Çocukların da artık bir gazetesi var GAZETECİK

Yayın Tarihi 25 Nisan 2021

Milli Eğitim Bakanlığı bir yıldır, koronavirüs nedeniyle çok yoğun bir çalışma içindeydi. Eğitimin kesintiye uğramaması için, çeşitli uygulamalar yaptı. Çalışmalarının en güzeli de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklar için gazete çıkarmak oldu: GAZETECİK

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, GAZETECK’i sosyal medya hesabından müjdeledi; o nostaljik gazete satış seslenişiyle “Yazıyor, yazıyor!” diye. İlk dağıtılması planlanan yer Mardin. Bütün dinlerin kaynaştığı, dostluğun sınır tanımadığı, medeniyetler beşiği Mardin. Bakan, gazetenin ayrıca dijital ortamda da okunabileceğini belirterek adres veriyordu: http://meb.ai/eRg2Ee

İlk sayısında -ki devam etmesini diliyoruz; 23 Nisan’da çıktığı için, ağırlıklı olarak 23 Nisan’la ilgili haberler, anlatımlar yer almış. Gazetede ayrıca çeşitli eğlenceli etkinlikler ve hikayeler de var.

İLK ÇOCUK GAZETESİ DEĞİL

GAZETECİK, Türk Basın Tarihi’nin ilk çocuk gazetesi değil tabii. Ülkemizin ilk çocuk gazetesi, gazete-dergi tartışmalarından dolayı tek değil iki gazete olarak gösterilir. ‘’Mümeyyiz’’ ve ‘’Çocuklar Mahsus Gazete’’

Mümeyyiz, Türk Edebiyatının ilk dergisi olarak 1860’da yayın hayatına girmiş, 1870’e kadar yayımlanmıştır. Derginin Cuma günleri aynı isimle yayınlanan eki de gazete formatındadır. Sayfa sayısı; biraz tuhaf ama bu derginin sayfa sayısı 49’dur. Bir başka özelliği derginin her sayısının ayrı bir renkteki kağıtlara basılmış olmasıdır.

Kırımlı Türk Eğitimci Sıdkı Efendi tarafından, çocukların ahlaklı yetişmeleri amacıyla yayınlanan Mümeyyiz’de hikaye, masal ve nasihatların yanısıra reklamlar da yayınlanmıştır.

Getirdiği farklılık ve yenilikler; çocuk dergi/gazetesi olduğu için sayfalarının renkli olması ve gelir sağlamak için reklam almasıdır.

ÇOCUKLARA MAHSUS GAZETE

Mümeyyiz’den sonraki yıllara rastlamasına rağmen, yine de ilk olarak anılan ‘’Çocuklara Mahsus Gazete, 21 Mayıs 1896’da İbnü’l Hakkı Mehmet Tahir tarafından yayınlanmış, 13 Ağustos 1908’e kadar yayını sürmüştür. Gazeteden çok dergi görünümündeki yayında tefrikalar, şiirler, anılar ve gezi yazıları yer almıştır.

Bu iki yayının da çocuklara büyük faydalar sağladığından eminim. Eğer Milli Eğitim Bakanlığı da ‘’GAZETECİK’’in yayınını sürdürürse; hatta ulusal ve yerel gazeteler de haftada bir gün olsun ek olarak 4-6 sayfalık çocuk gazeteleri yayınlarsa ne güzel olur.

Düşünün evde baba gazetesini alıp koltuğuna kurulmuş. Anne bir başka koltukta kendisini cezbeden sayfalarla, çocuksa kendi gazetesiyle başbaşa.

Şimdi tarihini tam hatırlayamayacağım. Sanırım 1930’larda Marif Vekaleti’nin ‘’Günlük Gazetelerin Eğitimde kullanılması’’na ilişkin bir uygulamasını ve kitabını görmüştüm. Aradan 90 sene geçmiş olsa da tekrar bu projeye de dönülebilir belki. Kimbilir!