CHP Konak kongreleri fark yaratır

Yayın Tarihi 15 Temmuz 2014

Kırkbeşgün önce yönetiminin toplu olarak istifası etmesi ile boşalan ve kayyuma devredilen CHP Konak İlçe, hafta sonu olağanüstü kongreye gitti. Konak kongreleri her zaman İzmir'de ve Türkiye genelinde dikkatle takip edilen kongreler olarak bilinir. Kongrede yarışan dört adayın yoğun çalışması sonucunda 329 delegenin 133'ünün oyunu alan M. Şakir Başak İlçe Başkanı seçildi.

Yaklaşık iki aydır ilçe başkanlığına hazırlanan Şakir Başak'ın diğer adaylara göre daha organize olduğu ve delegasyona kendini daha iyi anlattığının gözlendiği kongrede bir çok çevreye de ciddi mesajlar verildiği gözlemlendi.

Özelikle yerel seçimlerde İzmir'de belediye başkanı ve meclis üyesi atamalarında etkin olan Aziz Kocaoğlu ve Alaattin Yüksel'in İzmir'de 8 ilçenin kaybedilmesinden sorumlu oldukları vurgulanırken adamcılık, kayırmacılık ve ötekileştirme ile siyasi rantlarını ön plana çıkarmalarına ciddi göndermelerin yapıldığı bir ilçe kongresi izledik.

Dikkati çeken seçim sonuçları idi. Özellikle Aziz Kocaoğlu, Alaattin Yüksel ve ekibinin örgüte karşı tutumları ve ekipçilik yapmaları sonucunda partinin ciddi zarar gördüğü ve oy kaybettiğini buna da karşı olduklarını ciddi eleştiriler ile ortaya koyan M. Şakir Başak ve Sinan Karamustafaoğlu’nun toplamda delegasyonun yüzde 75 inin oyunu alması dikkat çekiciydi.

Her zaman olduğu gibi yine CHP kongrelerindeki heyecan ve ilgi doruktaydı. Bu kadar dinamik bir örgüt yapısının sadece kongrelerde değil, yerel ve genel seçimlerde de heyecanının doruklara neden çıkmadığı hep tartışılır. Çok net bir gösterge ekabirlerin, baronların ve bazı kesimlerin Genel Merkez'i ablukaya alması ve etkilemesi sonucunda örgüt tabanından aday belirlemede yaşanılan sıkıntı üzerine örgütün dinamizmi yok edildiği aşikar gözlenmektedir. Kaldı ki örgütten gelen kişilerin aday yapıldığı yerlerde ve durumlarda örgütün bu kişilere dört elle sahip çıktığı ve dinamik yapılarını sahaya yansıttıklarını görüyoruz.

Kongre salonunda tüm delegasyonun ortak beklentisi olan ön seçim ve örgüt emekçilerinin örgütü temsil etmesidir. Bu konuda özellikle halkın ve örgütün sevgisini desteğini almalarına rağmen kişisel hırs ve siyasi menfaat gereği yok sayılmalarına tepki had safhadaydı.

Aziz Kocaoğlu ve Alaattin Yüksel denince herkesin tepkisel bir pozisyon alması, isimleri geçince bile yüz ifadelerinin nefrete dönüşen bir hal alması gerçekten üzüntü verici bir konudur. Ayrıca nedenleri ve gerekçeleri düşünülmesi ve irdelenmesi gereken de bir konudur.

CHP İzmir'de birlik ve beraberlik olması çok ama çok önemli bir konudur. “Kendi partililerini öteki gibi gören ve düşman gözlüğü ile bakan miyop gözlüklü beyinlerin akıl ve beyin dezenfeksiyonuna ihtiyaç duymaları gerekir. Aksi halde çok kısa süre olan görev ve erkler bittiğinde sokağa çıkacak durumları kalmayacaktır” diyor örgüt mensupları.