Eğitimde de “beyaz sezon”!

Yayın Tarihi 13 Mayıs 2020

Geçen haftalarda yazmıştım… Şu rehavet işini. Ben mesleğimi seven bir gazeteciyim; yıllardır hep içinde olduğum, omuz omuza durduğum halkımı tanımaz mıyım hiç!

Geçen haftalarda yazmıştım…

Şu rehavet işini.

Ben mesleğimi seven bir gazeteciyim; yıllardır hep içinde olduğum, omuz omuza durduğum halkımı tanımaz mıyım hiç!

Millet bayramları erken başlattı, zaten coronavirus denen illeti baştan beri yok sayan bir topluluk vardı, şimdi onlara rehavete kapılan insan selleri de eklendi.

Önceden istemeye istemeye zorla takılan - ve herhalde inat olsun diye- burnu orta bırakan maskeler iyice aşağıya çenenin altına indirildi; bugünlerde coronavirus savaşını kazandığını zannedip zafer ilan eden milletim, sadece gıdık-gerdan mıntıkasını koruyor artık!

***

Bu dönemde en çok kaygılandığım şeylerden biri, çocuklarımızın girmek zorunda olduğu sınavlardı.

(Benim okul çağında evladım yok; ama onları ne kadar düşündüğümü Allah inandırsın artık sizlere…)

Tam en güncel konulardan birini örnek verip, “eğitimde de beyaz sezon ilan edilmeli” demeye hazırlanıyordum ( Fransa’da lig olduğu gibi tescil edildi, Hollanda’da futbolda “beyaz sezon” oldu, bütün Avrupa acaba biz de mi yapsak diye düşünüyor… Bizde de önceki gün basketbol ve voleybol için “beyaz sezon” ilan edildi… Ne demek beyaz sezon; o sezon hiç yokmuş gibi kabul edilecek; şampiyon yok, düşen takımlar yok!) ki; önceki gün akşam saatlerinde YÖK’ten flaş bir açıklama geldi.

YÖK Başkanlığı, sınavların dijital ortamda ya da alternatif yöntemlerle gerçekleştirileceğini duyurdu.

İşin aslında Sağlık Bakanlığı’nın alıştığımız titizliği vardı ve aynı gün YÖK’e yazılan yazıda şehirlerarası kitlesel öğrenci hareketleri, farklı yerleşim birimlerinden öğrencilerin bir araya gelmeleri, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi ve sınav ortamlarıda sosyal mesafeye uyulamaması gibi gerekçelere dikkat çekilerek, bunun, kontrol altına alınmaya başlanan pandemi sürecini sekteye uğratabileceği vurgulanıyordu.

YÖK de gerekeni yaptı.

Şimdi üniversitelerde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavlar, online sınavlar biçiminde ya da ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak yapılacak.

Müthiş bir karar; bu da bir çeşit “beyaz sezon”.

Evlatlarımızı korumamız gerek.

Onlar varsa eğitim var, dahası onlar varsa hayat var!

Şimdi sıra evlatlarımızın gireceği diğer bütün sınavlar için de böyle devrim niteliğinde kararlar almaya geldi!

Hani devletin vatandaş ile ilgili yaptıklarının çoğunda bir şeyin doğruluğu için “vatandaşın beyanı esastır” deniyor ya, burada da şöyle düşünülmesi “esas olacak”: “Çocuklarımızın kopya çekmeyeceklerine inanıyoruz; sınav sırasında kitapları açarak ya da internette araştırarak cevap veriyorlarsa, bu da bir öğrenme biçimidir!”

Bu kadar basit.