Değişim

Yayın Tarihi 15 Aralık 2020

Değişim

Ne zaman metroya binsem ve yolum Bornova yönüne gitse, belleğime Halkapınar durağı gelir. Yıllar öncesinde 12 yaşlarındayken mahalleden grup yapıp, Halkapınar gölüne gider orada yüzerdik. Bunu her yaşta yaparken birden o gölü de kaybettik. Şimdiki Halkapınar metro durağının bulunduğu yerde büyük bir göl vardı ki, şimdiki manzarayı görünce insanın inanası gelmiyor.
Bu gölün üstünde kayıklar dururdu. Belli ki iplik fabrikasına aittiler. Zira gölün yanında bu fabrika devasa bir şekilde dururdu. Hani derler ya laf lafı açar, belleğime bu fabrikanın futbol takımı geldi. Fabrikanın adını taşıyan kulüp İzmir mahalli liginde oynuyordu. 1959 yılına kadar ülkede futbol her şehirde mahalli olurdu. Şimdiki durumdan çok farklıydı. Mensucat takımında rahmetli Adnan Süvari, Metin Oktay ve Tatlı Mustafa oynardı. Metroda giderken belleğim bu durağa gelince tüm anılarım hep depreşir. O büyük göl ardından rahmete kavuşmuş bu insanlar üst üste gelirler.
Genç nesil yaşı gereği haklı olarak Halkapınar durağının neler anlattığını bilmez. Belki duyumları olmuştur ama etkisi bizimkine benzemez. Bizler eski İzmir'i gençlere göre yaşadık. Bu kentin kültürünü adeta ezberledik. Mahalli liglerin en fazla şampiyonu olan Altay'ın kadrolarını gördük. Karşıyaka'nın değişmeyen hırçınlığını, Göztepe'nin bir minibüsĺük taraftarını yaşadık. Zaman her şeyi gerçekten değiştiriyor hem de hızla. İzmir Demirspor ile Mensucat takımları ligin korkulu ekipleriydi. İzmirspor ve Kültürspor da hatırı sayılır ekiplerdi. Bizler bu takımları sürekli izlerdik.
Sonra şu izlenmesi zor olan zaman her şeyi değiştirdi. Futbol ülke geneline dağıldı ve eski yöneticiler ortadan kayboldu. Çünkü bu düzende futbol paraya bağlandı. 1955 yılında sadece kağıt üzerinde duran profesyonellik ciddiyet kazanınca, kulüpler paranın peşine düştü. Ve her şey maddiyata orantılı oldu. Nereden nereye geldik. Halkapınar metro durağından liglere kadar uzandık. Bu hafta bu kadar nostalji yeter ne dersiniz. Önümüzdeki haftalarda devam etmek dileğiyle.