Delege seçimini bırak iktidar olmaya bak (2)

Yayın Tarihi 09 Ekim 2019

CHP de olağan kongre takvimi açıklanır açıklanmaz, örgüt içinde hareketlenme başladı. Hafta sonu ilçe başkanları il başkanının başkanlığında toplandı ve net ortaya çıkan talep ve açıklama şuydu; milletvekilleri ve belediye başkanları delegasyon seçimleri sürecine ve kongrelere müdahil olmasınlar.

CHP de olağan kongre takvimi açıklanır açıklanmaz, örgüt içinde hareketlenme başladı. Hafta sonu ilçe başkanları il başkanının başkanlığında toplandı ve net ortaya çıkan talep ve açıklama şuydu; milletvekilleri ve belediye başkanları delegasyon seçimleri sürecine ve kongrelere müdahil olmasınlar. 
  İlçe başkanları çok net seçilmiş vekillerle belediye başkanlarının örgüt seçimlerinde aktif rol almalarını istememeleri geçmiş dönemlerde yaşanılanlardan çıkarılan derslere bağlanıyor. Örgütün yok sayılması, benim adamım, senin adamın, yarışmasının, liyakattan uzak yapılmasına bağladıkları düşünülmüştür. Gerçekten ilçe başkanları böyle düşünüp örgüün büyümesi için mi çaba sarfediyorlar, yoksa onlarda yıllarca yaşadığımız gördüğümüz küçük olsun benim olsun mu istiyorlar.
  Geçen haftaki köşe yazımı okuyan bir çok CHP'li den büyük heyecanla telefonlar ve mesajlar aldım. Bir dönem CHP'nin Genel Başkan Yardımcısı olan halen PM üyesi olan Hakkı Süha Okay, Ankara'dan aradı köşe yazıma bir bilgilendirme notu iletti; Delegasyon seçiminin iptali, ancak siyasi partiler kanunun da değişiklikle mümkün olabilirmiş.Tüm üyelerle kongre yapılması, siyasi partilerde konunun değişmesi ile mümkün olabilir aksi taktirde yapılamazmış. Sevgili Okay'a ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum. Ancak CHP, “ya bir yol bulacağız ya da  bir yol açacağız” sloganını icraata dönüştürecekse işte fırsat diyorum. 
“NOTER HUZURUNDA TÜM ÜYELERLE PARTİ İÇİ İLÇE KONGRELERİ GAYRİ RESMİ ÇARŞAF LİSTE İLE YAP, SEÇİLEN İLÇE BAŞKANI İLÇE YÖNETİMİ VE İL KONGRE DELEGELERİNİ MAHALLELERDE SEÇİLMİŞ DELEGASYONUN ÖNÜNE TEK LİSTE KOYARAK RESMİLEŞTİR.” Yolu açtık mı ! 
  CHP nin yıllardır kanayan yarası örgüt içi yarışlarda kaybettiği enerjisidir. CHP'nin 2023'ün iktidar alternatifi olmak istiyorsa örgüt içi acımasız yarışlardan vazgeçmeli, en demokratik üye bazlı yarışlar düzenlemelidir. Hiç kimsenin itiraz etmesine mahal verilmeyecek tek yöntem yukarıda bahsettiğim yöntem olabilir. CHP bunu denemelidir. 
  Geçen yazımda da bahsettim bu konuya sağolsun sevgili Prof. Tanju Tosun da eğildi. Milletvekili Tacettin Bayır'da dile getirmeye başladı. Gün geçtikçe bu ses ciddi yükselmelidir.
 CHP'nin örgüt içi kısır çekişmelere kurban edilecek bir parti olmaktan çıkarılması için mahalle delegasyon seçimlerinin günah keçisi ilan edilen ilçe başkanları bu duruma destek çıkmalıdır. Bu konuya sahip çıkıp üye bazlı ilçe kongrelerinin yapılması ile ilgili ortaya koyduğu tezi dillendirmeleri gerekmektedir. Kısacası herkesin mutlu kimsenin kötü adam olmayacağı en demokratik koşulların hayata geçirileceği bir hamle olacak ki, 2023 iktidarına bir adım atılmış olabilinir. 
  Demokratik koşullar adı altında, anti demokratik, dar ekipçi, polit zihniyetle davranılacak süreçte CHP'nin iktidarı hayalden öteye gitmez. Bu da Türkiye'ye Mustafa Kemal Atatürk'e, millete, ülkenin geleceğine ciddi zarar verecektir. Kemal Kılıçdaroğlu ile bir çok prangalarını kıran CHP, toplumun tüm kesimini kararlı bir şekilde kucaklayan çizgisi ile ilk defa bu kadar iktidara çok yakın bir görüntü çiziyor. Tüm CHP lilerin bu sorumlulukla ve halka kendini inandırması, ikna etmesi için son fırsat diyorum. 
  Artık CHP de herkesin samimiyetle dürüstçe taşın altına bedenini koyması gerekiyor. Koltuk derdi mevki makam için değil. Ülkemizin geleceği, çocuklarımızın geleceği için Türkiye Cumhuriyeti için huzur için adalet için hak için hukuk için hadi bakalım CHP'liler seferber olacak mısınız görelim… delege seçimi mi, iktidar mı istiyorsunuz görelim. Delege seçimi mi, ülke geleceğini mi istiyorsunuz görelim… hadi bakalım fedakarlıksa tam zamanıdır… Sevgilerimle...