Cennet

Yayın Tarihi 01 Aralık 2017

Cennet

Hayırlı Cumalar ! Hayırlı Günler 

Rahmetlik Annem; Oğlum ne yaparsan yap haramdan her zaman ama her zaman uzak dur derdi. Hakkın olmayan hiçbir şeye el uzatma! Gıybet yapma! Hak yeme! Adil ol! İnsanı sev, seni sevmeyeni bile her zaman sevmeye çalış! Kimseye Düşman olma, sana düşman gözüyle bakanlara, insan gözüyle bak! Her zaman olaylara yaşananlara vicdanınca bak değerlendir sorgula, İnsan ol, başka bir şey olma derdi! İnsan ol demesi beni şaşırtmıştı! Yahu anne herkes insan değil mi? Diye sorduğumda! Annem cevaben “oğlum bak, herkes insan doğar büyür ama insan olarak kalan sayısında azalma olur. Çünkü dünya nimetlerine aldanan, zaaflarına yenik düşen, karşısındakine insan gözüyle bakmayıp sürekli yalan söyleyen, gıybet yapan, hırsızlık yapan, adil olmayan, kendini herkesle eşit görmeyen, aç gözlü olan hırslarına yenik düşenler insanlıktan çıkarlar.”  Demişti. Unutmadım unutamam.!  Kısaca hayat şartları senin kişiliğinin gelişimini oluşumunu sağlıyor. Diyenlere mutlaka doğumdan doğuştan da bir kalıntı mutlak tesir edebiliyor derim. Hatta bir anonim sözde “Birisini tanımıyorsan onun ağaca benzet, ağacın köküne bak derler. Bir ağaç ne kadar köklü ise yani bir insanın köküne geçmişine ailesine aile yapısına bak ne kadar köklü ise korkma onun aile yapısı güçlü ise kolay kolay bozulmaz” derler. 
Şimdi yalan söylemeyeceksin haram yemeyeceksin. Gıybet yapmayacaksın. Hele hele bir ülkede bir konuma bir mevkie makama aday oluyorsan özelliklede siyaset yapıyorsan insanca yapacaksın. İnsani yapından everilmemişsen siyaset yapacaksın. El etek öperek siyaset yapmayacaksın. Yada siyasilerin elini eteğini öperek bir yerlere gelmeye çalışmayacaksın. Adam olacaksın derler ben ona insan olacaksın derim. Öncelik le insan olacaksın. Ülkenin refahına toplumun bilinçlenmesine gelişimine zaman harcayacaksın. Siyasete kazanmaya değil, kazandırmak için gireceksin.  Ahlaklı olmayı, üretmeyi, çevrene ve insanlığa hizmet etmenin en büyük ibadet olduğunu unutmayacaksın.
Siyasette ahlak, siyaset yapan insanda olması zorunlu olan önemli bir yapıdır.  Peki neden ülkemizde siyaset kurumu en güvensizlik sıralamalarında en üstlerdedir. Bu ahlak yapısı neden bozulmuştur.  Kimlik ve inanç üzerinden siyaset yapılmaya kalkıldığı her yerde siyasete güven dip yapmıştır. Gelişmemiş ülkelerde dünya nimetlerine fazla düşkün olan liderler, şatafata şaşaaya fazla önem verdiklerinden popülist olmalarından ben diyen halkım demeyen zihniyetlerinden zaaflarına yenik düşmüşlerdir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün etrafımıza baktığımızda da benzerlerini görürüz.Dün bugün yarın bu ülkede bir çok İnsanlık dışı konular duymaya devam edeceğiz.  Siyasi iktidarın, erk sahiplerinin bulundukları konumların gücü ile neler yaptıklarını tek tek öğrenmeye başlıyoruz. Hayatımda MAN ismini kamyon ve Otobüslerde görmüştüm. Menşeinin Almanya olduğunu biliyordum. Bir de MAN adası varmış İngilizcede erkek anlamına gelen bu ada cennetmiş. Ne cenneti derseniz vergi cennetiymiş. Bu cennete yolculuk nasıl gerçekleşiyormuş? Çok parası olanlar ülkelerinde yüklü vergiler altında iş yapıyorlarsa, bu MAN gibi adalara sermayelerini taşıyıp buralardan ticaretlerini yürüterek vergi ödemek ten kurtuluyorlarmış.  Kendi ülkeleri o zaman cehennem bu gibi adalar cennet oluyormuş. Banka dekontunu, bankalar ne için kullanır? Banka dekontlarının dışında, Yurtdışına para transferi ne şekilde ispatlanır bilemiyorum? En büyük savunma inkârdır. Her belgeye sahte diyen! Kendilerinden başkasının söylediğini doğru kabul etmeyen bir iktidar yalın olamaz. Vergi Cenneti sizin olsun! Ama cennet ülkemi cehennem etmeyin. Lütfen? İnsan olan insan kalanlar elbette halis olanlardır. Sıddık olanlardır. Sevgi ile bağlı olanlardır. Hayırlı Cumalar!