Deprem Bir Sebeptir;

Yayın Tarihi 18 Kasım 2020

Deprem Bir Sebeptir;

Sonucunu tahmin edebileceğimiz gibi midir acaba? Gerçekten depremin sonucunu tahmin edebiliyor muyuz? Aslında “Bir musibet bin nasihatten evladır” kelimesini hatırlamak istemeyiz ama deprem ve doğal afetler ve hatalar zinciri ile bilinçsizlik ve kadercilikle hatırlamak zorunlu kalırız.

Şehircilik ve çevre bakanı Murat Kurum, İzmir de 19 bin 500 binanın acilen dönüştürülmesi lazım diyor. Ne dir Türkçesi ; Şiddetli bir depremde hasar görecek, görmüş ve yıkılması muhtemel binadan bahsediyor. Yani eski yapılaşma 1999 İzmit körfez depremi sebebi ile imar mevzuatında yapılaşma konusunda yeni teknik standartların oluşturulduğu bu standartlara göre yapılmayan binaların dönüştürülmesinden sanırım bahsediliyor. İnşallah öyledir.

 

Peki, bana göre çok samimi, partizanlıktan ve popülizmden uzak olarak , İzmir büyükşehir belediyesinin yerel yönetim olarak düzenlediği “ Deprem Ortak Akıl Buluşması” na bakanlık valilik ve hükümetin yönetimindeki devlet kurumları neden katılmadılar. Bilim adamları akademisyenler ortak akılla memleketin yaşam alanlarının bilimsel düzeyde nasıl tasarlanmasından bahsederken bakanlık ben her şeyi iyi bilirim sizi dinlemiyorum diyerek ne yapmaya çalışmaktadır. Yıllardan bu yana İzmir Ankara dan planlanmaz. Bu yaklaşım her kent için bir kaos yaratır. “İzmir, İzmir den planlanmalıdır.” Deyişimiz boşuna değildir. İzmir i bilmeyen İzmir in caddesini sokağını parkını denizini doğasını yaşam tarzını bilmeyen kişilere Ankara dan İzmir i planlattıramazsınız. Hatta deprem sonrası oluşturduğunuz yapıların modellemelerini de İzmir e İzmir in tarihine geçmişine ve geleceğe bakış açısına göre İzmirlilere planlattırmalısınız. Popülist siyasi çıkar amaçlı vatandaşınıza hizmet ettiğiniz sürece sınıfta kalırsınız. Deprem sonrası binalar 5 katlı olacak depreme 5 katlı olursa binalar dayanır algısı yaratmakta başka bir sorun gibi görünmez mi? Sayın bakan yıkılan binalra 100 metre mesafede 45-50 katlı binalar rezidanslar iş merkezleri var bu binalar neden yıkılmadı da 8 katlı rıza bey apartmanı yıkıldı bunun vatandaş tarafından bilinçlendirilmesi maksadı ile tam doğru bilimsel açıklanması füluluğun ortandan kaldırılması sorumlularının kim ise, cezalandırılması gerekmez mi?

 

Evet ,Deprem bir sebeptir. Ayağı taşa değince feryat figan olan insan evladına benzer özellik taşır. Bilimden uzak kaçar “idare et abii” mantığı ile sistem işletirseniz yaşam alanlarının tümünde sistem tıkanır. Bırakın deprem sadece bizim ülkede olmuyor. Japonya da, Sicilya adasında, Madagaskarda her gün deprem oluyor. Okyanusa açık ülkelerde sürekli afetler Tusunami meydana gelebiliyor. Doğaya alışmak afetlere karşı doğru önlem almakla mümkündür… Bilimin ışığında yürümek, ona göre bilimsel önlemler almakla ancak afetlerden koruna biliriz. Bile bile lades denmesinin anlamı yok. 50 katlı binaların yapıldığı yerde 5 katlı binalar yapıp deprem konutu üretiyoruz derseniz bilimden teknolojiden uzak kaçmış kaderci topluluk olmaktan vazgeçmemiş olursunuz. Öte yandan İzmir in bayraklı Karşıyaka konak Karabağlar Bornova ilçelerinin tümünde 99 depremi öncesi yapılaşmış tüm yapıların yıkılması yeniden yapılması gerektiği konusunda hem fikir olunması gerekiyor. Benim ofisimin olduğu yerde tüm binalar yıkılırken bile benim bulunduğum bina depremde hasar görmemiş bina olarak kontrol ediliyor. Ancak bakıyorsunuz giriş kolonlarının bulunduğu yerde çatlaklar mevcut... Duvar çatlağı denip geçiliyor. Yapı ömrü eski yapılarda maksimum 50 yıldır. Daha sonra yapı bozunmaya başlar. Ki düşey deprem dalgasına maruz kalmış şiddeti de 6.9 ve üstü ise yapıyı taşıyan kolonlar uygulanan stres basıncına dayanmaz. Kesin hasar alır. Ve zaman içinde bozunma hızlanır. 3 atom bombası gücünde bir deprem meydana gelmiş ve düşey deprem dalgası ile İzmir de ciddi hasar bırakmış depremin unutulmamsı derhal 99 depremi öncesi yapılmış tüm binalar dönüştürülmelidir. Bu bir fırsattır. Bu bir sebeptir. Depremin bir sebep olduğunun bilincine varılmasıdır. Selamlarımla..