Corona, bayram, gençlik, eğitim…

Yayın Tarihi 21 Mayıs 2020

Pazartesi günkü yazımın sonunda yazmıştım... “Yarın güzel bir gün ve gece… Yarın bütün dünyaya direniş örneği olan bir günün, büyük bir mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs 1919’un yıl dönümü… Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Güzel bir rastlantı ile aynı günün sonuna denk gelen Kadir Gecemiz de mübarek olsun.”

Pazartesi günkü yazımın sonunda yazmıştım...

Yarın güzel bir gün ve gece…

Yarın bütün dünyaya direniş örneği olan bir günün, büyük bir mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs 1919’un yıl dönümü… Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.

Güzel bir rastlantı ile aynı günün sonuna denk gelen Kadir Gecemiz de mübarek olsun.”

Dün o kadar güzel bir gündü ki, bir kez daha vurgulamadan geçemedim.

Coronavirus yüzünden evlere kapanmak zorunda kalan insanlarımız hem ulusal bayramlarını her şeye rağmen büyük bir coşkuyla kutladılar, hem de mukaddes gecelerinin gereğini yerine getirdiler...

***

Uzun yıllar boyunca TV’lerdeki canlı yayınlarımı izleyen, Yenigün’deki yazılarımı okuyan değerleri paha biçilemez izleyici ve okuyucular gayet iyi bileceklerdir ki, “eğitim” şu hayatta en çok önemsediğim ve yüce bir değer olarak gördüğüm şeylerin en başında geliyor (mesela daha geçen hafta ki “Eğitimde de beyaz sezon!” başlıklı yazımda da kaleme aldığım gibi).

Bayram sonrası da yazmaya değer buldum…

Daha dün kendilerine armağan edilmiş spor bayramını kutladığımız gençlerimiz (yani geleceğimiz) açısından en önemli unsur eğitim.

Ama bakın, “para” denen şeyin hayatımızı ve ideallerimizi nasıl ve ne kadar “işgal” ettiğine bir örnek vereyim:

Anadolu Üniversitesi çatısı altında “uzaktan eğitim” veren Açıköğretim Fakültesi (AÖF) son yıllarda ders malzemesi olarak kitap vermiyor!

Öğrencilerden web ortamında sunulan e-kitaplar ile çalışmaları isteniyor.

Ne kadar güzel değil mi!

Kağıt israfı yok…

Yer kaplayan koca kitaplar yok!

Ama, bu işin şurasında mantık da yok: kurum kitapları para ile satıyor!

Tanesi 15 lira olan da var; 25 lira olan da.

Sizi bilmem ama, bana fıkra gibi geliyor; hiç de fena değil hem de oldukça gülünç yani.

Öğrencilerine kitap veremeyen bir kurum.

Telefonunda ya da evinde “internet bittiyse” öğrenci yandı!

Fırsat eşitliği” mi?

O nedir abi? Pluton’un yerine geçen yeni gezegenin adı mı?

Şimdi vurgulayıp yineliyorum; her dönem başında yüzlerce (300-400) lira para alıp kayıt yenileyen kurum, son dönemde ders malzemesi olarak sadece pdf formatında e-kitap sunuyor!

Öğrenciler sınavlara kendi kalemleri, silgileri ve kalemtıraşlarıyla girdiklerine göre insan gerçekten merak ediyor; acaba öğrencilerden aldıkları ücret neyin karşılığı?

Üstelik bu kitapların ve derslerin çoğu yanlışlarla dolu…

Mesela çarpıcı bir örnek vereyim (ama sakın şaşkınlıktan dilinizi yutmayın!)…

Siyasi Tarih II dersinin 6. ünitesinin “kendimizi sınayalım” başlıklı bölümünde, Walesa, Gorbaçov, Hruşov, Brejnev ve Jaruzelski seçenekleri arasından Brejnev, Soğuk Savaş döneminde Polonya’daki muhalif hareketin önderlerinden biri olarak gösteriliyor! Cevap, “Dayanışma” denen hareketin sendika lideri Lech Walesa olması gerekirken, Sovyetler Birliği Komünist Partisi Lideri ve SSCB Devlet Başkanı Leonid Brejnev doğru cevap olarak gösterilmiş! Felakete bakın; Sovyetler Birliği’nin en etkili liderlerinden biri, ülkesini yıkmaya çalışan bir militan olarak gösteriliyor!

Neyse…

Hepsi düzelir.

Yeter ki farkında olalım