CHP'nin handikapları (2)

Yayın Tarihi 29 Ekim 2020

CHP'nin handikapları (2)

Bu arada Gürsel Erol enteresan siyasetçilerden biridir. Gerek parti içi gerekse parti dışı siyasetinde ciddi kendini ispat edip kanıtlamıştır. Başarılarına, iş hayatı da dahil olmak üzere, hiç kimsenin cesaret edip gidemeyeceği Tunceli'den ve Elazığ'dan hem ön seçimlere girmiş liste başı olmuş. Hem de çok zor olan seçimlerde hem Elazığ dan hem de Tunceli den ayrı ayrı dönemlerde milletvekilliğini kazanmayı başarmıştır.(Partinin çok etkili olmadığı bölgeler olmasına rağmen) Ankara'da, İzmir'de, İstanbul'da evinde oturarak milletvekili olmuşların olduğu CHP'de, ben giderim hem örgütün hem de halkın onayı alır gelirim vekillik yaparım diyenlerdendir. Gürsel Erol…! Genel başkanı ciddi eleştiren 10 yıl boyunca genel başkan tarafından her kurultayın organizasyonunun kendisine verildiği düşünülürse Gürsel Erol'un genel başkanı eleştirmesi beklenmezdi. Bu durum Tuncay Özkan tarafından kabul görmemiş sert tepkisini Erol'a göstermişti. Erol da ilk fırsatta başta İstanbul İl Örgütü olmak üzere Anadolu İl Başkanları ile birlikte hareket ederek, Tuncay Özkan’ın kurultayda PM'ye girmesini engellemeyi başarmıştı. Gürsel Erol'u yaz yaz bitmez. Ciddi bir siyasetçi olduğu tartışılmaz gerçektir. Ancak çok hırslı ve oda ekipçiliğe maalesef yenik düşen siyasetçilerden biridir.

Biz İzmir genelinden olaya bakarak durumu irdelemek üzere yukarıda ve bir önceki yazımızda ekiplerden bahsettik. Şimdi bu durumda bu kadar ekip parti içinde particik gibi olmuş olmaz mı evin içinde başka evler gibi oluşum sergilemiş olmazlar mı? Bu şekilde başarı gelir mi parti içi başarıdan başka başarı çok zor gelir gibi görünüyor. Peki Deniz Baykal’ı eleştiren Önder Sav ve Eşref Erdemi eleştiren çoban ateşi yakıp tepkisini gösterenler kıllık bende kolluk bende devir bizim devrimiz diyenlerin CHP'yi iktidara taşıması durumu söz konusu olabilir mi? Kemal Kılıçdaroğlu nun CHP ekibi olmalıyız düşüncesine yazık olmuyor mu? Neden CHP'liler genel başkanın dediği gibi liyakate göre bütün partilileri tek ekip olarak görüp hareket edemiyor. Elbette hiç kimsenin ağzını açamadığı eleştiri yapamadığı sorgulayamadığı gibi bir durum ortaya çıkmaz mı? Eleştireceğiniz ekipçilik yapanlardır. CHP'nin kurumsal kimliğini hiçe sayarak hareket eden ekipçilik yapanlardır. Bir tek ekip olmalıdır oda CHP ekibidir. Genciyle, kadınıyla, vekiliyle, belediye başkanı ile, il ilçe başkanları ile genel merkez yöneticileri ile hep birlikte topyekün ekip olmalıdır.

CHP kendi içindeki bu zihniyeti derhal yok etmenin bir yolunu bulmalıdır. Aksi taktirde 100 yıldır iktidara bu kadar çok yakın olduğu dönemde CHP yine sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir. Suçlu burada bireyler değildir. Ekipçilik yapılınca prim verilmesidir. Bu konuda CHP, genel merkez olarak ekipçiliğin kökünü kazımalıdır. Tabii ki birlik beraberlik sistemi yaratarak olabilir. Buna liyakat sistemi diyebiliriz. Etkin halkla teması kuvvetli sevilen etki gücü yüksek genç dinamik bireylerin partiye kazandırılmasının önü açılarak ancak olabilir. Bir birey ben bir ekipte yer almazsam bir yere gelemem ve siyaset üretemem endişesi yaşamamalıdır. Endişe duyarak siyaset yapılamaz. Evrensel Sosyal Demokrat Halkçı ideoloji öne çıkarılarak gerçekten kucaklayıcı kapsayıcı bilimi teknolojiyi insanı bilen tanıyan anlayışın öne çıkması sağlanmalıdır. Parti okullarına işlev kazandırılmalıdır. Vekil olacaklar belediye başkanı olacaklar sınavlara tabi olmalıdırlar. Kapalı kapılar ardında hesaplarla değil, gelecek Türkiye'nin yönetilmesi siyasetinin şifrelerinin eylemlerinin yazılması söz konusu olmalıdır. Son yüzyılın en sorumlu olunması gereken bir süreçteyiz. Benim adamım senin adamın gibi yaklaşımların söz konusu olmayacağı topyekün CHP'de örgütlü eylemciliğin ve mücadelenin konsantrasyonu aşılanmalıdır. Aşı tutarsa başarı kaçınılmazdır. Ki birlik ve beraberlikle topyekün mücadele aşısı çalışmaları başlamalıdır. Bu aşının 3 faza da ihtiyacı yoktur.

Örgütten sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı kendi eleştirdiği duruma kendisi düşmeden örgütsel kalkınmanın ayağa kalkmanın formülize edilmesinde başrol oynamalıdır. Ekipçilik hastalığından, ben duygusundan herkesin artık ideolojik birliktelikle yol alınması gerektiği ilkelerin hayata geçirilmesini sağlamalıdır. Yukarısı ekipçilikten vazgeçerse bu aşağıya direk sirayet eder. CHP'nin bana göre önündeki en büyük handikap ve handikaplar kendisi gibi durmaya devam ediyor. Eğer ben değil biz derse CHP'liler 2023'de millet ittifakının iktidar olması mümkün olacaktır. Sevgiyle selamlar…