Evliya Çelebi Simav’dan geçti!

Yayın Tarihi 06 Ocak 2015

Simav benim için Evliya Çelebi ve Simavne Kadısı Şeyh Bedrettin’in diyarıdır. Evliya Çelebi özellikle Eynal Kaplıcaları’na gelip suyunu içip yıkandıktan sonra şöyle yazmış:

“Dünyada ve Anadolu'da birçok kaplıcayı gezdim, gördüm ama Eynal Kaplıcası gibisini görmedim. Böylesi yeryüzünde yoktur."

Ünlü Varidat kitabının yazarı filozof Şeyh Bedrettin’in de Simav’da bir camisi vardır.

Tarihi kişilerin yaşadığı ve tarih kokan evleri ve sokaklarıyla sırtını Kestane dağına dayamış Simav benim İzmir’de yaşayan gazeteci dostlarımın da memleketidir. Başta rahmetli Tarık Sarı, Simavlıydı. Yine İzmir Milletvekilliği de yapmış olan rahmetli gazeteci Akın Simav soyadını alacak kadar bağlı bir Simavlıydı. Keza yaşayan ve kalbi her an Simav için atan gazeteci Alaattin Gürırmak İzmir’de oturmasına rağmen bir ayağı hep memleketinde kalan Simavlıdır.

Eh, ben de gide gele, Simav’ın suyunu içe içe Simavlı oldum tabii. Bırakın Simavlı olmayı Simav aşığı oldum. Bunda Simav’ın bir zamanlar Uludağ’a sırtını dayamış Bursa’ya benzetilerek Küçük Bursa diye anılmasının payı var mı, bilemiyorum.

* * *

Biz gittiğimizde Belediye Başkanının konuğu olarak Simav’a gelen Kütahya Gazeteciler Cemiyeti üyeleri ile birlikte olma fırsatı bulduk.

Kütahya Gazeteciler Cemiyetin kurucusu ve başkanı İhsan Tunçoğlu ve Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan ile gazeteci dostum Alaattin Gürırmak birlikte çok faydalı bir sohbet gerçekleştirdik. Kısacası 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü başkan sayesinde önceden kutlamış olduk.

 

İhsan Tunçoğlu’nu tanıyınca Anadolu basınının önemini bir kez daha anladım. Onlar Tavşanlı’dan, Demirci’den Anadolu’nun güzel köşelerinden genç-yaşlı emektar gazetecilerdi ve büyük kentlerde yaşayanlar yerel haberi-yurt haberlerini- onlardan alıyorlardı.

 

* * *

Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan da 38 yıllık belediyeci idi. Ben onu tanıdığımda bir belediye emektarı olarak çalışıyordu. Şimdi başkan olarak görmek beni gururlandırdı. Hisarcık belediyesinde başladığı Fen memurluğu görevini Simav Belediyesi Yazı işleri müdürü ve başkan yardımcılığı ile sürdürdükten sonra geçen yıl 30 Mart 2014’te halkın oyları ile başkan olarak taçlandırdı.

Başkan ile sohbetimde Simav için yapacaklarından bahsettiğini görünce “Başkanım Simav için gazeteye manşet atsam ne yazması sizi ve Simavlıları heyecanlandırır” diye sorduğumda şöyle dedi:

“Simav yatırımcı bekliyor!”

Bakın bu çok önemli. Bir çok il ve ilçe yatırımcı bekleyebilir ama Simav bir başka. Simav’ı başka kılan öğe termal turizmi başkenti olmaya çok müsait olması. Simav Kaplıcaları tarihte seyyah Evliya Çelebi’nin de dediği gibi eşi benzeri yok. Hem içimi hem de yıkanması ile sağlık açısından mükemmel olan kaplıca tabii ki otellerle gelişir.

Kaplıca otelleri için belediye yatırımcıya her türlü yasal kolaylığı göstermeye hazır. Yeter ki 200-400 yataklı birkaç otel gelsin Simav’a.

Yer altı kaplıca suyu konusunda Zorlu’larla olan konular masaya yatırılmış ve Simavlının zararına olabilecek her şeye karşı olunduğu konusunda görüş birliğine varılmış. Yani kimse kendi kişisel konusunu Simav’ın genel çıkarları önüne geçirmeyecek. Zorlu bu sözü vermiş!

* * *

Simav bir zamanlar il olmak için büyük mücadeleler vermiş. Ama şimdi Bütünşehir yasasıyla birlikte artık Kütahya ve diğer ilçelerle nasıl koordinasyon sağlanması gerektiği konularına yoğunlaşmış durumda. Buradan Kütahya’ya bir mesaj vereyim: Kütahya ilçeleriyle birlikte hareket ederse, ilçeleriyle hizmette bütünleşirse herkesin ayrı il olma hayali yerine büyük bir il olur ve kabul görür.

Kütahya’nın pınarları o zaman daha gür ve güzel akar.

Yaren o zaman daha güzel olur, yaren kardeşliği o zaman daha bir pekişir!

Simav’dan geçen Evliya Çelebi gibi ben de veciz bir söz söyleyeyim: Gezdim cihanı, gördüm Simavı, siz de görün dost insanları ve yaren kardeşliğini!