CHP ve CHP’li belediyelere 7 talimat!

Yayın Tarihi 31 Temmuz 2019

Geçen haftaki yazımda yaptığım tespitlerin diğer gazeteciler tarafından da paylaşılıyor olması beni sevindirdi...

Geçen haftaki yazımda yaptığım tespitlerin diğer gazeteciler tarafından da paylaşılıyor olması beni sevindirdi. Çünkü CHP hakkında yazan gazetecilerin bir kısmı sırf muhalefet olsun diye yazıyor, bir kısmı ise sadece destek yazıları kaleme alıyordu. Ben ve birkaç gazeteci ise, çoğunlukla analiz ve yapıcı eleştirel yazıyordu. 

Bilindiği gibi CHP geçen 31 Mart yerel seçimlerinde 1989 yılının başarısını göstermişti ve ben de bu duruma dikkat çekerek SHP’nin tabanına ters düşmesi sonucu iki yıl içinde birincilikten üçüncülüğe düştüğünü belirtmiştim. 

Aynı tespiti Yeni Çağ gazetesi köşe yazarı Ahmet Takan da yapıyor. Ahmet Takan daha ileri gidiyor ve 1989 sendromu tespitini yapıyor. 

CHP lideri sayın Kemal Kılıçdaroğlu bu durumun bilincinde olarak bütün CHP’li belediye başkanlarını Afyonkarahisar’da kampa aldı. 

11 Büyükşehir Belediyesi ve 10 il belediyesi olmak üzere 252 belediye kazanan CHP’nin tarihi sorumluluğu var. Bunu hatırlattığım ve CHP’li bazı belediyelerin uygulamalarını konuştuğum CHP’li milletvekilleri, “Biz belediye başkanlarının işine karışamayız” yanıtını vermişti. 

Oysa Afyonkarahisar kampında CHP’li belediyelerin çalışmalarını denetlemek üzere milletvekillerinin görevlendirilmesi kararı alındı. Her ne kadar bu denetleme değil de gözlem olarak sunulsa da bal gibi denetleme. Denetleme olmazsa gözlem ne işe yarayacak.

Buna rağmen CHP’li belediye ve başkanı bir yanlış yaparsa ne olacak? 

Önce uyarılacak. Herhangi bir yanlışa izin verilmeyecek. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu “Türkiye’nin ve CHP’nin yanlış uygulamalara tahammülü olmadığını” vurguladı özellikle.

   *   *   *

CHP belediyeler için 7 ilke, 7 talimat belirledi. Bunlar arasında benim geçen haftaki yazımda belirttiğim CHP’li belediyelerin emekçi çıkarması, ekmekle oynaması son derece yanlış olduğu ve bundan dönülmesi gerektiği tespitimin yer alması doğrunun tescillenmesi oldu. 

7’inci maddeyi aynen yazıyorum: 

“Belediyeyi "adaletle" yönetiniz... Hakkı, hukuku ve adaleti her ortamda savununuz ve gereğini yapınız. Belediye çalışanlarının özlük haklarını eksiksiz koruyunuz, kimsenin işiyle ve aşıyla uğraşmayınız. Böylece size oy vermeyenlerin dahi size saygı duymasını sağlarsınız…”

Çalışanların özlük haklarının korunması ve kimsenin işiyle ve aşıyla uğraşılmaması ilkesi maalesef hala hayata geçmiş değil. CHP liderinin tespit ettiği ilkelerin dışına çıkacak, çıkabilecek bir belediye başkanı olacağını düşünemiyorum. 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerel yönetimler çalıştayında açıkladığı 7 ilkeyi buraya aktarayım, hem tarihe not düşülmüş olsun, hem de ben bunu bilmiyordum, bu ilkeyi duymadım diye kimsenin bahanesi kalmasın!


1 - Yönettiğiniz belediyede hemşehrilerinizi inançları, kimlikleri ya da yaşam tarzları itibariyle ötekileştirmeyiniz. Tüm vatandaşları kucaklayınız...

2 - Hizmeti belli kişiler, zümreler, akrabalar, yandaşlar için değil, halk için üretiniz. Sizi, bulunduğunuz makama taşıyanın belde halkı olduğunu asla unutmayınız...

3- Fakir mahallelere pozitif ayrımcılık yapınız. Yatırımlarınızda bu mahallelere öncelik veriniz... Hizmet programınızda özellikle engelli - dezavantajlı gruplar ve kadınlar lehine irade ortaya koyunuz...

4 - Yoksullara yardım yaparken insan onurunu koruyunuz, ailenin ya da kişinin yoksulluğunu asla teşhir etmeyiniz. Yani halkçılığın temel ilkelerinden olan "sağ elin verdiğini sol el görmeyecek" anlayışına uygun davranınız...

5 - Harcamalarınızı, yatırımlarınızı mali disiplin içerisinde planlayınız. Harcadığınız her kuruşun hesabını millete veriniz. Bütçe kullanımlarınızla ilgili olarak belli aralıklarla belde sakinlerini ve kamuoyunu bilgilendiriniz. Bu aynı zamanda "israfla mücadele" demektir. Hiç kimse unutmasın "kul hakkı" halkçılığın temel ilkelerinden biridir...

6 -  Yönetici atamalarında liyakat esasına mutlaka uyunuz. Partizanca uygulamalardan kesinlikle kaçınınız. Halkçılığın bir diğer temel ilkesi olan "işi ehline verme" kuralını, her atamada göz önünde bulundurunuz. Kamu yararına uygun olması şartıyla sizden önce başlatılmış projeleri sürdürünüz...

7 -  Belediyeyi "adaletle" yönetiniz... Hakkı, hukuku ve adaleti her ortamda savununuz ve gereğini yapınız. Belediye çalışanlarının özlük haklarını eksiksiz koruyunuz, kimsenin işiyle ve aşıyla uğraşmayınız. Böylece size oy vermeyenlerin dahi size saygı duymasını sağlarsınız...