Doğrudan demokrasi ve yerel seçime doğru

Yayın Tarihi 28 Nisan 2013

 

Bir gün doğrudan demokrasiye evrileceğiz, devrileceğiz. O güne kadar yönümüz, tavrımız, yolumuz doğrudan demokrasiye doğru olursa elbet varırız.

Temsili demokrasi de içini doldurursak fena değil. Demokrasinin yokluğuna göre idare eder.

Kim kimi temsil edecek? Temsilci nasıl belirlenecek? Ben senin temsilcinin, vekilinim diyen mi olacak, ben seni temsilci seçiyorum diyen mi olacak?

Bir işin gördürülmesi ise temsilcilik, ki belediye başkanlığı da böyle, bu bir iş, yük, zahmetse neden insanlar bu kadar talip?

Makam, hırs, yükselmek vs. olarak algılanıyor da bize başka türlü mü gösteriliyor?

Bu soruların ışığında her yazdığımız yazıda, her bulunduğumuz ortamda demokrasiye, yerel demokrasiye hizmet eden bir edim içinde bulunmanın verdiği heyecanla Yenigün Gazetesi’nin efsane anketinin 2014 Mart’ına giderken yeniden gündeme gelmesini irdelemem gerekti.

2009 Mart İzmir Yerel Seçim sonuçlarını 30 da 28 bilerek herkesi şaşırtan, zamanın CHP İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu’nu gazeteyi eline alıp manşetini haykırtan Yenigün yeniden sahada.

İlk anket Bornova için.

Bornova Sabuncubeli’nden İzmir’e giren Kuzey-Kuzeydoğu illerinin kapısı. Şimdi Manisa tüneli ile bağlanıyor.

Bornova ben bildim bileli üniversite kenti diye bilinir. Aydındır. Çoğunlukla yüksek okul mezunu adaylar tercih edilir. Halen de CHP Bornova Belediye Başkanı bu tercihten olsa gerek profesördür.

Profesör Kamil Okyay Sındır’ı pek tanımıyorum. Bu benim mi eksikliğim, onun mu bilemiyorum.

Ankette önce aday adayları belirleniyor. Yani vatandaşa Bornova’da hangi partiden kimi aday görmek istersiniz diye soruluyor. Adayları Yenigün belirlemiyor.

CHP’nin Bornova adaylarını ankette vatandaş belirledi. Sonra bu adaylardan hangisi ne kadar oy aldı ona bakıldı. İlginç sonuçlara ulaşıldı. Bu sonuçlar adına ister eğilim yoklaması densin, ister kamuoyu araştırması densin, ister anket densin. Siyasetçiler, siyaset yöneticilerine, siyaset bilimcilerine önemli veriler sunuyor.

 

* * *

Bornova’da hangi partiden kimi belediye başkanı görmek istersiniz anketinin CHP yönünden sonuçları bana uzun yılların mücadelesinin ve azminin sonuç verdiğini gösterdi. CHP’li seçmen Bornova’da Atilla Sertel’i başkan görmek istiyor. Atilla Sertel bu başarısını kararlılığına borçlu. Sertel’i Bornova istiyor ama onun gönlünden şu anda ne geçiyor bilmiyoruz. İster milletvekilliği, ister belediye başkanlığı olsun Atilla Sertel uzun yılların birikimiyle bunu en iyi yapacak olanlardandır.

Ankette ikinci sırada mevcut başkan Kamil Okyay Sındır çıkıyor. Sayın başkanı pek tanımadığımı, başarılı olup olmadığını söyleyemeyeceğimi belirttim ama demek ki başarılı imiş. Halk hala tercih ediyorsa bu kabul gördüğünü, başarısını gösterir.

Üçüncü sırada il genel meclisi üyesi Doğan Albayrak var. Nevzat Kavalar ve Sırrı Aydoğan sıralamada yer alıyor.

Ben zaman zaman yazarım. Bir süreç deprem etkisi ile darbe ile kesilmişse illa başa dönülmelidir.

Bornova son bir kez Sırrı Aydoğan demelidir. Demokrasiye darbe vuran 12 Eylülcüler asla ve asla kazanamadıklarını her vesile ile görmelidirler. Seçimle gelen Sırrı Aydoğan’ı darbeyle görevden alanlar utanmalıdır.

 

* * *

 

Adalet ve Kalkınma Partisi önceki seçimde Bornova’ya fazla asılmadı. Adayı da zayıftı. Nitekim bu ankette bir kere daha gördük.

Fakat bu kez işi sıkı tuttukları Yenigün anketine katılım oranının CHP’ninkinden fazla olmasıyla gösterdiler. Birinci sırada Barış Aydın çıktı. Hayli yüksek bir oyla hem de. İkinci sırada benim dostum, arkadaşım İlhan Kaya var.

İlhan Kaya halen il genel meclis üyesi. Çok çalışkan. Siyaseti iyi biliyor. Üçüncü sıradaki Abdullah Kavuk Ankara’ya daha yakın. Yüksek düzeyde ilişkileri var. Hüseyin Özkan dördüncü sırada ama beşinci sırada bir sürpriz geliyor. Bekir Pakdemirli.

Bekir Pakdemirli efsane Ekrem Pakdemirli’nin oğlu Maaşallah Ekrem Pakdemirli çok başarılı evlatlar yetiştirmiş. Bakarsınız kendisini geçerler. Pakdemirli hoca da bundan gurur duyar. Hangi baba çocuklarının başarısından mutluluk duymaz ki?

Bekir Pakdemirli benim favorim. Ama o ister mi bilemem. Çünkü geçen dönem milletvekili adayıydı, kıl payı kaçırdı. Benim yüzümden hem de!

Hukuksuzluklara karşı birlikte mücadele ettiğimiz sayın bakanım-müvekkilim Ekrem Pakdemirli 12 Haziran2011 seçimleri öncesi bir gün bana tahminimi sordu, Ak Parti iki bölgede kaçar milletvekili çıkarır diye. Ben 6-6 dedim. Bekir Pakdemirli 6’ıncı sıradaydı ve kıl payı kaybetti. Ak Parti 6-5 çıkardı. Ben bir sayı yanıldım.

Bunu bir sayı farkla bildim diye de yorumlayabilirisiniz.

 

* * *

MHP Bornova’da genç adayların peşinde. Sıralama hayli çekişmeli geçti. Günün farklı zamanlarında dahi sıralama değişti.

Ben galip Çukurlu adını daha çok Bayraklı için yakıştırıyordum ama Bornova’dan da adı çıktı. Galip Çukurlu kararlı ve istikrarlı gidiyor.

Sonra genç ve başarılı Fatih Şimdi, belediyecilikte Şimdi soyadını taşımaya kararlı.

Akın Bilinç, Bayram Önem ve Ünal Kutlan ciddi potansiyeli olan adaylar.

 

* * *

 

CHP Bornova’da yukarıda saydıklarımla sınırlı değil. Çok daha geniş ve bol aday adayı listesi var. Bence bunları da göz önüne almalı. Örneğin Enver Dündar, Olgun Atilla, Mustafa İduğ dikkati çekenlerden. Adnan Hocaoğlu, Ayhan Baltacı, Yaşar Nedim Yokuş ben de varım, ben de çalışacağım mesajı verenlerden.

Bu listeler üfürükçü listeleri değil. Sorduk ve söylediniz. Masa başı üretilen değil. Halkın içinden çıkanın tahlili.

Bu işler hiç belli olmuyor. Belki belli oluyor da biz son anda öğrendiğimiz için şaşırıyoruz. Çünkü son dakika belirlemelerini biz yapmıyoruz. Tepede pişirilip önümüze konuyordu. Bu kez her parti anketlere, gerçek anketlere, kamuoyu yoklamalarına önem vereceğini açıkladı. Artık tepede pişirme değil, tabanda pişirme söz konusu olabilir. Onun için tabanda çalışmakta yarar var diye düşünüyorum. Başta dedim ya, ben doğrudan-katılımcı demokrasiyi savunuyorum.