CHP !!

Yayın Tarihi 20 Temmuz 2018

Rüzgar esiyor. Hemde CHP ve Muharrem İnce’nin arkasından ciddi bir destekle esiyor. Esinti değil, tam anlamıyla rüzgâr! Hiç olmadığı kadar hızlı esiyor. Esintiye set çekmeye çalışanda ciddi bir çaba var! 24 haziran seçimlerinde ülkemizde artık bir değişimin gerçekleşeceğine inanç oranı çok yüksek düzeylere ulaşmış iken, her nedense seçim günü ve gecesi bir anda seçim sonuçlarının birinci turda sonuçlandığına tanık olduk. 
Sokaktaki seçimle sandıktaki seçimin paralellik göstermediğini gördük dersek, yanlış olmaz. Miting meydanlarında özellikle Muharrem İnce'nin mitinglerinde gördüğümüz pozitif enerji ve umutlu heyecanlı mitingler, iktidar partisi lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinglerinden daha fazla kalabalıklarla olması seçim sonuçlarının en kötü ikinci tura kalacağının işaretiydi. Maalesef sonuç kabul edilir durumuyla son buldu. 16 yıldır iktidardaki parti AKP’nin her ne kadar oy oranını koruyamayarak yüzde 40 lara gerilese de ittifaklarının Adayı Erdoğan Cumhurbaşkanı olmuş resmen de yeni yönetim sistemi hayata geçmiş oldu. 
Muhalefet tarafında ciddi bir hayal kırıklığı gerçekleşmiş, CHP adayının yüzde 31 oy alması, Muharrem İnce nin toplumun geniş kesiminde alternatif  olacağını tescil etti. Ancak yüzde 36  hedefleyen İnce bile bir sonraki seçime 50 günlük çalışmayla bu oy oranına ulaştık 500 günde ulaşabileceğimiz oy oranı ne kadar olacaktır diye topluma umut benim mesaj vermiştir. Seçim gecesi çelişkili açıklamaların seçmenin kafasında açıklanması gereken ciddi şüpheler oluşumu da pek de yersiz gibi görünmese de artık kabul görmüş bir seçim sonucu karşımızdadır. 
Akabinde hiç boş durmayan yandaş medya seçim döneminde hiç yer vermediği Muharrem İnce'ye ve CHP ye her gün her saat olağanüstü kurultay çağrılarının yapıldığı haberleri ile CHP'de lider değişimini körüklemiştir. Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak CHP rozetini çıkarıp Türk Bayrağı rozeti takması ile Türkiye nin Cumhurbaşkanı olacağını ortaya koyması yüzde 31 oranına ulaşmasını sağlamıştır. Bu konunun iyi irdelenip toplumsal siyasi yaklaşımın derinliklerini sorgulamaktan ziyade, olağan üstü kurultayla CHP nin liderinin değişmesine odaklanması bana göre erken alınmış bir karardır.  CHP nin içe dönmesine neden olmuş imza kampanyası ile önümüzdeki seçim süreçlerinde kazanılacak ciddi oy kitlelerini yine mi dedirtmiş nitelikle beraber parti içindeki çekişmelerle küskünler ordusu yaratmaya yüz tutmuş bir olay olacaktır.
Gel gör ki olağanüstü kurultay yerine, olağan çalıştay yapılarak, CHP deki sistemsel tıkanıkların halledilmesi gerekirken, birlik ve beraberlik içinde yerel seçimlere sistemsel değişikliklerle gitmek var iken, olağan üstü kurultay için imza toplamaya başlanması CHP nin yine kurultaylar partisi olması algısını değiştirememiştir. 
Bu aşamada CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İnce nin kol kola girerek Türkiye ye umut olduklarını, orantısız seçim yarışının bir sonraki seçimde sürkülase edileceğine toplumu inandırmaları gerekirdi. Maalesef  kurultay tartışmaları ile yine sığ ve içe dönük mücadelenin olduğu bir sürece CHP ve CHP'liler sürüklenmiş oldu. Hiç kimsenin yapamadığını CHP’liler kendi kendilerine zarar vererek yapmaya başladılar ki yandaş medya da bunu ellerinden geldikçe körükleyerek pik seviyeye ulaştırdı. 15 yıl önce üyesi olduğum CHP nin artık İktidara gelmesi temennimdir. Çünkü bu ülkenin Atatürk’ün çizgisinde ve onun hedef gösterdiği yolda toplumun her kesimini kucaklayacak sistemsel politikalarla ve kol kola girerek sevgiyi birliği beraberliği barışı egemen kılan, CHP ve CHP lilere ihtiyacının olduğunu biliyorum ve destekliyorum. Her CHP linin de bunun bilincinde olmasını diliyorum.