Duyarlılığın daniskası

Yayın Tarihi 21 Temmuz 2014

Geçtiğimiz hafta sonu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir'de idi. Cuma günü havaalanına gelişi ile hareketlenen İzmir'de öncelikle ülkemizde bir ilki gerçekleşen Büyükşehir Belediyesi'nin Alsancak semtinde yapımını gerçekleştirdiği tam otomatik araç otoparkı hizmete açıldı. Açılış kurdelesi Kemal Kılıçdaroğlu tarafından kesilen otopark teknolojisi ile Büyükşehir, Türkiye'de bir ilke imza atmış oldu. Bu açılış sonrası Karşıyaka’nın yeni Belediye Başkanı'nı ziyaret eden Kılıçdaroğlu, Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar’a başarılar diledi.

Akpınar’ın heyecanı her halinden belliydi. Uzun süre örgütte mücadele eden ve birçok görevde bulunan Akpınar, Belediye Başkanlığı'nın 100. gününde Genel Başkanı tarafından ziyaret ediliyordu. Akpınar hayali bile mükemmel olan bir anı yaşıyordu. Elbette ki heyecanlı olacak, her şeyin mükemmel olmasını isteyecek ve onun gururunu yaşayacaktı. Belediye ziyaretinden sonra iftar için hazırlanan Karşıyaka Çarşısı ve orayı dolduran 10 binlerce insanın katılımının gerçekleştiği yeryüzü iftar sofrasına geçen ve halkın yoğun ilgisi ile karşılaşan Kılıçdaroğlu, sofranın başından sonuna kadar herkesle tokalaşmaya çalıştı. İzmir'de yapılmış yeryüzü sofralarının en kalabalığı olan Karşıyaka Belediyesi'nin düzenlemiş olduğu minimum 10-15 bin kişinin katıldığı yeryüzü iftar sofrasında iftar duasını eski Üsküdar müftüsü ve CHP İstanbul Milletvekili olan İhsan Özkes yaptırdı. Dualardan sonra iftarını tabldotla açan Kemal Kılıçdaroğlu iftar sonrasında dualar ettikten sonra Feridun Düzağaç konserine katılması beklenirken, konsere katılmayı “Gazze'de yaşanan insanlık katliamları” vesilesi ile uygun görmeyerek, duyarlılığını ortaya koydu. Birçok siyasiye âdeta bu hareketi ile bana göre ders verdi.

İftar sonrası Kılıçdaroğlu’nun çay içmek için Karşıyaka İnönü Mahallesi'nde bir vatandaşın evini ziyaret etmesi mahallede heyecan yarattı. Kılıçdaroğlu, mahallelilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Mahalle sakinleri ilk defa bir siyasi partinin liderini ağırlıyorlardı. “Bize kimse gelmez diye düşünüyorduk ancak siz geldiniz ve bizi şaşırtınız. Bu duyarlılığınızdan dolayı sonsuz teşekkür ederiz” diyen ev sahibi börekler ve gözlemeler ile çay ikramını yaptı. Ev sahibi konuşmasında “Kılıçdaroğlu'na oy vermemiştim. Ancak bu saatten sonra, bu kadar mütevazı ve candan birisi olduğunu gözlerimle gördüm ve yaşadım. Artık oyum Kılıçdaroğlu'na ve Cumhurbaşkanlığı'nda desteklediği Ekmelleddin İhsanoğlu'na” diyerek duyarlılığını gösterdi. Halkla beraber olan, halkın yanında olan her zaman takdir ediliyor.

CHP Genel Başkanı'nın hafta sonu Bakırçay bölgesinde bir dizi ziyarete devam ederken de konserlere katılmamasıyla ve konuşmalarında İsrail’i Gazze olayları ile ilgili şiddetle kınaması; Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ders verir nitelikteydi. Kılıçdaroğlu'nun konserlere katılmaması duyarlılığın daniskasıdır. AKP'lilerin Gazze olaylarını siyasete malzeme olarak kullanmasının hatta yardım geceleri düzenleyip eğlenmesinin karşısında CHP'lilerin Gazze olaylarının protesto etmesi ve Gazze'ye gitmesi duyarlılığın başka bir daniskasıdır.