Ekonomi , Korona ve Deprem

Yayın Tarihi 02 Aralık 2020

Ekonomi , Korona ve Deprem

Ne olacak bizim halimiz? Bir taraftan ekonomik sıkıntılar. Bir taraftan korona salgını bir taraftan da meydana gelen İzmir depremi 140 a yakın vatandaşımızın ölümü ile sonuçlanan felaket ve corona dan ölenlerin sürekli artarak devam ettiği felaketler durmuyor. İnsanın çaresiz kaldığı bir salgın salgınla mücadelede geri kalan bir duruma düşüyoruz.

 

Ülkede son yıllardaki ekonomik sıkıntılar üst seviyede iken , 2020 yılının başından itibaren ülkemizde Korona salgını baş göstermeye başladı. Öncelikle işin ciddiyetinin farkında bile değildik. Korona salgınını ti-ye bile aldık. Korona nın hiç şakası yokken vaka sayılarının neredeyse dip yaptığı ülkemizde, çok iyi önlemler aldık bitti diyeceğimiz bir duruma geldik diye açıklama yapan devlet büyüklerinin sözlerine inanmak çok istiyorduk ki, duyduklarımız gördüklerimiz hiç de işin kolay olmadığının göstergesi niteliğindeydi. Neredeyse Mart Ayından Kasım ayının sonuna kadar ciddi oranda vaka sayısından rakamsal düzeyde bahsedilmiyorken bir anda 3000 vakadan neredeyse 30-35 bin vakaya çıkan sayılar halkın beynini sulandırdı.

Kime inanacağımızı şaşırdık. Hüümet yetkililerinin vaka oranlarını geç açıklama yı kenara atın rakamları düşük gösterdikleri iddia edildi. Bu iddialrın yersiz olmadığı geldiğimiz bu günlerde 35 binlik vaka sayıları ile ortaya çıkmış oldu. Şimid tartışma ölüm sayılarında istanbulda bir günde bulaşıcı hastalıktan ölen defin edilenlerin sayısı 200 ün üzerine çıktığı ifade edilirken ülkenin tamamında ölüm sayılarının 160 lar civarında açıklanması şaşırtıcıydı.

 

Sayın yetkililer gerçek bence gizlenmemelidir. Elbetteki ekonomi çok önemli ancak insanın canı sağlığı ekonomiden daha değerli daha önemlidir. Gelişmiş ülkelerde insan birinci önemde dir. Sizi seçen mevki makam veren insanların sağlığını korumak önlem almak zorundasınız. Durumun vahametini milletin görmesi için gerçekleri saklamadan ortaya dökmelisiniz. Bizim insanımız rehavete çabuk kapılıyor. Sonucunda da ciddi bir sağlık camiasında sıkıntılar baş gösterecek gösteriyor… Ekonomi korona derken deprem ile ciddi yara alan İzmirliler 140 a yakın hemşerisine gözyaşları ile veda etti. O bölgede ofisi olan şahsım bile nerdeyse bir ay oldu ofisime giremiyorum. Bayraklı Manavkuyu Mansuroğlu ve Adalet mahalleleri en çok zarar gören mahalleler olarak esnafından mahalle sakinine kadar vatandaş ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bu sıkıntıların minimize edilmesi içi,n devletin el atması gerekiyor. Bölgede yıkımı yapılan veya kendiliğinden yıkılan binaların maliklerine ciddi destek verilmesi gerekmektedir. Ayrıca bölge esnafı ekonomik kriz korona derken deprem ile de üçüncü kez darbe almış ciddi sıkıntı içindedirler. Özellikle her türlü vergi muafiyetleri bu bölgedeki vatandaşa derhal yansıtılmalıdır. Bölge halkına âmâsız fakatsız kira destekleri esnaflarla birlikte herkese verilmesi için adım atılmalıdır. Sonuç olarak bölge deprem afeti yaşamış ve vergilerden belirli süre muafiyet yaşaması gereken bölgedir.

 

Son olarak bir çağrımız çevre ve şehircilik il müdürlüğü ile AFAD yetkilerine, az hasarlı bina ile çok hasarlı bina diye ayrım yapmadan o bölgede 2000 yılından önce yapılan deprem yönetmenliği ile yapılmamış tüm binalarda yıkım kararı alınmalıdır. Vatandaşın insiyatifine bırakılmadan bu eylem hayata geçirilmelidir. Gerekli vatandaşa da destek sağlanarak bu eylemler gerçekleştirilmelidir.

Ekonomik buhran işsizlik Korona ve deprem ekonomik olarak sağlık olarak psikolojik olarak ciddi zarar gördüğümüz bir süreçten geçiyoruz. Lütfen artık bu memlekette benim vatandaşım sıkıntı çekerken vatandaşım ekonomik dar boğazda boğuşurken ben koltuğumda oturamam diyen yöneticilere kavuşmak umudu ile kalın sağlıcakla…