Demokratikleştirebildiklerimizden misiniz…

Yayın Tarihi 01 Ekim 2013

Demokratikleştirebildiklerimizden misiniz, demokratikleştiremediklerimizden misiniz, demokratikleşme paketini kabul edenlerden misiniz, yetmez ama yeter diyenlerden misiniz.¶

Paket paket demokrasi isteyenlerden misiniz, torba torba, çuval çuval, sepet sepet, file file demokrasi isteyenlerden misiniz. Taksit taksit olmaz, tam demokrasi diyenlerden misiniz, olsun gram gram da olsa kabul diyenlerden misiniz.

Zam paketi beklenirdi bir zamanlar, memur maaşlarında iyileştirme paketi beklenirdi, ekonomik krizden çıkış paketi beklenirdi daha geçenlere kadar, beklentimizi yükselttik, bekliyoruz demokratikleştirme paketini..

Paket açıldı, bir de ne görelim, şaşırdık! Şaşıracaksınız denmişti, Şaşır komutu ile şaşırdık. Fare bile doğurttuk dağa.

Çekoslavyalılaştıramadıklarımızdan mısınız birleşik tekerlemeyi tam dilimiz döndüğünce söyleyecektik ki -çok çalışmıştık çok- Çek’ler ile Slovak'lar ayrıldı. Tam demokratikleştirebildiklerimizden misiniz birleşik tekerlemeyi söktük-söyleyecektik ki -çok bekledik çok- tekere çomak sokuldu, tekerleme mekerleme oldu.

Memnun edemediklerimizdensiniz anlaşılan bu yazıyı okuduğunuza göre. Ey yazar sen yazdın biz okuyoruz, sen memnun edilemeyenlerden misinki okurunu da memnun edilemeyenlerden sayıyorsun diyenlerden misiniz. Memnun edilemeyenler aynı zamanda mağlup edilemeyenlerden midir ki direnme paketini çıkarıyorlar.

Bir zamanlar masallar şöyle başlardı, bir varmış bir yokmuş faslından sonra: Az gittim uz gittim. Gittim gittim, derelerden sel gibi, tepelerden yel gibi Hamza-i pehlivan gibi gittim. Gündüzler gece oldu, geceler güne döndü, kurumuş derelerden su içtim, dibi yok tencerelerden yemek yedim, dağ tepe aştım bir de baktım ki geriye ne göreyim. Bir arpa boyu yol gitmişim.

Ben bunu karlı gecelerde Anadolu'nun bağrında ocak başında köyün çocuklarıyla ninemden dinlerken masal zannediyordum. Meğer gerçekmiş. Demokratikleşme yolunda bir arpa boyu kadar yol almışız da haberimiz yokmuş.

Bu bize çokmuş, daha zamanı varmış, biz layık değilmişiz, bize göre değilmiş, sabretmeliymişiz, az kalmışmış, bir daha ki pakette yer alacakmış, bu sana değmiş, bu bana değmiş, bu ona değmemiş, mızıkçılık etmemeliymiş, kanaat etmeliymiş, ne güzelmiş demokrasi isteniyormuş, ya demokratikleştirmeme istenseymiş…

Demokrasiyi aşağıdan yukarıya ilmik ilmik örerek birlikte üreterek geliştirenlerden misiniz, tepeden aşağıya başından aşağı gül döker gibi dökülmesini bekleyenlerden misiniz.

Yar bana bir eğlence aman aman, bre Hacıvatım, bre Karagözüm, nedir bu haller, ortalık bir demokratikleşme paketiyle çalkalanıyor, hay hak başımıza taş yağacak, başımıza demokrasi yağacak, gel çekilelim hayal perdesinden başka paketler açılmadan.