Deprem tatbikatı

Yayın Tarihi 09 Ağustos 2017

 

Are you planning to do an earthquake exercise?

Bu soruma ilk yanıtı Karşıyaka belediyesi verdi. Basına gönderdiği elektronik posta ile 17 Ağustos Marmara depreminin 18’inci yılında Karşıyaka’da bir dizi etkinlikle deprem farkındalığı yaratılacağı açıklandı.

Ben kanarya sevenler derneği ile deprem konusunda mektuplaşırken, Büyükşehirden ve Valilikten henüz haber yokken, Karşıyaka Belediyesinin bu sese kulak vermesi umutsuz olmamak gerektiğini bir kez daha gösterdi.

Çok mu zor deprem tatbikatı yapmak? Bakın siz tatbikat yapsanız da yapmasanız da deprem kendi doğal gerçeğini uygulamaya devam ediyor.

Önceki gece Bodrum yine depremle uyandı. Bodrum-Gökova depremlerle sarsılmaya devam ediyor.

Zilzal oluyor. Zelzele oluyor. Deprem bizi uyarıyor.

Ey insan, lütfen önlemini al. Acı çekmek istemiyorsan, aklını, bilimini, uzgörüşünü kullan. Depremi önleyemezsin ama, olası zararlarını en aza indirebilirsin. Her gün korkuyla yaşamaktansa, tedbirini alırsan güvenle uyursun.

Bodrum depreminde can ve mal kaybı olmaması bizi sevindiriyor. Bodrum yarımadasının iki katlı yaygın yapılaşmasının bunda katkısı büyük. Rant uğruna her türlü siyasi-ekonomik baskıya rağmen çarpık yapılaşmaya izin vermeyen yerel yöneticileri kutluyorum.

17 Ağustosta Karşıyaka’da deprem duyarlılığı için program yapan yöneticileri de kutluyorum. Nasıl eksik ve yanlışı eleştiriyorsam doğruyu kutlamam da görevim. Karşıyaka belediye başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar önderliğinde bütün Karşıyakalı yerel yöneticileri kutluyorum.

Hangi etkinlikler yapılacak 17 Ağustos’ta bir bakalım. AKUT onursal başkanı Nasuh Mahruki Zübeyde Hanım Nikahevinde “Afet ve Örgütlülük” panelinde konuşacak. İnşaat Mühendisleri Odası başkanı Gürkan Erdoğan, Profesör Doktor Atilla Uluğ, Dr. Sadık Can Girgin ve Ömer Karaca panelin diğer konuşmacıları olacak.

Panelin adına itirazım var. “Afet” imgesi kullanımını artık bırakmalıyız. Deprem denilince akla direkt afet gelmemeli. Hazırlıklı olmazsak tabii ki gelir diyeceksiniz ama biz kitlelere psikolojik olarak bu çağrışımı yaptırmamalıyız.

 

Panel sonunda TMMOB İl Koordinasyon Kurulu’nun katılımıyla, Bostanlı Rekreasyon Alanı’na kadar meşaleli yürüyüş gerçekleştirilecek. Alanda, Karşıyaka Belediyesi’nin deprem tırında, bilgilendirici sunumlar yapılacak. Açılacak olan stantlarda ise olası depremler öncesinde ve sırasında yapılması gerekenler anlatılacak. Barkovizyon ve belgesel gösterimleri yapılacak.

Ben yine buradan diğer belediyelere, büyükşehire ve valiliğe “deprem tatbikatı yapacak mısınız?” sorusunu sormaya devam edeyim.

Birkaç yabancı dil bilsem o dillerde yazacağım.

Are you planning to do an earthquake exercise?