Ender Türk

Yayın Tarihi 17 Aralık 2019

Ülkemizde bulunan bir çok kulübün ilerleyen yaşamında bünyesinde görev alıp adeta simgeleşmiş yönetici yada futbolculara karşı vefa duygusunu yaşattığı söylenebilir mi?

Ülkemizde bulunan bir çok kulübün ilerleyen yaşamında bünyesinde görev alıp adeta simgeleşmiş yönetici yada futbolculara karşı vefa duygusunu yaşattığı söylenebilir mi? Dahası bu alanda görevdeki yönetim kurulları böylesine bir anmayı düşünücek sosyal çalışmayı yapacak zamanı bulabiliyorlar mı? Yada bu yüzyılda yaşanan hızlı koşullar neden gösterilip nedenler mi üretiliyor? Sorular daha da artabilir ve yanıtları verilebilir.
Geçtiğimiz günlerde  yani 10 . Aralık ta Altay kulübünün eski başkanlarından Ender Türk'ün ölüm yıldönemü vardı. Sosyal Dayanışma Derneği bu alanda kulübün yönetiminin yapamadığı aktiviteyi üzerine alarak çok yerinde bir çalışma yapıyor.Neyse Ender Türk'ün bu anma gününde lokma döküldü ve çok az sayıda insanla anıldı.
Bu konuya neden değindim ki? Altay adı geçen her yerde gözleri parlayan Ender Türk çok sevdiği kulübünün G.Emir'deki tesislerin alımındaki tek insandı. Günün valisi Kutlu Uktaş'ın da gazretleriyle bu alan Altay'a verilirdi ancak ödemesi de yapıldı. Ardından Altay'ın bu yeri alınan alana tesis yapması gerekirken camianın isimli yöneticileri! Ender Türk'ü adeta dışarıya ittiler ve onu unutturdular.Bu alanda büyük emeği olan Türk, dışlanınca sahte kahramanlar ortaya çıkıp tesise  sahip çıktılar. 
Ender Türk'ün adını tesis içinde hiç bir yere koymadıkları gibi adının anılmasını bile istemez hale getirdiler. Bunları yani gelişmeleri bir çok kişi biliyordu ancak kimseden ses çıkmamıştı. 10 Aralık'ta anılırken bütün bu gelişmeleri kendi aramızda konuştuk ve onu bu alanda da andık. Ne varki dernek yönetimi de olmasa Ender Türk ismi Altay'da unutulurdu. Bence camialar vefalı olduğu sürece ayakta kalırlar ve unutulmaz olurlar. Aksi olursa başını kuma sokmuş ördek gibi kalırlar. Ender Türk'ü anılırken 5-10 kişi ile değil çok daha fazla katılımla yaşatılmalıydı.
Zaman Tüneli