Ege Belediyeler Birliği'nde yeni dönem!

Yayın Tarihi 21 Haziran 2019

1985 yılında kurulan Ege Belediyeler Birliği başkanlığına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer seçildi ve Birlikte yeni bir dönem başlamış oldu.

1985 yılında kurulan Ege Belediyeler Birliği başkanlığına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer seçildi ve Birlikte yeni bir dönem başlamış oldu.
Böylelikle İzmir’de olduğu gibi Ege’de de Tunç Soyer izi, Tunç Soyer tarzı, Tunç Soyer etkisi başladı.
Ege Belediyeler Birliğinin başkanları genellikle İzmir’den olur. Ama Burhan Özfatura döneminde en etkin yıllarını yaşayan birlikte başkanlık önce Manisa’ya, sonra tekrar İzmir’e gelse de aynı etkinliğe ulaşamadı. Bakalım Tunç Soyer birlik genel kurulunda belirttiği gibi aynı etkinliğe ulaşabilecek mi?
Ege Belediyeler Birliğinin genel kurulunda yeni döneme ilişkin edindiğim izlenimi paylaşayım.
Öncelikle kooperatifleşme öne çıkacak. Tunç Soyer’in Seferihisar’da başlattığı kooperatifçilik hamlesi İzmir özelinde olduğu gibi Ege’de de aynı içerik ve tempoyla devam edecek. Başkan Soyer bu hususu şöyle vurguladı:
"Tarımsal üretim konusunda Ege en güçlü, en şanslı bölgelerinden biri. Hem iklimi hem de tarımsal kültürü Türkiye’nin hiçbir yerinde olmadığı kadar güçlü. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak İzmirli tarımsal birlik kooperatiflerini destekliyoruz. Şimdi Ege Belediyeler Birliği olarak bunu Ege'nin tarımsal kooperatiflerine taşımayı öngörüyoruz. Ege’de tarımsal üretim yapan kooperatifleri destekleyip güçlendireceğiz ve İzmir’de yaptığımız şeyi tüm Ege kooperatifleri için yapmış olacağız. Tarımsal ürünlerin alımsal garantisinden tutun üreticinin eğitilmesine, ürünün dönüştürülerek sanayi ürünü haline getirilmesine, marka, patent, coğrafi işaret tescillerine kadar birçok şeyi sağlayacağız; yani biz İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde sürdürdüğümüz çalışmaları tüm Ege'ye yayarak tarımsal üretimi güçlendirmek istiyoruz." 
***
Şüphesiz Ege Belediyeler Birliği Türkiye’nin en önemli belediye birliklerinden biridir. Bu öneminin gereği de yapılmalıdır. Yine başkan Soyer’in kendi ağzından bu önemi aktaralım: 
“Biz bu yeni dönemde çok daha fazla görev atfederek, rol atfederek daha aktif çalışmasını sağlayacağız. İzmir tarih boyunca asla sadece İzmir olmamıştır, her daim Ege'nin başkenti olmuştur.  Hep Ege'yle bir var olmuştur. Ege Belediyeler Birliği bu tarihsel ve kültürel kimliğin ete kemiğe bürünmesini mümkün kılan bir hukuki yapıdır.”
        *   *   *
Ege Belediyeler Birliği’nin yine en önemli görev ve işlevlerinden biri de çevre konusudur. Bakın son günlerde Türkiye’de iklim değişikliğinin etkilerini çok çarpıcı bir şekilde görmeye başladık. Yağmur adeta sel ve felaket olarak yağıyor, birden gök boşalıyor ve tarımda yıkıma yol açıyor, heyelanlar oluyor, sele kapılan insanlar ölüyor. Türkiye’de görülmeyen iklim olaylarından hortum görülmeye başlandı. Hortum bildiğiniz gibi çoğunlukla Amerika’da görülüyor veya biz televizyon haberlerinde çoğunlukla oradan izliyoruz.
Gediz nehrinin temizliği ile İzmir Körfezinin temizliği arasında doğrudan bir ilgi ve bağıntı vardır. Birliğin yeni dönemde bu konulara önem vereceğini açıklaması ile umutlandım. Umarım umutlarım boşa çıkmaz.
Ege Belediyeler Birliği kültürel ve sportif alanda da çok aktif çalışabilir. Hatta İzmir’in olası yeni EXPO adaylığı sürecinde Ege EXPO olarak da düşünülebilir.
Çeşitli siyasi partilerden belediye başkanlarının yer aldığı EBB’de başkanvekilliklerini Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş üstlendi. EBB’ye yeni döneminde başarılar diliyor ve bir gazeteci olarak çalışmalarını takip edeceğimi açıklıyorum.