Çiğli’de seçimin nabzı!

Yayın Tarihi 17 Eylül 2013

Bir görüşe göre 30 Mart 2014 yerel seçimleri ülkemiz açısından iktidara uyarı mahiyetinde olacak.¶ Bu görüş yerel seçimi genel seçim havasına sokuyor.

Yerel seçimlerde iktidar olan genel seçimde de iktidar olur, diye bir başka siyaset öngörüsü daha var.

Önümüzdeki yıllarda bu öngörüler gerçekleşecek mi, yaşayıp hep birlikte göreceğiz. Ama şimdiden şunu söyleyebilirim. Geçmişten ders alınmazsa bu öngörüler gerçekleşmez. Mesela sol-sosyal demokrasi 1989 yılındaki yerel seçimlerden zaferle çıkmıştı.

Başta İstanbul’da Nurettin Sözen’le, Ankara’da Murat Karayalçın’la, İzmir’de Yüksel Çakmur’la seçimi kazanan Sosyal Demokrat Halkçı Parti ülke genelinde yüzde 29 oy alarak birinci parti olmuştu.

Fazla uzatmayayım, isteyen o yılları tekrar araştırabilir. Ben kıssadan şunu söyleyip geçeyim. SHP yerel seçimi kazandı ama 12 Eylül’ün devamını isteyen güçler solun tek başına iktidara gelmesini bir şekilde önlediler. 1991 seçimlerinde SHP’yi ikinciliğe düşürdüler. Halbuki Faşist Diktatörlük sürecini hemen hemen Türkiye ile paralel dönemlerde yaşayan Latin Amerika ülkeleri faşizmden kurtuluşu sol-sosyal demokrat iktidarlarla gerçekleştirmeyi başardı.

* * *

Bu girişten sonra önümüzdeki yerel seçimin genel havası yanında yerel siyaset açısından da önemine değineceğim.

Yerel seçimde yerel adayların önemli olduğu kesin. Yerel adayların önemli olduğu ilçelerden biri de uzun dönemdir solun-sosyal demokratların iktidar olduğu Çiğli’dir.

Çiğli merkez sağa da oy vermiş ve Galip Öztürk’ü başkan yapmıştır. Sonra İzmir’de DSP kazanmasına karşın Çiğli CHP demiştir.

CHP’nin Çiğli’deki gücüne göre şu ana kadar en çok belediye başkan aday adayı da Çiğli’den çıkmıştır. Herhalde CHP Çiğli ilçe başkanı Nihat Gültekin 19 belediye başkan aday adayı ve 180 meclis üyesi aday adayı başvurusu karşısında hem şaşırmış, hem de sevinmiştir. Öyle ya ilçesi böyle rağbet görürken genel merkeze karşı elini güçlendirmiştir.

Meclis üyeliği için 60 bayanın, başkanlık için ise 3 bayan aday adayının talip olması Çiğli’de kadın gücünü gösteriyor.

* * *

Ben bugünkü yazımda Çiğli’de belediye başkan aday adayı olan 2004 yılından beri mücadelesine tanık olduğum Ali Talak üzerinde durmak istiyorum. Zamanla diğer aday adaylarını da kamuoyuna tanıtma şansı yakalarım.

Peşinen şunu söyleyeyim; seçimin adaleti olsa, emeğin değeri bu kez bilinse Ali Talak’ın hakkı teslim edilir.

Çünkü Ali Talak, Çiğli’ye çok emek verdi. Ali Talak adeta kendini Çiğli’ye adadı. CHP kendisini aday gösterirse Çiğli için yapacaklarını, projelerini bir bir açıklıyor.

Zaten yıllardır halkla iç içe olan Ali Talak’ı tanımayan da yok, temel projelerini bilmeyen de yok. Ege TV’deki Ege Meclisi programı ile hem kendi görüşlerini yıllardır halka sunma fırsatı buldu hem de kentle ve Ankara ile sıkı bağlar kurdu. Ali Talak’a göre öncelikle Çiğlilinin denizle buluşması gerekiyor. 35 metrelik Atatürk heykeli ve Kurtuluş Müzesi ile Çiğli gençliğinin iş ve aş konusunu önceliklerine alıyor.

Son zamanlarda Çiğli’de meydan projesini öne çıkarıyor Talak. Çiğli’ye Taksim Meydanı gibi meydan yapacağını söylüyor.

Bu söylemden ben hem fiziki anlamda meydan anlıyorum, hem de “her yer Taksim, her yer direniş” söylemini anlıyorum.

İzmir’de Atatürk Stadı’nda oynanan maçlarda hangi takım olursa olsun, bütün taraftarların, KafSinKaf’ın, GözGöz’ün, Altınordu taraftarının da, Turgutlu(Kasaba) taraftarının da, birbirlerine rakip takımların da ortak olarak “her yer Taksim, her yer Direniş” sloganları atması, son günlerde spontane sloganların statları inletmesi dikkate şayandır. Siyasetçiler, yerel siyasetçiler bu sloganları duymazdan gelemezler. Siyasetin de, yerel yönetimin de halk için ve halkla beraber yapılacağının ipuçlarıdır bunlar.

Sözün, yetkinin ve kararın halkta olduğu, bunun katılımcı örgütlenmesinin alt yapısının üretildiği yerel yönetimler anlayışı dipten gelen dalga olarak siyasetçinin önünde duruyor.

İster Büyükşehir’e soyunsun, ister ilçeye soyunsun belediye başkan adayı halkla iç içe olmazsa o yeri yönetemez.

Ali Talak, zaten bir halk adamıdır. Mahallenize geldiğinde bakınız, size sarılmasına, sizle kucaklaşmasına, sohbetine, diyaloguna, gözlerine, yüzüne bakınız, onun sizden biri olduğunu zaten göreceksiniz.

* * *

Çiğli’de bayan adaylar başta rahmetli başkanın eşi Ester Bulut, sonra Semra Aksu ve Figen Erol şüphesiz ki çok değerliler ve medeni cesaret örneği göstererek aday oldular. Aslında kadın adayların çokluğunu doğal karşılayacak düzeye de gelmemiz gerek.

Erkek adaylardan mevcut başkan Metin Solak ve diğer aday adayları da değerli. Ama sadece bir başkan adayı belirlenecek. CHP Genel Merkezi’nin Çiğli’de işi zor.

Hem Çiğli ile hem İzmir’le hem de Ankara ile ilişkileri iyi ve kuvvetli olan bu ipi göğüsleyecek gibi geliyor bana.