CHP’lilerin “iç savaş”ı!

Yayın Tarihi 30 Aralık 2019

Gaziemir’de onca parti emekçisi hizmet sırası beklerken, bula bula yıllardır örgütünden çok uzakta kendi işleriyle meşgul Halil Arda’yı bulup onu Belediye Başkan adayı yapan CHP, şimdi o kendi elleriyle seçtiği adamın pirince karıştırdığı taşları ayıklamaya çalışıyor!

Gaziemir’de onca parti emekçisi hizmet sırası beklerken, bula bula yıllardır örgütünden çok uzakta kendi işleriyle meşgul Halil Arda’yı bulup onu Belediye Başkan adayı yapan CHP, şimdi o kendi elleriyle seçtiği adamın pirince karıştırdığı taşları ayıklamaya çalışıyor!

 

Ne dedi Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda?;

23 Nisan etkinlikleri için partimiz meclis üyesi Levent Çağlarsu, benden çiçek işini kendisine vermemi istedi. Bir belediyenin meclis üyesine çiçek işini vermesi normal bir şey mi?”

 

Bu açıklamayı duyan AK Partililer elbette bunun üzerine “mal bulmuş Mağribi” gibi atladılar, konuyu yargıya taşıdılar ve sonunda kaybeden yine kendi ayağına kurşun sıkan CHP oldu!

 

Ne dedi konu ile ilgili CHP İl Başkanı Deniz Yücel?:

"Başkanımıza yaptığı açıklamalarda izlediği yolun partili bir belediye başkanına yakışmadığını ifade ettim. İlçe kongresindeki heyecanlı bir yarışta parti içi meselelerle ilgili eleştiri hakkını kullanmasında hiçbir sakınca olmadığını, ancak belediye işleri ile ilgili, üstelik de kendi partililerini zan altında bırakacak şekilde ifadeler kullanmasının yanlış olduğunu kendisiyle paylaştım. İddiaların doğru olmadığını, yanlış anlaşılmadan ve diyalog eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyoruz".

Başka ne diyebilirdi ki!

Var mı bu CHP’nin o başkanı görevden azletme gücü? Yok!

 

***

 

Başka bir hikaye de Zorlu Holding’in İzmir’in kalbine çakmaya hazırlandığı “gökdelen” konusunda yaşanıyor.

Mesela, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “gökdelen” hakkındaki görüşünün ve kararının ne olduğunu kendisi de bilmiyor!

Şöyle;

Gökdeleni “İzmir’in kalbine sokulacak hançer” diye tarif eden Konak Belediye Başkanı Abdül Batur “Şehrin merkezinde bu tür yapılara izin vermeyeceğiz. Odalarımızdan, kentte yaşayan vatandaşlarımızdan aldığımız güçle bu duruşu sergiliyoruz. Bu duruşu, bu kararlılığımızı da sürdüreceğiz” derken,

 

Tunç Soyer şöyle diyordu:

"Burada yasal bir kazanım var. Bir hakkı var. Bu noktada neye karşı çıkılacak, niye karşı çıkılacak bilmiyorum. Ben olumsuz bakmıyorum. Biraz daha ince elemek gerekiyor. 7 kat otopark gözüküyor orada belki bir bölümünü aşağıya yaptırmayı düşünmek lazım, yüksekliği biraz aşağı indirmek için. Tamamı yasal hakları, kazanılmış hakları. Bu kadar büyük yatırım yapacak vatandaşı küstürmemek lazım doğrusu. Burnundan getirmemek lazım. O nedenle belki detaylı bir çalışma yapılabilir ama prensip olarak karşı çıkmayı doğru bulmuyorum."

 

Biri böyle biri şöyle konuşan bu iki başkan daha sonra bir araya geldi, el sıkıştılar, sarıldılar ve ilan ettiler: “Gökdelen ruhsatı iptal edilecek!”

 

Bitti mi? Hiç biter mi!

 

Şimdilerde Tunç Soyer çok sevdiği İstanbullu gazetecilere bilgi verirken proje tadilatı istediklerini söylüyor, Hilton’u aşmayacak yükseklikteki bir projeye onay verebileceklerini ifade ediyor! (Bir başka ifadesi de özür diler gibi; başlangıçta projeyle ilgili hukuki yol kalmadığı bilgisini aldığını, ilk açıklamaları bu nedenle yaptığını, daha sonra yapılan araştırmanın sonucunda ise hukuki süreçlerin tüketilmediğinin ortaya çıktığını söylüyor!)

Her şeyin aslını sonradan öğrenmek”… Ya sabır!