CHP’liler “birbirlerine danıştı”(!)…

Yayın Tarihi 26 Ağustos 2019

Danışma Kurulu için en yalın tanım, “bilen kişi ya da danışmanlardan oluşan, kendisine danışılan kurul” diye yapılıyor.

Danışma Kurulu için en yalın tanım, “bilen kişi ya da danışmanlardan oluşan, kendisine danışılan kurul” diye yapılıyor.
Eski adı İstişare Heyeti.
Bir oluşumun, mesela bir siyasi teşekkülün, bundan sonra izleyeceği politika için görüş bildiren ve önerilerde bulunan bir kurul diye de tarif edilebilir.
Görevleri arasında “havanda su dövmek” de var mıdır; bunun yanıtı kişiden kişiye değişir.
***
Deniz Yücel başkanlığındaki Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Örgütü’nün danışma kurulu toplantısı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Elbette, fotoğraflama dışındaki bölüm basına kapalıydı…
Bu konudaki notlarımı çok kısa bir biçimde arz ediyorum:
* Büyükşehir Belediyemizin çiçeği burnunda Belediye Başkanı Tunç Soyer’in toplantıya katılmaması büyük şaşkınlık yaratmış. Bu konuda kısa ve net bir şey söylüyorum: Siz daha çoooook şaşırırsınız!
* Büyükşehir’in “kurumuş çiçekli” Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, toplantıda söz almamış, kürsüye çıkmamış. Olup bitene en çok şaşıran arkadaşlarımızdan biri bu, şimdilik büyük bir şaşkınlıkla olan biteni uzaktan izliyor; daha sonra konuşacak.
* Bir dönem İzmir CHP siyasetine müthiş bir damga vuran Alaattin Yüksel, yerel parti örgütlenmesinden ve önseçim süreçlerinden söz ederken “ekipleşme olmamalı” demiş. İnançlı bir Müslümanın, İsa için “Allah’ın Oğlu” demesi kadar çelişkili bir ifade; çünkü ekipleşmenin “dik alası”nı kendileri yapmıştı!
* İl Başkanı Deniz Yücel, pek sesini çıkarmamış. Görevde sayılı günleri kalan biri olsam, -kimse ka(a)le almayacağı için- şahsen ben de hiç konuşmazdım.
Neyse…
Danışma Kurulu’ndaki arkadaşlarımız, “birbirlerine danışırlarken” (ya da birbirleriyle “aytışırlarken”), kayyum, yangın, nepotizm, liyakat, sadakat, ihanet, İstanbullu, işgal, Tuncay Özkan, atamalar, şirketler, kongreler vesaire gibi sözcükleri de kullandılar mı, ya da ne kadar kullandılar  bilemiyoruz.
Önümüzdeki günlerde belli olur.