Emeklilere müjde!

Yayın Tarihi 17 Nisan 2019

“Milyonlarca emeklinin gözü bu haberde. En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?”

“emekliye çifte zam müjdesi yolda”

“emekliye seyyanen zam ve ek ücret müjdesi”

“2019 emekli maaşına Temmuz zammı geliyor.”

“Emekli zammı ve ikramiyesinde son durum ne. Az sooonraaa”

***

Yeter yaa! Yeter artık emeklinin duygularıyla oynadığınız! Hemen her gün yukarıdaki manşetlerle emekliler için güya haber yapıyorsunuz. Televizyon haberi yapıyorsunuz, kağıda basılı mürekkepli haber yapıyorsunuz, aynı haberi mürekkepsiz gazetenizin internet sitesine koyuyorsunuz, internet gazetelerinde kes kopyala aynı haberi kullanıyorsunuz, sosyal medyada yayıyorsunuz, feysbukunuzda, tivitirınızda, vatşapınızda kullanıyorsunuz…insanları kandırmaya bıkmıyorsunuz.

***

Ben emekliyim, daha önce emeklinin halini anlamaya çalışırdım ama şimdi başıma geldiği için daha iyi anlıyorum.

Memur emeklisi, emekli sandığı emeklisi, işçi emeklisi,SSK emeklisi, köylü,esnaf emeklisi, bağkur emeklisi hepsi, hepimiz gözlerimiz şaşı oldu sizin saçma sapan haber diye insan duygularını sömüren yazılarınızdan.

“Emekliye müjde!” manşeti ile verdiğiniz hiçbir haberde ben bir müjde kırıntısı görmedim. Her gün müjde mi olur yahu! Gerçekten her gün müjde yaşasa emekliler dünyanın en müreffeh emeklileri olurlar. Bizde bir emeklinin ortalama maaşı 200 EURO, Avrupada emeklinin ortalama maaşı 1200 Yuro. Avrupada emekli olan bir insan dünya turuna çıkıyor, tatile çıkıyor, bizde emekli olan bir insan geçim sıkıntısından ne yapacağım diye çırpınıyor, hala çalışmaya devam ediyor.

Kıdem tazminatı emeklinin yıllarca birikimidir. Çalışan bir insan bir gün emekli olmayı ve emekli ikramiyesi ile kıdem tazminatını almayı hayal eder. Bu hayali de ellerinden almayalım bari.

***

Emekliye müjde haberleri yapan herhangi bir internet sitesine şöyle bir bakalım. Bunu yapanlar öyle kıyıda köşede kalmış siteler değil, anlı şanlı medya kuruluşları başta bu duygu sömürüsünü yapıyorlar. Bir örnek vereyim, ilgili siteden aynen naklettim: “EMEKLİYE EK GÖSTERGE MÜJDESİ: Kamu çalışanlarını ilgilendiren 3600 ek göstergeden yaklaşık 1 milyon emekli polis, öğretmen, din görevlisinin yararlanması planlanıyor.”

Neymiş, planlanıyormuş! Müjdeymiş! Bir örnek daha: “Emeklilerin iş yeri açması için düşük faizli kredilerle destek verilecek.” Neymiş, verilecek miş. Miş miş de mış mış.

Kendi ağızlarından itiraf ediyorlar, emekli olduktan sonra da çalışma ihtiyacında olunduğunu!

***

“Emekliye müjde!” ,“Emeklilerle ilgili son gelişmeler!”, “Emekliler yaşadı!” haberlerini yapanlar, siz eğer sırf reyting ve tiraj kaygısı ile yapıyorsanız bunları lütfen vazgeçin. Hiçbir reyting emeklinin duygularından daha değerli olamaz.

Yok sadece reyting kaygısı ile yapmıyorsanız, siz necisiniz?