CHP İzmir il başkanı kim olacak?

Yayın Tarihi 27 Aralık 2017

CHP İzmir il başkanı kim olacak?

CHP’de görünen o ki, il başkanının kim olacağından çok nasıl biri olacağı sorunu ön planda. Hatta sadece başkan değil, yönetim de kimlerden oluşacak, genel kongre delegeleri listesi nasıl olacak, ana konular bunlar.
Geçen haftaki CHP ile ilgili yazım hayli yankı buldu. Bazı eleştirilerim vardı, özellikle belediyelere yönelik CHP tabanının söylemlerine tercüman olmuştum. Bir CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyesi yazımdaki görüşlere katıldığını söyledi.
 Sonra karşılaştığım bir belediye meclis üyesi de “doğru söylüyor, doğruları yazıyorsun” diye katkı verdi. Önceki dönem milletvekili adayı olmuş bir arkadaşım da temkinli yaklaşarak “belediyelerde şöyle oluyor diye ortaya çıkamayız.” dedi.
Valla doğrusunu isterseniz, gazetecinin görevi tabanın sesini yansıtmak. Aslında İzmirli gazeteciler CHP’ye oldukça torpilli davranıp yazılarında fazladan tolerans gösterdiler. Yanlış yapanları, yanlışları tespit etmezsek doğru çalışanlara haksızlık yapmış oluruz.
                               *   *   *
Ocak 2018 CHP İzmir il kongresinden nasıl bir il başkanı ve il yönetimi çıkacağına bakmak için mevcut il yönetimin nasıl oluştuğunu doğru tespit etmemiz gerekir.
Çeşme’de yapılan ve “özgürlükçü demokrasi” açıklaması ile sonuçlanan toplantı neticesinde Alaattin Yüksel başkanlığında oluşmuştu mevcut yönetim.
Alaattin Yüksel, sayın genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu, ondan habersiz İzmir’e geldiği ve Aydın’a giderek onu pas geçtiği gerekçesiyle istifa etmişti.
Alaatin Yüksel yerine aynı ekip yönetiminden Asuman Ali Güven il başkanı olurken aynı il yönetimi çalışmaya devam etti.
Ben Çeşme toplantısının ardından oluşan bu yönetimi öven bir yazı yazmıştım ve bu yönetime çok güveniyordum. Ama beklediğim performansı göremedim. Ekip geçmişte ve gençliklerinde mücadelelerin içinden gelmiş kendini göstermiş kişilerden oluşuyordu ama bir araya gelince bir sinerji yaratamadılar.
                     *   *   *
Bu kongre sürecinde Alaattin Yüksel’in adı kulislerde geçmiyor. DSP’nin belediyedeki iktidarından sonra rahmetli Piriştinayı CHP’ye katarak üç dönemdir CHP’nin yerelde iktidarını sağlamış bir çoban ateşi duayen siyasetçi bugün gelişmelere nasıl kayıtsız kalabilir?
                        *   *   *
CHP İzmir’de kongreye hazırlanırken yönetime gelecek kişileri çok zor görevler beklediği açık. Yönetim koltuğu bir makam değil, görev koltuğudur. Tabanın özgür iradesiyle çalışacak kişilerden oluşacak olan yönetim İzmir’i olası ve beklenen seçimlere taşıyabilir. CHP hem tarihi dönemeçteyiz diyecek, hem de bu tespite layık bir ekip oluşturamayacak, böyle bir şeyi düşünmek dahi istemiyorum.
Genel merkezin gönderdiği listeyi seçim kuruluna götürürken yolda değiştiren ve ardından o gece görevden alınan ilçe başkanının il yönetimine aday olduğunu açıklaması ve bana imza vermiyorlar diye yakınması trajikomik oluyor.
                          *   *   *
CHP İzmir il başkanlığına kadın aday aranıyorsa ki bence aranmalı, partiye gönül vermiş birkaç çalışkan ve koltuğu dolduracak ismi hemen sayabilirim: mevcut il yönetiminde Birgül Değirmenci, Serpil Yıldırım, Hatice Tatlı hemen ilk akla gelen isimler olarak değerlendirilmelidir.
  *   *   *
Önceki yazımdaki eleştirileri ortadan kaldıracak ve CHP’ye daha çağdaş bir görünüm verecek il başkanı bana göre kadın olmalıdır. Kongreye kısa bir süre kala ibre kadın aday üzerinde yoğunlaşmalıdır. Görün bakın CHP böyle bir yaklaşımla ülkenin tarihi kırılma noktasına hazırlanacak ve Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda ilerleyecek!