Cehalet-19

Yayın Tarihi 25 Kasım 2020

Biraz “cehalet” sözcüğünü araştırayım dedim. Şöyle bir baktım cehalet demek  kısaca bilmezlik, bilgisizlik, eğitim görmemişlik demek. Atasözlerimizde bile cehaletten bahsedilmiştir: "Cahile laf anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur.”

Biraz “cehalet” sözcüğünü araştırayım dedim. Şöyle bir baktım cehalet demek  kısaca bilmezlik, bilgisizlik, eğitim görmemişlik demek. Atasözlerimizde bile cehaletten bahsedilmiştir: "Cahile laf anlatmak, deveye hendek atlatmaktan zordur.” Deve, hendeği nasıl sevmezse cahil kişi de yeni bir sözü dinlemeye ve anlamaya kapalıdır. Kulaktan dolma öğrendikleriyle bir ömür geçirir, öğrenmeye, değişmeye kulağı sağır, gözü kördür. Hatta başka bir ömür bağışlansa o ömrü de çarçur eder.
 

**********

Peki insanoğlu için böyledir de toplumlar için başka mıdır? İktidarların zehirli uyuşuklukları ve kara cahillikleri toplumları sardı mı insanın da geleceği karanlıkta kalır. Böyle bir durumda tutsak alınmış insanı top atsanız uyandıramazsınız tatlı uykusundan. 
 

**********
Gözü kulağı biraz açık olan insana, zırcahilden daha fazla şey öğretmek mümkündür elbette. Ama yine de yarı cahile bir şeyler anlatmak çok çetin bir meseledir. Çünkü evvela yarım yamalak bildiklerini ve oradan buradan duyduklarını unutturmanız gerekir kendisine. Boşa demeyelim de meşakkatli ve sürekli bir uğraştır bu...

 

*********
Cahilin cahile bir şey öğretmesi, kaldırım taşıyla kuluçkaya yatan bir tavuktan yumurta beklemeye benzer. Cahilin cahile bir şeyleri öğretmesi güçtür ama cahilin cahili yönetmesi hiç de zor değildir.

 

**********
Yöneticisi, kabadayısı, çarşı pazardaki anasının gözü cahili, hepsi de sütten çıkmış ak kaşık mı? İmam yellenirse cemaati siz düşünün... Odunu ıslatıp satan oduncu; pirince, mercimeğe taş karıştıran bakliyatçı, sütü sulandıran mandıracı, bir eli terazinin kefesindeki zerzevatçı, kıymaya kuyruk yağı katan kasap, bakır bileziği altın suyuna batırıp satan kuyumcu, kısmeti kapalı komşu kızına büyü bozan hoca, eşeği boyayıp babasına satan nalbant...
Bunlar cahilliğin, yalanın dolanın, hilebazlığın, kurnazlığın, fırsatçılığın dümenini çeviren, yelkenini indiren, küreğine asılan bu yurdun insanı değil mi? Ülke, beşik oyucusundan  mezar kazıcısına binmiş bir alamete gidiyor kıyamete...

 

**********
Her ne kadar cahilleri toplum üretiyorsa, toplumu da yine cahiller bozmaktadır. Ve işin ucu gelip eğitime dayanmaktadır. Ancak mevcut eğitimle cehaleti bitirip cahillik atılamadığı gibi adeta mevcut öğretim sistemiyle ruhsuz diplomalı cahiller üretilmektedir. Doğru bilinen o kadar yanlış ve yanlış bilinen o kadar doğru var ki... Böylesi bir kaostan kurtulmanın tek yolu fıtrata uygun bir eğitim vermek ve almaktır.

 

**********
Güncel meselelerimizin hemen hemen hepsinin temelinde ne yazık ki cahillik yatar. Ülke yönetimindeki ciddiyetsizlikten kadın cinayetlerine, ihmallerden kaynaklanan depremzedeliğinden tutun trafik magandalığına kadar, salgın tedbirlerine karşı tavrımızdan, her an patlamaya hazır toplumsal öfke birikiminden, siyaset, futbol ya da tarikat taraftarlığına kadar her alanda şikayetlerimizin temelinde cehaletin izlerini görüyoruz.

**********
Tüm dünya geçen seneden beri Covid -19 pandemisiyle mücadele ediyor . Daha doğrusu bir kısmi ediyor, bir kısmı pek umursamıyor bir kısmı da kadere havale ediyor. Tüm önlemleri almaya çalışan Dünya Sağlık Örgütü bir konuyu es geçmiş olacak ki o konuyu da tek kelime ile açıklayabiliriz; cehalet…

O zaman "Dikkat! Cahillik bulaşıcıdır.” diyerek herkese Sağlıklı günler dileyelim...