı ile EXPO ile haşır neşir olduğuna göre gelelim günümüze. Günümüzün en önemli sorunu İzmir’in EXPO 2020 adaylığı sürecindeki gizlilik kararıdır.

EXPO’daki gizlilik kararını şu anda görevde olan Sayın Valimiz Mustafa Toprak almadı. Gizlilik kararı Diyarbakır’a giden Valimiz Sayın Mustafa Cahit Kıraç’a ait. Sayın Kıraç bunun gerekçesi olarak EXPO 2015 sürecinde İzmir’in Milano’ya kaybetmesinde rakip şehirlerin bizim yaptığımız çalışmaları basın yolu ile takip ettiklerini, bu nedenle bazı konuların basınla paylaşılmasının rakiplere fırsat verdiğini ileri sürmüştü. EXPO 2015’in kaybedilmesinden sonra herkes birbirini suçlamış, bu suçlamalar açıkça yapılamamış ama kaybedilme gerekçeleri sıralanırken herkes başkasının eksikliğini ileri sürterek dolaylı ve imalı suçlamalarda bulunmuş netice olarak da her zaman olduğu gibi birbirlerini ikna edemeyince de suçu basında bulmuşlardı.

EXPO 2015’in kaybedilmesinin suçlusu basın olunca tedbir olarak bu kez basınla bilgi paylaşılmaması, basının yazdıklarının önemsenmemesi, basına ancak çok gerektiğinde bilgi verilmesi yolu seçilmişti.

Şimdi lütfen bu girizgâhtan sonra hala “Yok canım nerden çıkarıyorsun EXPO’da gizlilik kararı falan yok” diye boşuna beni ve İzmir basınını başa dönmeye zorlamayın.

Açın bakın Türkiye’ye yayın yapan gazetelerin Ege sayfalarına, açın bakın bölgesel ve yerel gazete ve televizyon arşivlerine, gizlilikten, EXPO konusunda bilgi alamamaktan ne kadar yakınıldığını tekrar okuyun.

İzmir medyası bu kez gizlilik kararı üzerinde bu kararın kalkması doğrultusunda fazla ısrarcı olmadı. Çünkü “Hadi bakalım, bizden gizliyorsunuz, görelim çalışmalarınızı, kaybederseniz yine bizi mesul tutmayın” tavrı takındı.

Fakat gelinen süreçte o kadar çok soru ve konu birikti ki, dünyanın tartıştığı ve yakından takip ettiği EXPO 2020 sürecini aday ülkenin aday şehrinin insanları hiçbir gelişmeden haberdar değil. Hiçbir gelişmenin nedenini ve sonucunu bilmiyor.

Neden?

Neden İngiltere Dubai’i destekliyor.

Neden Orhan Pamuk, İzmir’in sunuma katılması önerisini kabul etmedi.

Neden sunuma katılan Mehmet Öz, İzmir’e gelmedi?

Neden Ankara bilgi verilsin dediği halde harcamalar konusunda basına bilgi verilmiyor?

Neden EXPO alanı İnciraltı?

Neden İnciraltı’nın kent ormanı ve lagün bölgesi?

Neden binlerce ağacın kesilmesi veya taşınması?

EXPO 2020’de gelişen süreci gerçekten İzmir mi yürütüyor, Ankara mı?

Mimarlar Odası Başkanı Hasan Topal’ın açıkladığından başka bilmediğimiz sürprizler var mı?

Bu ve benzeri soruları tabii ki iki sıfatı birlikte taşıyan yani EXPO yönlendirme kurulu ve yürütme kurulu başkanlığını kanun gereği üstlenen Sayın Valimiz Mustafa Toprak’a sormak gerekti. Bu yazı hem hoş geldiniz yazısı hem de bu vesile ile vakit kaybetmeksizin vazifeye başlayan valiye iletişim yazısı. Benim kişisel sorularım değil bunlar. İzmir’de hangi gazeteci arkadaşla konuşsam benzer soruları veya başka soruları soruyorlar.

O zaman bir önerim var Sayın Valiye: EXPO yönlendirme ve yürütme kurulu ile toplu halde İzmir medyasının karşısına çıksınlar. Geniş katılımlı geniş süreli bir toplantı düzenlesinler. Öyle kokteylli, sahte gülücüklü bir ayaküstü toplantı değil, gayet ciddi, ayakları yere basan, eteklerdeki taşları döken bir toplantı. Korkmayın rakiplerimiz bundan yararlanamaz. Çünkü biz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da EXPO 2020 sürecine zarar gelmemesi için azami gayreti gösteririz.

Sahi EXPO’da resmi olmayan gizlilik kararı ne zaman kalkacak? Bu sütun –söylememe ve yazmama gerek yok aslında- EXPO konusunda her desteğe ve açıklamaya açıktır. Bunu uzun yıllardır biliyorsunuz zaten.