"Egemen eşitliğe dayalı iki devletli bir çözüm"

Yayın Tarihi 14 Nisan 2021

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Ramazan ayı nedeniyle mesaj yayınladı. Tatar mesajında şu ifadeleri paylaştı: “Kıbrıs Türk halkı ile Türk ulusunun ve tüm İslam Aleminin mübarek Ramazan ayını en içten duygularımla kutluyorum. Birlik ve beraberlik ile güzelliğin, bolluk ve bereketin kapılarının açıldığı Ramazan ayında, halkımıza ve tüm dünyaya huzur, mutluluk ve barış temenni ederim. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının sona ereceğine ve sağlık dolu, daha aydınlık günlerin geleceğine olan inancım tamdır. Covid-19 salgınına karşı yürütülmekte olan mücadelede başarıya ulaşmak için uygulanan tedbirlere ve hijyen kurallarına uymanın önemini belirtirken, sahur ve iftar sofralarımızda bolluk ve bereket diler, Ramazan ayının tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dilerim.”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Avustralya’da yaşayan Kıbrıslı Türklerin sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle çevrim içi görüşme yaptı. Avustralya’nın Melbourne ve Sydney şehirlerinde yaşayan Kıbrıslı Türk sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle çevrim içi görüşmeler yapan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, her iki görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin kültürel mirası öğrenme ve korumalarında gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür etti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tatar konuşmasında, kendisinin sadece KKTC’de yaşayan Kıbrıslı Türklerin Cumhurbaşkanı olmadığını, aynı zamanda yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türkleri de temsil ettiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Tatar, yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin KKTC için çok değerli olduğunu ve bu tür görüşmelerin ve temasların artarak devam edeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, 1956 yılında kurulan Victoria Kuzey Kıbrıs Türk Toplumu’nun 1960 anlaşmalarından önceye ve bu kadar uzun geçmişe dayanmasına dikkat çekerek, “Bu da, Kıbrıslı Türklerin çektikleri acılardan dolayı dünyanın diğer ucuna yeni bir hayat kurmak için Kıbrıs’tan ayrıldıklarına ancak gittikleri yerde kendi kültür ve miraslarını muhafaza etmeye çalıştıklarına işaret ediyor” dedi. Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir anlaşmanın ancak egemen eşitlik temelinde yan yana yaşayan iki devletin iş birliği ile mümkün olabileceğine vurgu yapan Tatar, Türkiye Cumhuriyeti tarafından destek gören bu politikanın hem bölgede hem de Kıbrıs’ta barış ve istikrarın sağlanması için gerekli olduğunu kaydetti. Kıbrıs Türk halkının en az Kıbrıslı Rumlar kadar egemen olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıslı Türklerin self determinasyon hakkına sahip egemen bir halk olduklarını kaydetti. Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin üyesi olmadığı AB’ye dayanarak Kıbrıs Rum tarafının, ENOSİS’i elde etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret için bugün KKTC’ye geliyor. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bugün kabul edeceği TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile Kıbrıs konusunda 27-29 Nisan’da Cenevre’de yapılacak 5+BM gayriresmî toplantısı öncesinde değerlendirmelerde bulunacak.

Cumhurbaşkanı Tatar bir kabulünde yaptığı konuşmada “Eşitlik temelinde bir antlaşma federasyon modelinde de olamadı çünkü karşı tarafın yönetim ve zenginliği eşit düzeyde paylaşmak gibi bir isteği hiçbir zaman olmadı. Bunları BM dahil bütün dünya biliyor” dedi. Tatar, içinde bulunduğumuz koşullarda, BM parametrelerinin esneklik gösterebileceğini veya değişebileceğini söyledi.

Gelinen aşamanın Kıbrıs’ta artık egemen eşitliğe dayalı iki devletli bir çözümü gerektirdiğini yineleyen Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıslı Türklerin 60 yıla yakındır kendi kendini yönettiğinin ve bunun ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, bu ay sonu Cenevre’de gerçekleşecek 5+BM formatındaki gayriresmi görüşme öncesi akademisyenlerin, emekli bürokratların, sivil toplum örgütlerinin görüşlerini dinlediğini de belirterek, Kıbrıs Türk tarafının egemen eşitliğe dayalı iş birliği temelindeki yaklaşımına “büyük destek” olduğunu söyledi. Tatar, “Devletten devlete varılacak bir antlaşmanın sürdürülebilir olacağını” belirterek, resmi olarak açıklama yapılmasa da uluslararası camiada da bu görüşleri destekleyenler olduğunu söyledi.