CHP Kocaoğlu'nu mu bekleyecek?

Yayın Tarihi 23 Kasım 2017

CHP Kocaoğlu’nu mu bekleyecek?

Hürriyet gazetesinden Rifat Başaran’ın haberine göre 2019 yerel seçimleri için çalışmalara başlayan CHP’nin bazı illerde adayları üç aşağı beş yukarı belli olurken İzmir’de mevcut başkan Aziz Kocaoğlu’nun karar vermesi bekleniyor.
Haberden öğrendiğimize göre CHP bazı kriterler belirlemiş. Zaten haberin başlığı da “CHP de kültürel doku kriteri”
Kriterlerde ilk soru şu: CHP seçim ittifakı yapacak mı?
Şimdilik cevap: Hayır.
Peki ne yapacak? “Hayır bloku” bileşenlerinin sıcak bakacağı adaylar belirlenecek.
Adaylardan önce aday profili belirlenecek.
Büyükşehirlerde bölgenin kültürel dokusunu temsil edecek isimler üzerinde durulacak.
* * *
CHP 2014 yerel seçimlerinde genel merkezde 5 kişilik bir komisyon kurmuş ve adayları bu komisyonda belirlemişti. Hatırlayalım, CHP Parti Meclisi kararıyla 2014 yerel seçimden aylar önce MYK üyelerinden oluşturulan bir “seçim komisyonu” kurdu. Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin, Gökhan Günaydın, Umut Oran ve Genel Sekreter Bihlun Tamaylıgil ve seçim işlerinden sorumlu Bülent Tezcan’dan oluşan komisyon “5’li çete” diye de, “politbüro” diye de anıldı. Hatta genel başkan sayın Kemal Kılıçdaroğlu esprili şekilde bu komisyona “derin CHP” dedi.
Kendini belediye başkan koltuğunda otururken rüyasını görenler soluğu bu 5 kişiden birinin odasında aldı. Araya adamlar kondu. Komisyon listeleri belirledi. Ama Ankara’dan gelen liste mesela İzmir’de Konak ilçede seçim kuruluna verilmeye giderken yolda değiştirildi. Aynı akşam ilçe başkanı da derhal azledildi ama atı alan Üsküdar’ı geçmişti.
Sonra ne oldu? İstanbul ve Ankara yine kaybedildi, 5 li komisyona kafa tutan Aziz Kocaoğlu kazandı ve seçimden sonra Bülent Tezcan dışındaki isimler gitti.
CHP 2014 seçim sürecinden ders almış mı?
* * *
Bu sorunun cevabını 2019 seçimleri için aldığı kriter kararlarında arayalım. Büyükşehirlerde kültürel doku nasıl tespit edilecek? Mesela İstanbul’da Sivaslılar çoğunlukta, Sivaslı bir aday mı gösterilecek? Mesela İzmir’de Konyalılar mı, Mardinliler mi çoğunlukta? Hayır, size sürprizim var; Manisalılar çoğunlukta. İllere göre dağılımda Yalovalılar en sonda. Muharrem İnce’nin İzmir’de şansı yok mesela.
Diğer seçim stratejisi olan “seçim ittifakı yerine hayır bloku bileşenleri” tespiti kulağa hoş geliyor ama hangi illerde bu uygulanacak ve bunun kamuoyunda yapacağı etki göğüslenecek mi?
Buna göre pratikte yapılacak olan şu gözüküyor: Doğu ve güneydoğuda Hayır diyen HDP, batıda Hayır diyen İYİ parti. Doğuda başka batıda başka ortak aday mı gösterilecek?
* * *
Bu alt başlıklardan sonra gelelim İzmir’e ve Aziz Kocaoğlu’na. CHP genel merkezi doğrudan Aziz Kocaoğlu ile devam demiyor, onun kararını bekleyelim diyor.
Bu ne anlama geliyor?
Aziz Kocaoğlu geleneksel olarak seçime 6 ay kalana kadar kararını açıklamıyor. Önceki seçim dönemlerinde Kocaoğlu’nun tepesinde yargının kılıcı sallanıyordu. Kocaoğlu şimdi beraat etti ve kıskaçtan, kumpastan kurtuldu. Kocaoğlu’na saygıdan gönlünden geçtiği halde dilden söyleyemeyenlerin şimdi yolu açıldı.
Aziz Kocaoğlu bence şimdiden aday adaylığını açıklamalı. Büyük Başkanlığı gönlünden geçiren diğer isimler de, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de, Narlıdere belediye başkanı Abdül Batur da aday adaylığını açık yürerklilikle ilan etmeli. Bu seçim süreci şeffaf olmalı, kozlar açıkça ortaya konmalı, projeler, hedefler, yönetim anlayışları açıkça tartışılmalı.
Yoksa, yoksa,  İzmir’de Hayır Bloku tercihi ortaya çıkarsa ortak aday Aytun Çıray ismi öne çıkabilir mi?
(Devam edecek)