Çipras İzmir’e geliyor, hoş geliyor!

Yayın Tarihi 02 Mart 2016

“Kalos Orises!”

Sevgili Çipras, İzmir’imize hoş geliyorsun. Sen de ‘bizim deniz’in Mare Nostrum’un çocuğusun. Biz birbirimizi tanırız, anlarız. Biz birbirimizin elinden tutarız.

Ama bu, bugüne kadar tam istediğimiz gibi olmadı. Araya savaşlar girdi, mübadele girdi. Yıllar sonra bir kayalık yüzünden savaşın eşiğine geldik. Sonra sağduyu ağır bastı, savaştan vazgeçtik. Kurtuluş günlerinde süngülü gösteriler yapardık. Sevgili Aziz Nesin’in öncülüğünde ortak dostluk köprüsü çalışmalarıyla bunu da aştık. Sonra sevgili Tuğrul Keskin’in kitabından öğrendik; 200 Yunan genç askerin İzmir’in işgaline karşı çıktıklarını ve Zito Epanastasi (Yaşasın İsyan) diyerek kurşuna dizildiklerini. İki halkın düşman olmadığını öğrendik.

* * *

Ve geldik bugünlere.

Dostluğu ilerletelim be komşu!

8 Mart’ta İzmir’e geleceğini ve ortak bakanlar kurulu toplantısı yapacağınızı duyunca şöyle bir araştırma yaptım. Baktım ki yıllardır aynı konular masada. Bir adım atılmamış.

Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi toplantılarının 4’üncüsü yapılacak. Bayaaa havalı bir toplantı. Daha öncekiler de havalıydı ama devamı gelmedi.

Kusura bakmayın, işin gerçeği bu. Belki bu yazım Yunanca'ya çevrilip okuma fırsatı bulursunuz ve İzmirli bir gazetecinin eleştirisi diye kabul edersiniz. Gerçi benim Yunanca'ya çevrilen ilk yazım bu değil. Sağolsun yıllar önce genç hikaye heveslisi bir gençken Atinalı bir kız arkadaşın çevirileri ile yazılarım Yunanca'yla tanıştı.

Sevgili Çipras sen seçildiğinde inan biz de çok sevindik. Hem genç, hem yeni bir soluk, hem Avrupa Birliği'ne kafa tutan biri olarak ve tabanı birleştirerek iktidara gelmek bizi de umutlandırdı.

* * *

Sayın Başbakan Aleksis Çipras, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile öncelikle mülteci sorununu görüşeceğinizi biliyoruz.

Almanya Başbakanı Merkel bize 3 milyar Yuro vermeyi teklif etti. Paranın ucunu henüz göstermedi ama dün aldığımız bir haber göre “para hazır” diyormuş.

Komşu, bu parayı bölüşmeyi konuşmayacaksınız umarım. İnsan hayatı, zorunlu göçmenlik, mültecilik, parayla kıyas götürmez.

Birleşmiş Milletler Mülteciler İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie’nin gibi düşünüyorum. Sevgili Jolie BM’de yaptığı konuşmada ABD ve AB mülteciler konusunda ikiyüzlü dedi.

Suriye ve Ortadoğu'da yaşanan savaşlar ve göçlerin baş sorumlusu bence AB ve ABD’dir. Tabii Rusya’nın ve o ülke yönetimlerinin payını da unutmuyorum.

Türkiye’den ve İzmir’den bakınca Yunanistan’ın Suriyeli mülteciler konusunda iyi bir sınav verdiğini düşünmüyorum. Ellerini ve kollarını bağlayarak denize atılan mültecilerin dramını daha önce yazmıştım. Hmm, bir de VIP hizmeti alan mülteciler olduğunu öğrendik. Onlar kötü botlarla, kötü can yelekleriyle değil, lüks yatlarla Yunan adalarının arka taraflarına geçirilip, doğrudan AB ülkelerine gidene kadar hizmet verilenler. Paranın gözü kör olsun.

* * *

Gelelim ekonomik ilişkilere. Daha önce 3 kez anlaşma ve protokol imzaladık. Ne oldu? Hangi aşamadalar? Bir ilerleme var mı? Fırça yiyecek çok bürokrat ve siyasetçi şimdi harıl harıl çalışıyor, hazırlık yapıyor.

Mesela İzmir-Selanik feribot seferleri ne zaman başlayacak sevgili Çipras.

Dışişleri Bakanları Nikos Kotzias ve Mevlüt Çavuşoğlu 4 Mart’ta Atina’da ön görüşme yapacaklar. Her iki bakan da uluslararası alanda iyi eğitim almışlar, dünyaya açılan, uygar insanlar. Umarım artık lafta kalan bir çok konuyu aralarında çözerler ve size İzmir’de hoş vakit geçirtecek bol zaman bırakırlar.

Bir not da İzmir Ticaret Odası Başkanımız Ekrem Demirtaş’tan. Demirtaş 1992 yılından beri yılmadan, of demeden Türkiye ile Yunanistan arasındaki engelleri kaldırmak için uğraşıyor. "Yunanistan hala kapılarını dış yatırımcılara açmış bir ülke değil, Türkiye'de 2 bin Yunan şirketi var ama oradaki Türk firma sayısı 20. İşçi çalıştırma, oturma izni alma, işyeri açma izinlerinin verilmesi gibi konularda sıkıntı yaşatıyorlar. Biz yabancı yatırımcı gelsin diye her türlü olanağımızı veriyoruz ama Yunanistan'a Türk yatırımcı gitmek istediği zaman kolaylık gösterilmiyor.”

Sevgili Çipras ziyaretinizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde AK Parti İzmir Kadın Kolları tarafından verilen konseri izleyeceksiniz. İzmir’in nasıl örnek bir şehir olduğunu göreceksiniz.

Tekrar hoş gelesiniz, sefa getiresiniz sevgili Çipras!