Değişim kalpte başlar

Yayın Tarihi 19 Mart 2013

Hakan Tartan’ın 4’üncü yılı…Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın görevde 4’üncü yılı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında duygulu anlar yaşandı. Duygu yoğunluğunun nedeni hakkında önceki günkü mütalaa ile ağırlaştırılmış müebbet cezası istenen gazeteci-milletvekili Mustafa Balbay’ın mektubuydu.

Bir dönem, bir kuşak ve üç gazeteci. Üç ayrı kader. Mustafa Balbay, Atilla Sertel ve Hakan Tartan aynı dönemin-aynı kuşağın gazetecileri. Şu anda kürsüden arkadaşının mektubunu okurken duygulanan Atilla Sertel İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu başkanı. Görevdeki 4’ünyü yılı nedeniyle toplantı düzenleyen ama salonun bir köşesini arkadaşı Mustafa Balbay’a ayıran Hakan Tartan milletvekilliği ve bakanlık yaptıktan sonra şimdi belediye başkanı. Ve üç gazeteci arkadaşın üçüncüsü Mustafa Balbay İzmir milletvekili ve tarihe not düşmek adına hapishanede milletvekili seçilen, hakkında müebbet ceza istenen bir gazeteci.

34 yıllık arkadaşlığın bir 34 yıl daha sürmesini diledi Sertel. Balbay’ın sevgi dolu olmasına karşın, evine naylon-plastik oyuncak tabanca dahi sokmamasına karşın silahlı örgütten yargılanmasının vicdani isyanını anlattı.

Bir belediye başkanı hizmetinin 4’üncü yılını hep kendine ayırmak ister. Başkasının rol çalmasını istemez. Ama o ne büyük duygu yoğunluğu ve dayanışma ruhu ki böyle önemli bir günde içerdeki meslektaşına sahip çıkmayı tercih etti Hakan Tartan,

Zaten sloganı da “Değişim kalpte başlar” değil miydi?

* * *

Değişim kalpte başladı!

Bundan sonraki sloganını ben öneriyorum. ‘Başlar’ geniş zamanlı, ‘Başladı’ geçmişi de kapsayan şimdi yaşayan ve yaşayacak olanı ifade ediyor.

* * *

Bazen belediye başkanlarını eleştiririz, rutin işler yapıyorlar diye. Park yapmak, kaldırım yapmak, çiçek dikmek rutin iş gelebilir. Hakan Tartan bunu açıkça savunuyor: “Elbette rutin hizmetleri yapacağız, bu zaten programlanmış. Çöp toplamamak, yol yapmamak mümkün mü?”

Konak’ta sihirli bir el gibi rötuş yapan bir çalışma görüyorum. Rutin işler de işlevsel kılınabilir. Uzun merdivenli sokaklarda yaşlılar ve engelliler için demir tutamakların yapılması hayatı kolaylaştırması açısından elbette önemlidir. Yalnız bir önerim var. Mevcut çalışmaları başkan yerinde bir daha denetlesin. Demiri yarım konmuş, taşı eksik konmuş, sıvası eksik konmuş, bir yağmurda akıp gidecek ve emekler ziyan olacak şekilde yapılmış bazı yerlere rastlayacaktır. Madem kırk yıldır yapılmayan hizmetler yapılıyor bir kırk yıl daha kalıcı olsun diye sağlam yapılmalı. Ben tamamlanır diye bekledim çalışmaları ama baktım eksiklikler var söyleyeyim dedim.

* * *

Geçen yıl Hakan Tartan’ın çalışmalarını tanıtırken “Tartan’dan belediyecilik dersleri” adı altında sunmuştum. Bu yıl Tartan bunu da aşmış ve gayet net bir şekilde Büyükşehir-Bütünşehir adaylığını ilan eder gibi sunuş yaptı.

Sorular bölümünde ben de sormadım rutin kaçacak diye: Büyükşehir belediye başkanlığına aday mısınız?

Niye sorayım ki? Çalışmalarıyla, Konak’ı değil, İzmir’i öne çıkaran söylemiyle aday olduğunu daha nasıl söylesin?

“Mutlu şehir İzmir için değişim kalpte başlar” kitapçığının sonundaki ankette ne diyor: “ORC araştırma şirketi yaptığı ankette CHP’nin kalesi İzmir’de listenin başında yüzde 27.7 oranla Hakan Tartan yer aldı” diyor.

Başka bir sayfada ne diyor: “Halk isterse Büyükşehir için adaylığımı koyarım.”

Artık daha net adaylığı dillendirme ve büyükşehir için projeleri açıklama vakti gelmedi mi sayın başkan?

* * *

4’üncü yıl sazlı sözlü bir tanıtım oldu. Emekliler korosu İzmir şarkıları söyledi. Neşeli geçen sunumun ardından sorular kısmında EXPO gündeme geldi. Geçen yıl ben sormuştum EXPO’yu. Merak ediyordum ne gibi gelişme oldu diye. Konak belediyesi EXPO için çalışıyor ama kanunla kurulan EXPO yönetimi ile anladığım kadarıyla hala bir koordine yok. Hakan Tartan haklı olarak sitem etti: “Yerel yönetimlerin olmadığı bir EXPO süreci yaşıyoruz. Konak belediyesi olarak biz, EXPO eski genel sekreteri Seferihisar belediye başkanı Tunç Soyer ve EXPO İnciraltı’nda yapılacağı için Balçova belediye başkanı Mehmet Ali Çalkaya’nın mutlaka yürütmede olması gerekir” dedi.

* * *

Hakan Tartan büyükşehire yürüyor. Aziz Kocaoğlu’nun şu sözünü hatırladım: “Beni direkt eleştiremeyenler ekibim üzerinden vurmaya çalışıyorlar.”

Hakan Tartan büyükşehiri istiyor ama büyükşehir ekibi hazır mı?

Seçimlere bir yıl kala ben dördüncü yıl toplantısı değil de büyükşehir adaylığının ilk toplantısını izledim.

En azından ben böyle bir izlenim edindim. Bugünkü hayatın izdüşümü de bu!

birol_keskin40@hotmail.com