CHP’nin Aydın mitinginde İzmir damgası!

Yayın Tarihi 19 Mayıs 2013

 

18 Mayıs Aydın.

1 Haziran İstanbul.

9 Haziran Mersin.

15 Haziran Ordu.

 

CHP mitinglerle atağa kalkıyor!

Basın, televizyonlar, medya madem yeteri kadar ana muhalefete yer vermiyor o zaman Türkiye’nin kurucu partisi de halka gider!

Miting serisinin ilki neden Aydın’da yapıldı diye akla gelen sorunun cevabını Aydın’da köylülerle konuşurken aldım.

Aydın Demokrat Parti’nin yani merkez sağın kalesi olarak biliniyordu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun deyimi ile “Topuklu Efe” Özlem Çerçioğlu ile Aydın belediye başkanlığını kazanan CHP 2014 yılının atılımını ve olası iktidarının fitilini Aydın’dan ateşledi.

 

* * *

Aydın mitingi için İzmir’de de toplantı yapan Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Ege’yi karış karış gezerek partiyi adeta teyakkuz durumuna getirdi. Aydın mitingi önemliydi. 2014 Mart seçimlerine daha çok zaman vardı ama günler nedir ki, göz açıp kapayıncaya kadar hızla gelip geçerdi. Önceki seçim yıllarında bazen CHP seçime geç kaldı eleştirileri yapılırdı. Seçime yeteri kadar hazırlanamadığı eleştirileri bu kez yapılamayacak. Örneğin Deniz Baykal’a yapılan en büyük eleştirilerden biri sadece televizyon programları ile yetinmek, halkla buluşma mitinglerine soğuk bakması olmuştur.

 

* * *

Aydın’daki mitingin adı da iddialıydı: “Demokrasi ve Özgürlük için Meydan Okuyoruz”

Evet, meydan okundu! Aydın’da 100 bin kişi demokrasi ve özgürlük istedi!

Aydın denilince ekonomi ve tarım ağırlıklı bir miting akla geliyor. Ama köylülerle konuşurken ekonomi ile demokrasinin ilişkisi daha iyi anlaşılıyor.

Nazilli Işıklar Köyü’nden Mehmet Yıldırım, Ali Sağdıç, Rahmanlar Köyü’nden İsmail Özdemir’le meydanın yanındaki Bey Camii önünde miting hakkında sohbet ediyorum.

Köylüler sözü uzatmadan iki kelime ile özetliyorlar hallerini: Sütün kilosu 50 kuruş, samanın kilosu 1 lira 20 kuruş.

Daha fazla anlatmaya gerek var mı?

Demokrasi ve eşitlik istiyoruz diyor köylüler. Ben entelektüel bir konuşma gelecek diye bakıyorum sözün devamında. Yine çarpıcı ve öz konuşuyorlar: Banka kredilerinde bile parti ayrımı var. Biz kredi istediğimizde kırk dereden su getiriliyor yandaş partili için kredi hemen çıkıyor, eşitlik istiyoruz.

Meydan dolmaya başlamıştı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir Havaalanı’ndan yola çıktığı anons edildi. Tolga Çandar, Ege şivesi ile enfes türküler okuyordu. Ben köylünün nabzını tutmaya çalışıyordum.

Nazillinin köylüleri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilgisini çekecek şu cümleyi söylediler: “Kılıçdaroğlu’nda korku yok. Başbakana her cevabı veriyor!”

 

* * *

Başbakanın Kılıçdaroğlu hakkında dava açacağı ve 2014 yılında üç sandık konulacağı bir ortamda yapıldı Aydın mitingi.

Aydın mitingine İzmir katılımın büyüklüğü ile damga vurdu. CHP İl, ilçeler, gençlik ve kadın kolları ve belediye başkanları yoğun bir katılım gösterdiler.

Ben CHP Konak İlçe ve Konak Belediyesi meclis üyelerinin gittiği trenle, onlarla sohbet ede ede Aydın’a gittim. Konak Belediye Başkanı Sevgili Hakan Tartan’ın daveti ile trenle güzel bir yolculuk yapmış oldum. Şimdiye kadar birçok miting takip ettim ama trenle olanı ilk kezdi.

Bir de baktım ki Aydın’da her yer İzmir olmuş. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak yıllar önce partiyi Aydın’da yeniden kurmak için nasıl çalıştıklarını Hüseyin Çalışkan’la bir çay içimi molasında anlattı.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer coşkuyla katıldığı mitingde kısa selamlaşmamızda partililerinin yanına koşuyordu.

Trende birlikte yolculuk ettiğim CHP Konak Meclis Üyesi Necdet Durmuş “Birolcuğum beni biliyorsun. Ben merkez sağ kökenden CHP’ye geldim. Ama şu an ben yılların CHP’lisinden daha fazla CHP’liyim. Bu dönemde testiyi dolduranla testiyi kıran bir olmamalı” dedi.

 

* * *

Sanırım şu an CHP kurmayları Aydın mitinginin kritiğini yapıyorlardır. Nasıl geçti, katılım nasıldı, halkın coşkusu nasıldı, eksiklikler var mıydı, daha iyisi nasıl olur vs. değerlendirmeler yapılıyordur. Benim bu yazımda da umarım sonuç alıcı anekdotlar vardır.

Demokrasi güzel şey. Mitingler de halkın kendi kaderine doğrudan katılımın göstergelerinden. Demokrasi mitinglerine devam diyorum ben!

Damlaya damlaya iktidar olur!