Dünya Şiir Günü kutlu olsun

Yayın Tarihi 21 Mart 2018

Dünya Şiir Günü kutlu olsun

Bugün, ilk kez 1999 yılında UNESCO tarafından ilan edilen ve tüm ülkelerde kutlanan Dünya Şiir Günü...
Amacı; farkındalık yaratmak ve ulusal, bölgesel, evrensel şiir hareketlerine taze bir enerji sağlamak.
Şiirin sorgulayarak çeşitlilik yarattığını belirten UNESCO, dil çeşitliliğini kutlamak için bugünü şiir günü kabul etti.
Dünya Şiir Günü, önceleri 5 Ekim'de kutlanırken, uzun süredir 21 Mart'ta kutlanmaya başladı.
Bilinmeli ki şiirin kendisi aşktır, sevdadır, yaşamdır. Her şeyden önemlisi insandır.
İnsan kalbinin bam teline basan, özel duyguları rahatlıkla anlatan en özel edebiyat türüdür şiir.
Tüm dünyada diğer edebi alanlarla mukayese edildiğinde şiir kitabının alıcısının az malesef. 
En son hangi şairin kitabını almıştınız? Demeyi arzu etsem de ‘Hiç şiir okudunuz mu? sorusuyla başlamak zorundayım. Ama her şeyin bir ilki vardır. Bu yazıyı okuyup kitabevine gittiğinizde bir şiir kitabı tedarik edeceğinizden hiç bir kuşkum yok. 
Çünkü bu sevda şiirle arkadaş olmayı denemekle başlar. Böylece şiirin kendini hiçbir tanıma sokmadan, yakından tanımak isteyenlere gönlünü açan ve bir daha hiç bırakmayan iyi bir dost olduğunu hissedeceksiniz. 
Şiiri anlatmaya gelince; bu aşkı tanımlamaya çalışmak da gökyüzüne merdiven kurmaya benzer. Gerçekten de öyledir. Ne kadar bizlere duygu, hayal ve düşüncelerin bir düzene bağlı, çekici bir dil ve ahenkli mısralar içinde aktarılması şeklinde ezberletilse de bakıldığında şiir benimdir. Sizsinizdir. Dışarıda yağan yağmurdur. Hepsinde gerçekleşmesini istediğin şeyin gerçekliğini öne sürerek onu gerçekleştirmiş olmak amacı vardır. Bu yüzdendir ki şiir anlatılmaz olandır.
Şiirde şairin farklı dünyalara girmesinden dolayı ortaya çıkan derin manalar, dizelerin kurgusunun bazen zor olması ve okuyanlara kapalı gelmesi şiirsevenleri bu sevdadan vazgeçirmeyecek aksine bir bulmacanın parçaları gibi onları açmaya, çözebilmeye çalışmalarıyla o derin ufka sarılabilmelerini kolaylaştıracaktır diye düşünmekteyim. 
Buraya kadar anlattığım hep okuyucuların şiir konusundaki sıkıntılarının dile getirilmesiydi. Fakat şiirlerin internet vasıtasıyla sosyal paylaşım sitelerinde dolaşması sebebiyle şiir kitaplarının alıcı-okuyucu bulamaması, yayınevlerinin şiir kitabına karşı menfi tutumu, çok az bir kitleye hitap eden bu edebi türün karşılaştığı korsan basım gibi olumsuzluklar, şiire gönül veren şair ve şair adaylarını kötü etkilemektedir. 
Günümüz şairleri , roman ve benzeri türlerde verilen spesifik bilgilerin okuyucuları başka ülkelere ve yaşamlara götürdüğünü, bunlar arasında empati kurarak, okuyucunun zorlukları unutmasını ve hayata daha güzel bakmasını sağladığının farkındadırlar.
Şairlerin tek arzusu şiirlerin duygulardan ibaret olduğu gerçeğinin anlaşılmasını istemeleridir. Son olarak biz şiirseverler, şiirle yollarınız hiç kesişmemiş bile olsa hayatınızda yeni bir başlangıç yapmanızı, şairleri anlamaya, onları takdir edip, kitaplarını almaya gayret etmenizi diliyoruz.
Dünya Şiir Günü hepimize kutlu olsun...