Deklarasyon

Yayın Tarihi 06 Aralık 2013

CHP’li kadın adaylardan eş başkanlık deklarasyonu!¶

İzmirli belediye başkan kadın aday adayları EŞ BAŞKANLIK istiyor. İzmirli amazonlar bugün Ankara’dalar. 35 Kadın belediye başkan aday adayı bugün CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecekler. Ardından MYK ve aday belirleme komisyonu ile görüşecek olan kadınlar bir de “ortak metin” hazırladılar.

Geçtiğimiz hafta CHP Kadın Kolları genel başkanı Hilal Dokuzcan’ın İzmir çıkarmasının yankıları sürüyor. Bir hafta boyunca bir araya gelerek çalışma yapan kadın aday adayları kadınlara seçme ve seçilme hakkının veriliş yıldönümünde Ankara’ya hareket ettiler.

Türkiye’nin aydınlık yüzü ve sosyal demokrat kent olan İzmir’de kadın belediye başkanlığı tarihi oldukça ilginç veriler ortaya koyuyor.

İzmir’in ilk kadın belediye başkanı 1963 yılında Adalet Partisi’nden seçilen Senihe Tinay olurken, Senihe Tinay’ın 1973 yılında ikinci kez belediye başkanı seçildiği biliniyor. İzmir’in ikinci kadın belediye başkanı olan Işılay Saygın, Buca ilçesinden Adalet Partisi adayı olarak seçildi.

İzmir’in ilk sosyal demokrat kadın belediye başkanı 1992 yılında seçilen Seyrek Belediye Başkanı Nurgül Uçar, halen Menemen belediye başkanlığı aday adayı olarak siyasi iradesini ve iddiasını sürdürüyor. 83 yılda İzmir’de 2 DSP’li bir de ANAP’lı olmak üzere 7 kadın belediye başkanının görev yapması sayının azlığını ortaya koyuyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na iki kadın aday adayı oldukça iddialı asılıyor. CHP İzmir milletvekili, Bergama’lı Prof. Birgül Ayman Güler ve önceki iki dönem CHP İzmir milletvekili Canan Arıtman Büyükşehir koltuğuna talip iki Amazon. Kadın savaşçı amazonlar neden bu kadar iddialılar. Canan Arıtman’ın tabiri ile rakip partinin erkek adayının işini kadın aday beş dakikada bitirir. Arıtman, İzmirlilerin kadınları erkeklerin sofralarına oturtmayanlara başkanlık koltuğunu vermeyeceğini söylüyor.

Cumhuriyetimizle birlikte kadınlara milletvekilliği seçilme hakkından önce belediye başkanlığı seçimi hakkı verildi. Bu da demokrasinin yerelden başladığının güzel bir kanıtı.

* * * 

CHP’li kadın belediye başkan aday adayları bugün Ankara’dan ne isteyecekler?

Tabii ki öncelikle aday gösterilmelerini isteyecekler. Ama bundan önemlisi var. Hazırladıkları deklarasyona göre İzmirli amazonlar EŞ BAŞKANLIK istiyor. Kadın kontenjanının yüzde 33 e çıkmasına memnun kalan ama gerçekte yüzde elli olmasını isteyen kadınlar eğer bu da olmazsa belediye başkan yardımcılığı istiyorlar.

Kadın aday adaylarının diğer önemli isteği aday belirleme komisyonuna CHP Kadın Kolları genel başkanı Hilal Dokuzcan’ın da dâhil edilmesi!

* * *

Dün Amerika’dan dönen CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bakalım bugün İzmirli Amazonların muhtıra gibi deklarasyonuna ne yanıt verecek. Benim tanıdığım Kılıçdaroğlu, CHP içindeki demokratik değişiklik atılımını kadınların istemlerini dikkate alarak sürdürecektir.