Endüstri 4.0 ve İzmir farkı!

Yayın Tarihi 30 Kasım 2017

Endüstri 4.0 ve İzmir farkı!

Geçen hafta İzmir yine fark yarattı. Ege Genç İşadamları ve Ege Sanayici İş Adamları dernekleri, EGİAD ve ESİAD  Swissotel Büyük Efes’te “Biz Başlıyoruz” temalı bir “Sanayide Dönüşüm ve Endüstri 4.0 Zirvesi” düzenledi.
4.0 nedir?
Uzun zamandır ilgimi çekiyordu.
Treni kaçırmayayım diye çırpınıyordum.
Ülke olarak ne trenler kaçırmıştık. Matbaayı 400 yıl ülkeye sokmayarak, iletişim ve endüstri trenini kaçırmıştık. Makineleşmeyi, birinci ve ikinci endüstri dönüşümlerini kaçırmıştık. Daha doğrusu arkalarından ucundan tutmaya çalışmıştık. Üçüncü dönüşümü çarpık sanayileşmeyle de olsa kıyısından tuttuk.
Bari 4’üncü Sanayi devrimini kaçırmayalım!
* * *
Hatırlayalım ve tekrar edelim; İlk sanayi devrimi (1.0) su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemleri ile ortaya çıktı. Kömür ve buharlı trenleri hatırlayalım.
İkinci sanayi devrimi(2.0) ile elektrik gücünün yardımıyla seri üretime geçildi. Telgraf ve telefonları hatırlayalım.
Üçüncü sanayi devriminde (3.0) ise dijital devrim, elektroniklerin kullanımı ve BT (Bilgi Teknolojileri)'nin gelişmesiyle üretim daha da otomatikleştirildi. Hepimizde artık akıllı telefonlar var. Yine akıllı telefonu üretmiyoruz, tarla taban satıp laptop, telefon vs. alıyoruz.
Şimdi sıra 4’üncü sanayi devriminde, yani 4.0’da!
Siber-fiziksel sistemlere dayalı sanayi!
Bilim insanları şöyle tanımlamaya çalışıyorlar robotlar çağını:
“Endüstri 4.0 ya da 4. Sanayi Devrimi, birçok çağdaş otomasyon sistemini, veri alışverişlerini ve üretim teknolojilerini içeren kollektif bir terimdir. Bu devrim nesnelerin interneti, internetin hizmetleri ve siber-fiziksel sistemlerden oluşan bir değerler bütünüdür. Aynı zamanda bu yapı akıllı fabrika sistemini oluşturur.”
* * *
Veeeee, korkulan olur!?
Karasabanın yerini traktör alınca kırsalda çözülme başladı, ve işsizlik aldı başını gitti. Makineleşme başlayınca ayakkabıcılık, dokumacılık esnaflık ve zanaatlık yerini endüstriye, fabrikasyona devretti ve işsizlik başladı.
Şimdi fabrikalar robotlaşınca yine işsizlik mi olacak? Soru bu!
Atatürk Organize Sanayiinde yabancı ortaklı bir fabrika endüstri 4.0’a geçiş yapıyor ve istihdamı %70 azaltıyor. 100 işçiden, elemandan, kalifiyeden 30’u çalışıyor, 70’i işsiz. İsteyen araştırsın öğrensin!
* * *
EGİAD ve ESİAD’ın zirvesinde katılımcı şirketler, somut iyi uygulama örnekleri sundular ve Endüstri 4.0 ile ilgili yaptıkları hazırlıkları, canlı robot/sanal gerçeklik demonstrasyonları ile anlattılar. Bu vesile ile EGİAD başkanı Aydın Buğra İlter ve ESİAD başkanı Fadıl Sivri’yi İzmir farkı yarattıkları için kutluyorum.
 * * *
9 Eylül Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Erdal Çelik, İzmir Medya Platformu gazetecilerine Endüstri 4.0 üzerine harika bir sunum yaptı. Daha sonra bunu uzun uzun anlatacağım.
 * * *
Yerli otomobil için 5 yiğitin ortaya çıktığı, elektrikli otomobil denince akla ilk gelen marka olan Tesla'nın kurucusu Elon Musk’ın Türkiye'ye geldiği bir ortamda İzmir’in 4’üncü sanayi devrimini kaçırmamak adına yaptığı bu çalışmaları hızlandırmak gerek.
Sorular çok, konu derin, ama olsun, biz çoluk çocuk, yaşlı genç, kadın erkek, köylü şehirli, eşikteki beşikteki hep beraber bu kez robotlar çağını kaçırmayacağız. Umarım.