Ekrem Demirtaş'ın CHP milletvekilliği adaylığı hakkında…

Yayın Tarihi 16 Mayıs 2018

Ekrem Demirtaş’ın CHP milletvekilliği adaylığı hakkında…

İzmir Ticaret Odasını başarılı bir şekilde 26 yıl yönettikten sonra üyelerin “artık tamam” demesi üzerine son anda başkanlık yarışına girmeyen Ekrem Demirtaş şimdi de CHP’den milletvekilliği adaylığı ile gündemde.

Bakıyorum Ekrem Demirtaş’a “düşenin dostu olmaz” “bir tekme de sen vur” hesabı yazan yazana.

Bir dakika. Daha düne kadar, yani Ekrem Demirtaş iktidardayken, başkanken her türlü yağı çekenler, en küçük eleştiri getirmeyenler salvoya başladılar.

Ekrem Demirtaş’ı 26 yıllık yönetim sürecinde gerek televizyon programlarıyla gerek gazete yazılarıyla hem olumlu çalışmalarını takdir edip kamuoyu ile paylaşan hem de eksik ve yanlışları da hiç çekinmeden objektif olarak eleştiren bir gazeteci olarak, her dönemin adamı olanlara sözüm var!

Şöyle çekilin bir kenara bakalım!

Çekilmezseniz, çekmesini bilirim!

Meydanı boş bulup, hafızaları da balık sanıp atıp tutmayın!

Ekrem Demirtaş “milletvekili dokunulmazlığı istiyor” diyenler, önce fildişi kulelerinde olduklarını unutmasınlar.

Ekrem Demirtaş’ın şimdiye kadar iktidar yanlısı olduğunu söyleyenler, kalpaklı kravatlı Mustafa Kemal Atatürk resimli Türk Bayrağı'nı Türkiye’ye kimin dağıttığını unutmasınlar.

Ekrem Demirtaş Cumhuriyetçi, Atatürkçü’dür. Cemaatlerin 16 yılda ele geçiremediği tek ticaret odası İzmir’dir. Bunda başkan Ekrem Demirtaş ve bir bütün İzmir tüccarının, sanayicisinin payı vardır. Tüccarı, sanayiciyi, burjuvaziyi eleştirmek, sınıfsal çelişkileri ortaya koymak başka, onların tarihsel misyonlarına atıf yapmak başkadır.

İzmir Ticaret Odası yönetimi değişti ama yeni meclis de yönetim de halen kale gibi Cumhuriyetçidir. Yeni Başkan Mahmut Özgener de İzmir çocuğudur ve Cumhuriyetçi-Atatürkçüdür. Yeni yönetimi yıllardır tanıyorum, yakın arkadaşlarım var, eski solcu, Kemalist, Cumhuriyetçi aydın insanlardır. Yeni yönetim sanıldığının aksine iktidar yanlısı değil, Ekrem Demirtaş’ın küstürdüklerine iktidarın desteği ile gelenlerdir. İktidar destek vermese dahi tabandan gelen “yeter” “tamam” “sıkıldık” istekleri bu değişimi sağladı. Zaten yeni başkanın seçim sloganı “İzmir değişim istiyor”du.

                             *   *   *

Ekrem Demirtaş’ı eleştirenleri eleştiren bu yazım üzerine nasıl milletvekili olunduğunu bilmeyenlere, bilip de bilmezden gelenlere hatırlatayım.

Vakıf başkanlığını, sendika başkanlığını, dernek başkanlığını, baro başkanlığını, meslek odası başkanlığını, esnaf odası başkanlığını kullanıp milletvekili olunmadı mı güzel ülkemde ve güzel İzmirimde!

Para bastırıp, kesenin ağzını açıp, Ankara’da kurulan milletvekili borsalarına para yatıran olmadı mı?

Yargılandığı davaları askıya aldırmak, dokunulmazlık için yalvar yakar bin bir ilişkiyle milletvekili olunmadı mı?

Cemaatler referansıyla, etnik referanslarla, mezhepsel referanslarla milletvekili olunmadı mı?

Tek tek sayayım mı isimleri!

Bilenler ve bildiği halde bilmezden gelenler. Her dönemin adamı olanlar! Çekilin kenara bakalım!

  *   *   *

Ekrem Demirtaş’ı CHP milletvekili adayı gösterir veya göstermez, ben orasını bilemem ve karışamam. CHP Genel Merkezi bana İl yönetiminden istediği gibi İzmir’deki izlenimleri sorarsa en çıplak şekilde anlatırım, bilgi veririm.

*   *   *

Ekrem Demirtaş tartışması vesilesiyle şuraya bir not düşeyim: Demek ki milletvekilliği için bazı kriterler benimsemişsiniz. Bu kriterlerinizin takipçisi olacağım. Ve dokunulmazlık zırhına bürünenleri aday gösterirseniz, kriterlerinize aykırı davranırsanız da gazeteciliğin evrensel kuralları gereği eleştirileceksiniz.

Hadi hayırlı aday ayıklamalar!

 

NOT: Bu yazı Ekrem Demirtaş'ın adaylıktan çekilmesinden önce yazılmıştır.