CHP Hüseyin Aslan’ı değerlendirmeli

Yayın Tarihi 23 Ocak 2014

Bugünkü yazımda CHP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı olan ancak Aziz Kocaoğlu’nun adaylığının ilanı ile şimdilik bir şey söylemeyen Hüseyin Aslan’ın değerlendirilmesi üzerinde duracağım ve gerekçelerimi sunacağım.¶

İzmir kamuoyu, hatta Türkiye kamuoyu, hatta Avrupa’nın duyarlı kamuoyu onu tanıyor. O, sevgili Burhan Özfatura’nın kurduğu ve ona emanet ettiği Ege-Koop’un genel başkanı.

Konut sektörü çarpık kentleşme sancısı yaşayan illerimizin çok çetrefil sorunudur. Böyle netameli bir sektörde yıllardır halka-dar ve orta gelirliye konut üretmek her babayiğidin harcı değil.

Önümüzdeki dönemde yerel yönetimleri bekleyen en önemli konu ne?

Tabii ki kentsel dönüşüm!

Peki kentsel dönüşümü hakkıyla yapacak, bilgili, tecrübeli, halktan yana ve ehil kaç kişi var?

Kentsel dönüşüm konusundaki önceki yazılarımı beni sürekli takip eden vefalı okurlarım biliyor. Kentsel dönüşümün bir ayağı TOKİ bir ayağı belediyeler. İkisi de şu anda adeta rekabet halinde. Benim bir önerim olmuştu hatırlarsanız: Kentsel Dönüşümde Koordinasyon.

Bu önerimin kabul gördüğünü, konu hakkında yapılan çeşitli toplantılardan anlıyorum. Bu güzel bir gelişme. Şimdi sıra bu anlayışı çatışma yaşanmadan hayata geçirecek kadroları doğru yerlerde değerlendirmek.

* * *

Hüseyin Aslan’ı uzun yılardan beri herkes gibi tanırım. Hatta onun deyimi ile aramızda sevgi-saygıya dayalı bir dostluk vardır. Bu yüzden objektif olmaya çalışacağım.

Hüseyin Aslan’ın Balçova’daki İBB Başkan aday adaylığı açıklama konuşmasını dinlediğimde onun kendini aştığını gözlemlemiştim. O gün on bin kişiye hitap ederken, bunca yıl içinde kendini yetiştirmiş, kendini aşmış, hitabet yeteneğini üst düzeye çıkarmış, konularına hâkim bir kişi gördüm.

İzmir’de kentsel dönüşüm denilince 3 ilçe akla geliyor. Karabağlar, Bayraklı ve Buca.

Narlıdere’de Abdül Batur vazifesini layığı ile yapıyor. Bayraklı ve Karabağlar ise hem CHP Parti içi çekişmelerin çok olacağı, hem de genel merkez nezdinde bekletilen bir konu.

Hüseyin Aslan büyükşehir adayı açıklanmadıktan sonra halk arasında hala kabul gören bir isim. Yani gerek muhtarları gerek esnaf ve gerekse de sokaktaki vatandaş Hüseyin Aslan’ın önünü kesip onu belediye başkanı görmek istiyor.

Benim kimseye danışmadan kent gözlemcisi olarak tespitim şu. Hüseyin Aslan CHP’nin Buca belediye başkan adayı yapılabilir. Buna CHP ilden de ilçeden de olumlu yanıt geleceğini düşünüyorum. Bu öneri hem Parti Meclisinde hem de MYK da onay alır gibi görünüyor.

Hüseyin Aslan ne yapar? Bence o da böyle bir öneriye halktan gelen ısrarla uzak duramaz.

CHP eğer İzmir’de yerel seçimden sonra genel iktidara yürümek istiyorsa -ki istiyor elbette- halkta karşılığı olan böyle adayları kazanmalıdır. Aziz Kocaoğlu’nun da Hüseyin Aslan’a destek vereceğini umuyorum. Bence de sevgili Büyük Başkan önümüzdeki dönemde güçlü bir kadroyla yürümek istiyorsa Hüseyin Aslan’ı tercih etmelidir. Hatta Buca’da mevcut başkan Ercan Tatı da eğer kendi açıklanmazsa Aslan’a hayır demez.

Eğer Kentsel Dönüşüm bu döneme damgasını vuracaksa konunun profesörü ile yola çıkılmalı.