CHP iktidara yürüyüş kurultayı

Yayın Tarihi 21 Temmuz 2020

CHP hiç bu kadar iktidara yakın olmamıştı. Neredeyse 70-80 yıldır iktidar yüzü görmemiş Mustafa Kemal Atatürk'ün benim iki eserim var; Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Halk Partisi diyerek CHP'ye yüklediği misyonun önemini ciddi vurgulamıştır. Peki CHP de siyaset yapanların büyük çoğunluğu bu misyonun farkındalar mı?

CHP hiç bu kadar iktidara yakın olmamıştı. Neredeyse 70-80 yıldır iktidar yüzü görmemiş Mustafa Kemal Atatürk'ün benim iki eserim var; Türkiye Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Halk Partisi diyerek CHP'ye yüklediği misyonun önemini ciddi vurgulamıştır. Peki CHP de siyaset yapanların büyük çoğunluğu bu misyonun farkındalar mı?

Yıllarca CHP'nin iktidara gelememesinin sebebi acaba Atatürk'ün partiye yüklediği misyondan sapılmış olduğunun düşünülmesinden kaynaklı olabilir mi? Yoksa sağ kapitalist yapıların Türkiye üzerindeki amaçlarına CHP'nin cevap veremeyeceğinin gerekçesi ile kamuoyunda CHP'yi farklı göstererek halk gözünde iktidarının ülkeye katkı sağlamayacağı görüntüsü mü çizildi?

Emperyalist güçlerin marşal yardımlarına muhtaç ettiği Menderes dönemi sonrası ülkenin ABD'nin kıskacında siyasi şekillenmelere mahkum edildiği süreçler göz önüne alınırsa geldiğimiz teknoloji çağında farklı sosyal devlet yapıları ön plana çıkmak zorunda mı kalıyor artık. Ki CHP iktidarın en önemli adayı olabiliyor? Bu sorgulamaların açıkçası tabansal değeri apaçık var görünüyor. CHP uzun yıllar sonra 11 Büyükşehirde belediye seçimlerini kazanmış hizmet olarak gerek pandemi sürecinde ve gerekse pandemi süreci öncesinde yönetim hizmet etme anlayışı ile halka dokunan sosyal belediyeciliğini vatandaşa göstererek taktir almıştır. Bu durum her geçen gün CHP'nin ülkeyi yönetebileceği ciddi kadrolarının olduğu gerçeğini gün yüzüne çıkarmıştır. Hatta bir adım ötesi bugün CHP'de onlarca kişinin potansiyel Cumhurbaşkanı adayı olabilecek nitelikte olması halkın hafızasına kazınmıştır. Peki CHP gerçek yükümlülüğü olan sosyal demokrat halkçı parti olması her kesimi kucaklayan sosyal devlet ve halk nüanslarını ön plana çıkaran politikalara önem verdiği için mi iktidarın ciddi adayı olarak görünüyor? Yoksa Atatürk'ün yüklediği misyona sıkı sıkıya sarıldığı için mi? Veya toplumsal ekonomik gelişmeler ve ülkenin içinde bulunduğu başka çare kalmadı görüntüsünden mi?

Yerel yönetimlerde, özellikle Büyükşehir Belediyelerinin başarılı başkanlarının idealist hizmet odaklı çalışmalar yapmaları CHP'nin iktidar yürüyüşünü zorunlu kılmıştır. Kemal Kılıçdaroğlu'nun ben Cumhurbaşkanı adayı değilim söylemi, partinin genel başkanı pozisyonunda partiyi yöneten yapısı yeni lider tandanslı siyasilerin CHP'de ortaya çıkması halka umut olmaya başlamıştır. Koltuk savaşı değil, iktidar için parti içi dayanışma ve büyük düşünerek ülkenin geleceğini artık doğru şekillendirecek kadroları oluşturma çabası Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Başkanlığını perçinlemiştir. Kemal Kılıçdaroğlu komplekssiz kaprissiz bu yapısı ile örgütüne inanılmaz büyük bir örnek olmuştur. Peki CHP örgütü bu tevazuluğun farkında mıdır? Bunu da zamanla göreceğiz. Ben duygusunun kenara atıldığı biz kavramının ön plana çıkarıldığı, gerçekten liyakat egemenliğinin olduğu siyasi bir mücadelenin, parti içi demokratik mücadelede öne çıkmasının, ekipçilik anlayışlarının bitirilmesi ile mümkün olacaktır. Eğer ki CHP parti içi kısır, dar, ekipçi, zihniyetle iç siyasi çekişmesine devam etmesi halinde, bir yüzyıl daha iktidarı hayal etmekten öteye geçemeyecektir. Halk CHP'ye bir fırsat verecek. Ancak bu fırsatı, CHP iyi değerlendirebilirse iktidara gelebilmesi mümkün olacaktır.

Kısacası kurultaya giderken küçük olsun benim olsun benim adamım olsun benim hem şehrim olsun, benim ekibimden olsun düşüncesi ile partinin üst yönetimi şekillendirilmeye kalkılırsa ki o zaman vah CHP'ye demekten başka bir şey diyemeyecek oluruz. Her CHP'li artık Atatürk'ün CHP'ye yüklediği misyonun farkında olmalıdır. Halkın bu misyona şuan çok ciddi ihtiyaç duyduğunun bilinmesi gerekmektedir. CHP'nin iktidar yürüyüşü kurultayı değil iktidar koşusu kurultayının her CHP'li farkında olmalı. Şimdiden kurultayın ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum. Selam ve saygılarımla...