CHP zarar görüyor mu? 

Yayın Tarihi 27 Ekim 2017

CHP zarar görüyor mu? 

Mahalle delegasyon seçimlerinden başlayarak CHP  zarar görmeye başlıyor.  Delegasyon seçimleri özgür demokratik koşullarda yapılamıyor.Belediye başkanlarının bir çok yerde etkin olduğu, işlerini, güçlerini  bırakıp örgütü dizayn etmeye çalıştığı süreçte parti de ciddi küskünlükler yaratılıyor. Aynı evin çocukları kavgaya tutuşuyor, hatta kan davasını andırır kin ve nefretle birbirilerine bakar duruma geliyorlar. Delegasyon seçimi yerine, üye bazlı ilçe seçimleri yapılabilir mi? Bunu İzmir'de Foça ilçesi yapabiliyorsa hiçbir koltuk bekası korkusu da yaşamıyorsa, diğer ilçeler veya illerdekiler de gayet tabii ki yapabilir. Ayrıca tüm parti üyeleri ile çarşaf liste kongre kararı alan Foça, samimi bir örnek olarak karşımızda duruyor. Foça da hiçbir üye kimseye kırılmıyor, kızmıyor, küsmüyor, birlik ve beraberlikle ilçe seçimlerini yapacaklar. Peki Foça da CHP zarar görür mü? Elbette ki görmez. Bu konuda CHP Foça ilçe başkanı Günal Biçer ile Foça belediye başkanı Gökhan Demirağ'ı ve tüm yöneticileri tebrik ediyorum. Delege ağalığına son verdikleri için! CHP nin zarar görmemesinden dolayı
CHP'ye başka partilerde isim yapıp gelmişler neden kalıcı olamaz? Ve Neden CHP'li olamazlar? Özellikle de bugünlerde CHP den istifa edip Meral Akşener’in “İYİ Parti” sine katılan İzmir milletvekili Aytun Çıray örneği ile sorular üst sınırı zorlar hal aldı.  Örneğin önceki dönem CHP İstanbul milletvekili olarak atanarak seçilmiş Faik Tunay örneği... Çıkıp "Ben hiçbir zaman CHP'liyim demedim”diyen Faik Tunay, AKP genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yalakalığın bini bir yerde söylemler geliştirmiştir. Hatta FETÖ şüphesi ile Faik Tunay'a sorgulamalar yoğunlaşınca, AKP'ye methiyeler düzmeye başlar  ve hızını alamayınca referandumda "evet" savunuculuğuna dönen Tunay,  CHP'nin "hayır" oylarını azalttığını ifade edebilecek kadar ileri bile gitmiştir. Binnaz Toprak, İhsan Özkes, Emrehan Halıcı, Birgül Ayman Güler, Emine Ülker Tarhan,  Salih Fırat, Süheyl Batum gibi ismini hatırlayamadığım daha niceleri var ki,  CHP'ye artı getirecek diye beklenirken, hayal kırıklığı olmuş ve CHP'ye zarar vermiş siyasetçilerdir. Peki bu vekillerin yerine kendi içinde örgütünün tabanından gelen CHP’li olup, sosyal demokrat bireyler vekil yapılsaydı daha iyi olmaz mıydı? Şimdi CHP'nin kendi içinde ciddi değerlerini göremeyip dışarıdan sürekli ithal siyasetçi ile başarıyı yakalayacağını umması nedense hayal kırıklığı ile hep son bulmadı mı? CHP kısaca kendi içindeki cevherlere güvenmelidir. Ve bu cevherlerle yol almalıdır. Cevherlerden bahsediyorum tabii ki! Cüruflardan değil!  Siyaseten bir yere gelmek için birilerine yalakalık yapandan duruş beklemek doğru olmaz. CHP’lilik bir duruş işidir. Sosyal demokratlık bir ideolojidir. İdeolojisi olmayanların, ekonomik özgürlüğünü elde etmemişlerin siyaset yapması partilerine faydadan çok zarar verir. 
Bürokratlardan ve oda başkanlarından belediye başkanı olması doğru mudur?
Bence doğru değildir. Bürokrat bürokratlığını yapacaktır. Oda başkanı da oda başkanlığını... Siyasetçiler de siyasi kurum olan belediye başkanlıklarına aday olacaklar, seçilecekler ve partilerinin programları çerçevesinde hizmetlerini yapacaklardır. Belediye başkanı olmak isteyen bürokrata belediye başkanının yanında danışmanlık hizmeti verilmelidir. Veya daha iyi bir görevde başkana yardımcı yapılmalıdır. Akademisyenler ve oda başkanlarından ise tecrübeleri çerçevesinde danışmanlık ve yardımcılık görevleri verilebilir. Belediye siyasi bir kurumdur. Siyasi erkle ve programla yönetilmelidir. Bürokratı getirirseniz belediye devlet dairesine döner! Oda başkanını da getirirseniz oda üyeleri ile yönetim gerçekleşir. Ee parti nerede kaldı? Siyasi program nerede? diye soracak olursanız "Allah rast getire!" Peki burada da CHP zarar görür mü ? Elbette, kısaca bürokrattan ve oda başkanlarından belediye başkanı olmaz. Ama bürokrat ve oda başkanlarından milletvekili olur mu? Olur. Neden olmasın? Elbette olur. 
Kalın sağlıcakla!